1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. İş kazalarında ürküten tablo!
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

İş kazalarında ürküten tablo!

A+A-

Türkiye; terör, tarfik ve iş kazalarında bir hayli kan kaybediyor. Yaz aylarında azan terörle, özellikle bayramlarda artan trafik kazalarını bir kenara bırakırsak, iş kazalarında da bir hayli can kaybı yaşıyoruz. Sıralamada 3. sırada yer alan ve umursamaz bir tavırla önleyemediğimiz iş kazalarına bir yerde iş cinayetleri de diyebiliriz.

Fabrikada, tarlada, atölyede, madende eve götüreceğimiz ekmek parası içen çalışırken ölüyoruz.

Yapılan araştırmalar, yüzde 98 oranında önlenebilir olan iş kazalarında, Avrupa ve dünya ölçeğinde maalesef ilk sıralarda yer aldığımızı gösteriyor.

Ülkemizde iş kazaları alınan önlemlere rağmen artarak devam ediyor.  2017 yılında yaşanan toplam 359 bin 653 iş kazasında 633 çalışan hayatını kaybederken, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin 2018 yılına ilişkin iş cinayetleri raporuna göre ise Türkiye'de 2018 yılında en az bin 923 işçi yaşamını yitirdi. Bin 923 işçiden bin 573'ü ücretli (işçi ve memur), 350'si ise kendi nam ve hesabına çalışan çiftçi ve esnaftan oluşuyor. Hayatını kaybedenlerin 119'u kadın, bin 804'ü ise erkek. 67 çocuk da iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin 110'unu mülteci işçiler oluşturuyor. En fazla ölüm tarım- orman, inşaat- yol, taşımacılık işkollarında gerçekleşti. En çok iş cinayeti İstanbul, Kocaeli, Manisa, Bursa ve İzmir'de yaşandı. Hayatını kaybeden işçilerden 48'i sendikalı, bin 875'i ise sendikasız.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun açıkladığı 2019 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu ise iş cinayetlerinde yaşanan korkunç artışı ortaya koydu. Buna göre Ocak-Kasım 2019 tarihleri arasında Türkiye'de 2 bin 656 kez yaşam hakkı ihlal edilirken, bunların bin 656'sını iş cinayetleri oluşturdu. İş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin 103'nün kadın, 64'ün çocuk ve 99'sinin ise mülteci olması dikkat çekti.

Ölümler en çok tarım, inşaat, belediye-genel işler, ticaret-büro, taşımacılık, metal, tersane, gıda, enerji, madencilik ve konaklama işkollarında gerçekleşti. En fazla ölüm nedenleri sırasıyla trafik - servis kazası, yüksekten düşme, ezilme - göçük, kalp krizi, elektrik çarpması ve şiddet oldu. Yüzlerce can kaybının yanında iş kazası sonucu sürekli iş göremezlik raporu alanların sayısında da belirgin bir artış olması dikkat çekiyor.

İş kazaları, işyerlerinde bir çok faktörden kaynaklandığı gibi çalışanları da yakından ilgilendiren bir konu. İşçilerin ruh halleri, davranışları ve çalışma süreçleri iş kazalarına sebep olan en büyük etkenler arasında ancak işletmede gerçekleştirilmiş yanlış düzen, alan yetersizliği gibi  faktörler iş kazalarını tetikleyen nedenler arasında.

İş kazalarının yüzde 50'si kolaylıkla, yüzde 48'i ise sistemli çalışmayla önlenebilir nitelikte. Yani, iş cinayetleri gerekli tedbirler alındığında çalışma hayatında istisna olarak kalması mümkün. Yeter ki, hem işveren ve hem de işçiler bu konuda kararlı olsun.

Bu yazı toplam 456 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar