1. YAZARLAR

  2. Kemal Kamburoğlu

  3. İstanbul seçimi üzerine analiz -2-
Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul seçimi üzerine analiz -2-

A+A-

Sevgili okuyucularım İstanbul seçimiyle ilgili analizime kaldığımız yerden devam ediyorum.

Tabii burada Bahçeli'nin durumunu da sorgulamak lazım. Bahçeli'nin de bu duruma hiç itirazı olmamış, cani Apo ve PKK teröristi Osman'ı da bir anlamda zımnen kabullenmiştir. MHP içinde de bu tartışılacaktır büyük olasılıkla. Sayın Bahçeli mitili atıyoruz demişti ama mitil sadece bir iki gün durdu ve Bahçeli sonrasında tekrar Ankara'da oldu. AK Parti'nin İstanbul'da bu denli ağır bir yenilgiye uğramasının bir sebebi de kendi şahsi çıkarlarından başka hiçbir şeyi düşünmeyen iktidar yanlısı medyanın yaptığı akıl almaz yanlışlardır. Bu medyanın kalemşorları kullandıkları dil ve yaptıkları akıl dışı haberler ile seçmeni "aptal" yerine koymaya kalkmış, seçmen de bunu görerek bileti kesmiştir. Bütün bunların üstünde AK Parti'nin bu seçimi kaybetmesinin en büyük nedeni Sayın Cumhurbaşkanının "kurmay karargâhının" olmayışı, etrafındaki kadrolarda da "kurmay aklının" hiç bulunmayışıdır. Komutanları, liderleri zafere de, hezimete de götürenler karargâhlarıdır. Karargâhlarında kurmay düşünce sistemine sahip planlayıcılar yoksa yenilgi kaçınılmaz olur. Kurmay düşünce sistemi analitik düşünme, her hamleyi ve o hamlenin karşılığı birçok hamleyi doğru olarak hesaplayabilme yeti ve sistematiğine sahip olan düşünce sistemidir. Bu seçim sonucunda görüldü ki; Sayın Erdoğan'ın etrafındaki kadroların büyük çoğunluğu bu alanda yetersizdirler. Bulundukları görevin sorumluluğunu taşıyabilecek idrak ve birikimde eksiklikleri mevcuttur.

Ateş çemberindeyiz

Gerçek bir karargâh kurmayı saygı dairesinde lidere ya da komutana doğruları söyleme cesaretini gösterebilmelidir. O zaman lideri ya da komutanı yanlış bir karar vermekten alıkoyar. Tabii karşı argümanları, realiteleri ortaya koyabilecek bir birikimi varsa bunu yapar karargâh kurmayı. Koltuk gitmesin diye sessiz kalmak komutanı başarısız kılar. Her insanın başka farklı fikirlere ihtiyacı vardır. Bu fikirler ile doğru analiz yapar. Benim kimsenin aklına fikrine ihtiyacım yok diyen her kul büyük hatalar yapar. Kimsenin aklına ve fikrine ihtiyacı olmayan tek varlık Yüce Allah'tır. Yaratılmışların en mükemmeli olan Hz. Peygamberimiz (S.A.V.) bile etrafındaki herkesin fikirlerini almış, onları dinlemiş, analiz etmiş ve kararlarını öyle vermiştir. Burada önemli olan kişinin fikrini aldığı insanların dürüst, samimi, çıkarsız ve liyakat sahibi olmalarıdır. Kişinin her söylediğini tasdik eden, alkışlayan bireyler aslında o kişiye en büyük kötülüğü yapanlardır.

 Şimdi Türkiye'nin önünde çok zorlu süreçler var. Etrafımız ateş çemberi. Dileriz o süreçlerde kurmay aklı ile hareket edilir ve büyük hatalar yapılmaz. Çünkü orada gerçek "beka" sorunu var.(Yarın: Millet İttifakı açısından İstanbul seçimi)

Bu yazı toplam 413 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar