1. YAZARLAR

  2. Hüdavendigâr Onur

  3. Huzuru olmayan bölge: Orta Doğu
Hüdavendigâr Onur

Hüdavendigâr Onur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Huzuru olmayan bölge: Orta Doğu

A+A-

İran'ın başkenti Tahran'da, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın düştüğü haberi televizyonlar ve ajanslardan duyurulunca, akıllara "acaba ABD mi düşürdü?" sorusunu getirdi. Çünkü uçak kazasından önce 3 Ocak'ta ABD tarafından İran'ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani öldürülmüştü.

ABD Başkanı Trump da, Ukrayna uçağıyla ilgili bir soru üzerine, uçağın teknik nedenlerle düşmüş olması ihtimaline şüpheyle yaklaştığını belirterek "Gerçekten tam olarak bilmiyorum. Bu konuda kötü bir hissiyatım var, sanırım orada çok kötü bir şey oldu." diye açıklama yapmıştı. Bilindiği gibi Tahran'daki İmam Humeyni Havalimanı'ndan Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere havalanan Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağı düşmüş ve 176 kişi yaşama veda etmişti. İran Genelkurmay Başkanlığı, uçağın 'yanlışlıkla' füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. Cumhurbaşkanı Ruhani de, olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek "Uçağın düşürülmesi büyük bir trajedi, affedilemez bir hata." diye konuştu. Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de, yolcu uçağının 'yanlışlıkla' düşürülmesi nedeniyle özür diledi.

Orta Doğu huzura kavuşamaz mı?..

Kasım Süleymani'nin cenaze töreninde çıkan izdihamda 56 kişinin yaşamını yitirmesi, birkaç gün sonra Ukrayna uçağının kazayla düşürülmesi ve daha nice gündelik olaylar bile gösteriyor ki, İslam dünyasının hâlâ geri kaldığı konular mevcut, dolayısıyla ilerlemesi, kalkınması için çok çalışması gerekmektedir.

İslam ülkelerinin hazin hali ister istemez insanı üzüyor ve akıllara şu soruyu getiriyor: "Bu gidişin sonu ne olacak?", "Bölünmüşlük, parçalanmışlık, guruplaşmalar almış başını gidiyor, bu dert ne zaman bitecek, Orta Doğu ne zaman huzura kavuşacak?"

Gündemde, "Suriye sorunu", "ABD'nin Süleymani'yi öldürmesi ve savaş çıkabilir endişesi" ile "Libya meselesi" ardı ardına gelince insan ister istemez bu konuları düşünmek zorunda kalıyor. Ayrıca, orada Güney Azerbaycan Türklerinin olması, Türk ulusu olarak bizi de ilgilendiriyor.    

İran hakkında el kitabı

Tüm bunlara değinmemizin nedeni, elimizde güzel bir kitap var ve onu tanıtmak istedik. Yalçın Sarıkaya'nın kaleme aldığı "Tarihi ve Jeopolitik Boyutlarıyla İran'da Milliyetçilik" adlı yapıt, komşumuz olan bu ülke hakkında önemli bilgiler veriyor. Üç bölüm halinde hazırlanan eserde, Safevi devleti, Kacar devletine değinilmesinin ardından tarihi süreç içinde İran'daki milliyetçi hareketler anlatılıyor.  Fars milliyetçiliği var mıdır? İran'da kabilecilik, Şiilik, gruplaşmalar gibi birçok konudan bahsediliyor. Yapıtta ayrıca "İran'da Türklük Meselesi", "Dil, Kimlik ve Azerbaycan, İran'da Türk Nüfusu", "Soğuk Savaş Dönemi ve Devrime Kadar Azerbaycan Meselesi" ve daha birçok konu var.

Ötüken Yayınevi'nin 2008 yılında yayınladığı yapıtı, "İran ve Orta Doğu" üzerine araştırma yapmak isteyenler için önemli bir başucu kitabı olarak görüyoruz.

Bu yazı toplam 414 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar