1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. İngiliz politikasına ya Türk bulaşırsa(!)
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İngiliz politikasına ya Türk bulaşırsa(!)

A+A-

İngiltere, oldukça muhafazakâr bir ülkedir. Asırlarca İslâmın ve de dolayısıyla Osmanlı Türkünün karşısında mücadele etmiş bu ülke; gör bak ki; sonunda bir Osmanlı Türkünün torununun siyasetine bel bağladı.

Osmanlı'nın savaşlardaki mağlûbiyetine ve nihayet tarihten silinmesine neden olan İngiltere, sanki yaptıklarının bedelini ödüyor. Gelin hep birlikte son 200 senedir, İngilizlerin başımıza ördüğü çoraplara bir bakalım:

* Bir devlet politikası olarak "Büyük Britanya'nın huzur ve selâmeti için, İslâm dünyasının daima sancılı ve huzursuz olması lâzımdır" diyen, yegâne devlet İngiltere'dir.

* Çanakkale başta olmak üzere Birinci Dünya Savaşı'ndaki hemen bütün cephelerde, karşımıza hiçbir şekilde komşu dahi olmadığımız İngiliz kuvvetleri çıktı.

* Müslümanların kutsal toprakların kontrolü için Vehhabîliğin gelişmesinde ve İslâm âleminin başına dert olmasında İngilizler baş rolü oynadı.

* Yine Müslümanlar için kutsal sayılan Kudüs'ün de içinde bulunduğu Filistin topraklarının elden çıkmasında, bölgeyi Yahudilerin işgal etmesine ve sonunda Orta Doğu'da bir çıban başı olan İsrail'in kurulmasında, İngiltere birinci derecede pay sahibiydi.

* Kıbrıs Adası'nın Türk'ün elinden çıkmasında ve adanın adım adım Rumlaştırılmasında, en etkili rolü yine İngiltere oynadı.

* 1918-22 yılları arasındaki İstanbul'un işgali esnasında, işgal ile yetinmeyerek ayrıca devlet-hükümet merkezinde İngiliz Muhibbân Cemiyetini kurdurarak, kendini zorla âlimlere sevdirmeye çalışıp halkı Kuvayı Milliyecilere düşman etmeye çalışanlar da İngilizlerdir.

* 1923'teki Lozan görüşmelerinde Türkiye heyetini en çok zorlayan, yeni Türkiye'ye verilmesi gereken başta Kerkük olmak üzere Türk topraklarının koparılmasında en etkili olan taraf, yine İngiliz Yahudileri ve İngiltere oldu.

* Keşmir'in Müslüman Pakistan'dan kopartılarak Hindistan'a verilmesinde de yine İngiltere baş roldedir.

İşte, böyle bir İngiltere'de, özellikle son yıllarda tuhaf ve hiç de alışık olunmayan bazı gelişmeler zuhur etmeye başladı.

Meselâ, hâlen İngiltere'nin başkenti Londra'da Belediye Başkanlığı makamında bulunan kişi Pakistan asıllı bir Müslüman. Sadık Khan, 2016'da yapılan seçimlerde oyların yüzde 56.8'ini alarak Londra Belediye Başkanı oldu.

Meselâ, seçimleri kazanan Boris Johnson İngiltere'nin Başbakanlık koltuğuna oturdu. Sakın "Boris Johnson kimdir?" diye sormayın baba tarafı köken itibariyle Osmanlı Türk'ü.

Ayrıca, Johnson'un Sadık Khan'dan önceki 2009-2016 yılları arasındaki Londra Belediye Başkanı olduğunu da söyleyelim. Pakistan kökenli Sadık Khan, 2005'te doğum yeri olan Londra'nın Tooting bölgesinden milletvekili olarak görev aldı. 2016'da İşçi Partisi'nden Londra Belediye Başkanı seçilerek Boris Johnson'dan görevi devraldı.

Başbakanlık koltuğuna oturan Boris Johnson'un işi bir hayli zor. İngiltere'nin başı İskoçya ile dertte. Ayrıca Kanada ve Avustralya gibi dünyadaki önemli bazı kolonilerini de kaybetme riski ile karşı karşıya. Yani sizin anlayacağınız Birinci Dünya Savaşı sırasındaki "hasta adam" dedikleri Osmanlı İmparatorluğu gibi; Büyük Britanya İmparatorluğu da dağılma aşamasında...

Boris Johnson, Millî Mücadele düşmanı olduğu için 6 Kasım 1922'de İzmit'te linç edilerek öldürülen Ali Kemal'in İngiliz hanımından olan oğlu Osman'ın torunu.

Ali Kemal, Osmanlı'nın son dönemlerinde en sivri isimlerden biri. Hem gazeteci yazar, hem de siyasetçi ve devlet adamı. Kısa süreli de olsa Maarif ve Dahiliye Nazırlığı (Bakanlığı) yaptı. İngiliz Muhibbân Cemiyeti'ne girdi. Millî Mücadele hareketinin şiddetle aleyhinde bulundu. Bu sebeple, İstanbul'da yakalanıp Ankara'daki İstiklâl Mahkemesi'ne sevk edilmek üzere İzmit'e götürüldüğünde, buradaki Sakallı Nureddin Paşa'nın bulunduğu karargâhtaki bir grup genç subay tarafından linç edilerek öldürüldü.

Bir tarafı Türk, diğer tarafı da İngiliz olan Johnson'un başta Kıbrıs olmak üzere Türkiye'ye yönelik politikasında nasıl bir yol alacağı gelecek zaman içinde merakla bekleniyor.

Bu yazı toplam 494 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar