1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. İncirlik'teki nükleer bombalar yerinde mi?
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İncirlik'teki nükleer bombalar yerinde mi?

A+A-

ABD ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde İncirlik Hava Üssü, 1950 yılında faaliyete geçti. O zamanlar Sovyetler Birliği'nin başı çektiği Doğu Bloku ile yaşanan her krizde, şimdilerde ise Orta Doğu ülkelerindeki her bunalımda dünyanın gözü, kulağı hep İncirlik Hava Üssü'ne çevrildi.

Çünkü İncirlik Hava Üssü'nde varlığı bugüne kadar resmî olarak doğrulanmayan nükleer silahlar bulunmaktaydı.

Türkiye'nin ABD ile arası şeker renk olmaya başlamasıyla birlikte İncirlik Hava Üssü yeniden gündeme geldi. Türkiye'nin uyguladığı sınır ötesi özellikle Fırat Kalkanı, Afrin Operasyonu ve Barış Pınarı Harekatı; ABD ile arasının iyice açılmasını sağladı. S-400 olayı da arayı iyice açacaktı. 

Suriye operasyonuna katılan ABD, İngiltere, Fransa, Hollanda, Suudi Arabistan, İsrail, Mısır ve Katar'ın aralarında olduğu 40'a yakın ülkenin destek sağladığı Koalisyon Güçleri, 2016'nın son aylarında İncirlik Üssü'nü terk etme kararı alacaktı. ABD'nin savaş uçağının kalmadığı, sadece kargo uçaklarının bulunduğu üs'te ABD'li askerlerin aileleri de, 29 Mart 2016'dan itibaren kesin emir kapsamında tahliye edildi. Bir ara Üs'te 5 bine ulaşan ABD'li nüfusu bugün 1400'e kadar gerilemiş durumda.

Eski görkemli günlerini geride bırakan İncirlik'te varlığı resmî kaynaklar tarafından henüz doğrulanmayan nükleer silahların da taşınması, Rus askerî uzmanların iddiasıyla gündemde tekrar yerini alacaktı. İlk kez 2006'da Brüksel merkezli bir haber sitesindeki yayının ardından, İsrail'in gizli servisi MOSSAD'ın resmî sitesinde de İncirlik'teki nükleer bombaların ABD'nin Romanya'nın Caracal kenti yakınlarındaki Deveselu'daki Hava Üssü'ne taşınacağı iddia edilmişti. O günden bu yana birçok Amerikalı uzman, siyasetçi, asker ve diplomat İncirlik'teki ABD'ye ait nükleer silahların artık güvenli bir konumda olmadığını belirterek geri çekilmeleri yönünde görüşler ortaya koyuyor. Kimileri ise Türkiye'nin bu silahlara el koymasından endişe ettiklerini açıkça dile getiriyorlar.

Moskova merkezli Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri Enstitüsü Direktör Yardımcısı ve Şanghay İş Birliği Örgütü Gelişimi Bölümü'nün Başkanı Vladimir Yevseyev, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi alımı yüzünden ABD'nin İncirlik'teki nükleer başlıklarını bir süre önce Romanya'ya taşındığını söylüyor.

Bunun aksine emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş ise 50 nükleer bombanın hâlâ İncirlik Üssü'nde bulunduğunu, ABD'nin bombaları bir yere götürme niyetinin olmadığını söylüyor. Karataş, "ABD'nin yapmaya çalıştığı şey; hem Türkiye'nin S-400 alımına mani olmak, hem F-35 satmamak, hem de İncirlik'te bu bombaları tutmaya devam etmek. Romanya'ya taşısa o zaman Romanya'dan böyle bir bombayı atması en az 1-1,5 saatlik bir zaman farkı oluşturacak. Amerika bunu kabul etmez" diyor.

Türkiye'nin çok yüksek tahrip gücüne sahip nükleer bombaları bulundurmasının da ülke açısından tehdit niteliğinde olduğuna dikkat çeken Karataş, şu değerlendirmeyi yapıyor: İncirlik'te 50 adet, uçaklardan atılabilen nükleer bomba var. B61-12, B613 veya B61-4 olan bombalar değiştirildi. Tahrip gücü yüksek termonükleer bomba olarak değerlendirdiğimiz bu bombalar, Hiroşima'ya atılan bombaların en az dört katı kadar tahrip gücüne sahip. Bu bombaların meydana getirdiği bir de deprem etkisi var. Dolayısıyla bunlar ülkemiz için önemli bir tehdit. Modern uçaklardan atılabilen bu bombaların tahrip güçleri ihtiyaca göre çok farklı şekilde ayarlanabiliyor. İncirlik'te bombaların hepsi ABD uçakları tarafından kullanılabiliyor. Türk uçaklarına da yüklenebileceği doğru değil. Nükleer bombaların Türkiye'den çıkartılması Türkiye açısından son derece olumlu bir gelişme olacaktır. ABD, İran'a karşı İsrail'in korunmasına yönelik tuttuğu bu nükleer silahlardan vazgeçme niyetinde değil. Bombaların kullanılması durumunda İncirlik nükleer saldırıyla karşı karşıya kalır. Bu durumda Adana yok olur, Seyhan Nehri'ndeki su buharlaşır. Yunanlılar, taşınma iddiaları gündeme geldiğinde eylem yaptı 'Nükleer bomba istemiyoruz' diye, Romanya iddiaları yalanladı. ABD'nin hem nükleer bombalarına ev sahipliği yapıyoruz, hem de bizi yerden yere vuruyorlar. Keşke ABD nükleer bombalarını alıp götürse...

Evet İncirlik Üssü'ndeki nükleer bombalar, halen yine gündemde. 69 yıldır da hiç gündemden çıkmadı. Deprem kuşağı'ndaki Türkiye, 69 yıldır ABD'nin nükleer bombalarıyla koyun koyuna yatıyor...

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar