1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. İşsizlikte ikinci sıra: Gazetecilik mesleği
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizlikte ikinci sıra: Gazetecilik mesleği

A+A-

10 Ocak Cuma Çalışan Gazeteciler Günü idi. CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne özel bir rapor yayınladı. Bu raporda gazetecilerin son 10 yılda ne tür sıkıntılara maruz kaldığını gösteren en net fotoğraf... Günümüzde en zor mesleklerin başında geliyor gazetecilik... Lafı çok uzatmadan sözü 2019 Medya Raporu'nu hazırlayan CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç'a bırakıyorum:

"Türk medyası 17 yılda çökertildi. Yüzde 30 işsizlik oranı ile gazetecilik mesleği, işsizlikte Türkiye'de ikinci sırada yer alıyor. Son 10 yılda işsiz kalan gazeteci sayısı 10 bini aşmış durumda.

2019 yılında 100'den fazla günlük yerel gazete ile Türkiye genelinde uydu üzerinden yayın yapan 215 televizyon kanalı kapatıldı.

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında, 2002'de 99. sırada olan Türkiye, 2019'da 157. sıraya gerilemiştir.

Türkiye'de etkin konumda bulunan medya organları, Anayasa değişikliği ile 'Saray Medyası' na dönüşmüş. Tek adam rejimine boyun eğmeyen medya organları üzerinde Saray rejimi tarafından devletin kurumları eliyle baskı uygulanmış, son bir yılda güvenlik gerekçesiyle 680 gazetecinin basın kartının iptal edilmiştir. 

Türkiye medyasının köklü bir geçmişi büyük bir birikimi vardır. Mücadelelerle oluşturulmuş bu büyük birikim ne tek adamın hedeflerine, ne de Saray'ın koridorlarına sığar. Saray Medyası' artık kendi kendisini de tüketme sürecine girmiş, Saray'a bağlı medya kuruluşları kapanmaya başlamışlardır. Bu süreç, ülkemizde 21. yüzyılın 'Özgür ve Bağımsız Medya'sını kurma olanağını da getirecektir."

Kılınç'ın hazırladığı, Türkiye'de Medya 2019 Raporu'nda yer alan bazı veriler ise şöyle:

* AKP döneminde SEKA Kağıt Fabrikasının özelleştirilerek kapatılması Türkiye'de basın yayın alanını kağıtta tamamen dışa bağımlı hale getirmiştir.

* Temmuz 2018'de patlak veren döviz krizinden sonra yayıncılıkta maliyet yüzde 60 artmıştır.

* İnternet medyasında gerek takipçi gerekse reklam açısından yaşanan hızlı gelişmeye rağmen Türkiye'de hâlâ bir 'İnterrnet Medyası Yasası' bulunmamaktadır.

 * Basın-Yayın gazetecilik işkolundaki kayıtlı 86 bin 500 çalışanın sadece 6 bin 507'si sendikalıdır.

* Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın kurulmasıyla birlikte oluşturulan Basın Kartları Komisyonu ile Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu'nda bağımsız hiçbir basın meslek örgütü temsilcisi bulunmamaktadır. 

* Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 2019 yılı içinde ana akım medyaya ait sadece 15 dosyayı görüşmüştür. Bu 15 dosyanın tamamı da muhalif olarak görülen radyo ve televizyonlara aittir.

* Türkiye'de resmî tirajlara göre en çok satan 10 gazeteden 9'u, en çok izlenen 10 TV kanalından 9'u, en çok dinlenen 10 radyodan 7'si ya tamamen ya da kısmen iktidarın kontrolündeki sermaye gruplarının eline geçmiştir. Genel ve yerel medya sahipliğinin iktidar ile ilişkileri göz önünde tutulduğunda medya üzerinde AKP'nin kontrolü %95'e ulaşmaktadır.

* 2019'un ilk on bir ayında RTÜK'ten, 121 program durdurma 1.086 para cezası 98 yayın yasağı 59 yayın lisansı iptali kararı alınmıştır.

* Türkiye'de erişime engellenen İnternet sitesi sayısı 288.310 (Ekim 2019). Engellenen İnternet adresi sayısında son 4 yılda %258 artış olmuştur.

* Cumhurbaşkanı'na hakaretten mahkûm edilen gazeteci sayısı 53.

* Son bir buçuk yılda; 8 gazeteci fiziki saldırıya uğramış, saldırganlar cezasız kalmıştır.

Bu yazı toplam 452 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar