1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. İstanbul'un her yeri sanatla dolu olsun
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul'un her yeri sanatla dolu olsun

A+A-

Size bugün, İstanbulluları müziğe doyuran bir geceden ve o gecede neler yaşandığından söz edeceğim. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 26. İstanbul Caz Festivali, Beylikdüzü "Yaşam Vadisi"nde düzenlendi. "Yaşam Vadisi"ndeki gece; Balkan Paradise Orchestra'nın muhteşem konseriyle başladı. İstanbul Caz Festivali'nin yeşille cazı bir araya getiren etkinliği "Parklarda Caz" kapsamında düzenlenen konser dizisinde, Minus Two, Standart Mafyası ve Blue Monk adlı genç caz gruplarının ardından beklenen an geldi ve Balkan Paradise Orchestra sahne aldı. Konserde kimler yoktu ki...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun da eşleriyle birlikte katıldığı konserde ayrıca Gazeteci-Yazar Hıncal Uluç, efsanevi spor spikeri Bülent Karpat gibi görebildiğimiz sanat ve spor dünyasının ünlü isimleri yerini aldı. Ardından trompette Mila González, Alba Careta ve Berta Gala, klarnette Eva Garin ve Laura Lacueva, zil ve boynuzda Alba Ramírez, trombonda Maria Cofan, tubada Olivia Casas ve Maria Puertas, vurmalı çalgılarda Eli Fabregas ve Núria Perich'ten oluşan Barcelonalı hanımlardan vücuda getirdiği Balkan Paradise Orchestra'sı hem seslendirdiği Balkan parçalarıyla hem de sahne shovlarıyla müzikseverlere unutamayacakları bir gece yaşattı. Balkan Paradise Orchestra'nın Cabal Musical Taller de Músics (2015), Premi del Concurs Internacional de Música de Carrer a Haizetara (2017), Premi Sons de la Mediterrània (2017), Premi Enderrock al Millor disc de Folk (2018) gibi uluslararası alanda ödülleri bulunuyor.

26. kez gerçekleştirilen Caz Festivali kapsamında düzenlenen "Parklarda Caz", bu yıl da cazın melodilerini Beylikdüzü "Yaşam Vadisi"ne taşıdı. Beylikdüzü Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte; Minus Two, Standart Mafyası ve Blue Monk adlı genç caz gruplarının performanslarının ardından sahneyi devralan Balkan Paradise Orchestra, vadiyi dolduran İstanbullu müzikseverlere caz müziğinin kıpır kıpır melodileriyle keyifli bir yaz gecesi yaşattı. On bir yetenekli kadın müzisyenden oluşan Balkan Paradise Orchestra, konserin sonunda ayakta alkışlandı.

Konserin ardından eşiyle birlikte sahneye çıkan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, "Muhteşem bir performans. Cazın daha fazla yakıştığı bir sahne olduğunu düşünmüyorum. Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde caz daha güzel" diyerek sanatçıları kutladı. Başkan Çalık, konuşmasının sonunda, "Beylikdüzü olarak bizler, umutlarımızı yeşerten ve her şeyi güzel hale getiren Beylikdüzü'nün evladı, Beylikdüzü'nün gururu Ekrem İmamoğlu'nu çok seviyoruz. Evinize hoş geldiniz Başkan'ım" diyerek, güzel bir jestle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu sahneye davet etti.   

Eşiyle birlikte sahneye çıkarak sanatçıları kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Ben, sanatı çok seviyorum. Balkanlar'dan gelen, bu akşam bizi cazla buluşturan arkadaşlarımıza ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı'na çok teşekkür ediyoruz. İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile bu ikinci yılımız ve inşallah nice yıllar olsun. İstanbul'un her yerinde sanat olsun; her yerinde güzellik olsun. İlk yurt dışı seyahatimi Balkanlar'a yapacağım. Mehmet Murat Çalık ile Beylikdüzü'nde Ekrem İmamoğlu ile İstanbul'da her şey çok güzel olacak" diye konuştu. Konser, İmamoğlu ve Çalık'ın sanatçılara çiçek takdimiyle ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar