1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Hop hop hopluyor, zıp zıp zıplıyor!..
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hop hop hopluyor, zıp zıp zıplıyor!..

A+A-

Geçtiğimiz ay sonunda başta Yüksekova ve Siverek olmak üzere ülkemizin çeşitli yörelerinde görülen çekirge istilası, şimdilerde Suudi Arabistan, İran ve Pakistan'da dehşet saçıyor.

İlkin Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Aksu köyü çekirge istilasına uğramıştı.

İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Aksu köyünde vatandaşların ekili arazileri, çekirge istilası nedeniyle büyük hasar görmüştü. Köy sakinlerinden Hasan Akdoğan, "Yüksekova Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne dilekçe verdik. Onlar da yaklaşık iki üç dönüme yetecek kadar ilaç vermişler. Getirdikleri ilacı atmışlar, fakat herhangi bir etkisi görülmedi. Bulunduğumuz tarla yaklaşık 22 dönüm. Büyük hasar var ve yardım talep ediyoruz" diye yakınıyordu.

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Güldoruğu, Beşyamaç, Bağlık ve Ortaköy kırsal mahallelerini de çekirdekler istila etmişti. Mera ve ekili arazilerde görülen çekirgelerin yerleşim yerlerine yaklaşmasını önlemek isteyen vatandaşlar ellerindeki bez parçaları ile çekirgeleri kovalamaya çabaladılar.

Güldoruğu Mahallesi sakinlerinden Davut Geboz, "Bunlarla mücadele biz köylülerin yapacağı iş değil. Buna mutlaka devletin el atması lazım. Gerekli yerlere bildirdik, ama maalesef beş tane sırt pompası ve ilaç verdiler. 'Kendiniz ilaçlayın' diyorlar. Ancak köylünün bunlarla mücadele edecek gücü ve imkanı yok." diye yakınıyordu.

Öyle veya böyle Türkiye'de durum ucuz atlatıldı. Ya Dünya'da... Özellikle Orta Doğu'da durum bir hayli vahim. İran'da son 40 yılın en büyük çekirge istilası yaşanıyor. Yaklaşık 6 şehiri istila eden çekirgelerin hedefi tahıl ekili alanlar. Son hafta İran ve Suudi Arabistan'da görülen çöl çekirgesi sürüleri, Pakistan'ın güney eyaletlerine de ulaşmış durumda. Pakistan Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Belucistan ve Sindh eyaletlerinde görülen çöl çekirgelerinin ocakta Sudan ve Eritre'den Arap Yarımadası'na geçtiği belirtildi.

Alınan önlemlere rağmen İran'a geçen çekirgelerin uygun iklim şartları nedeniyle burada ürediklerinin aktarıldığı açıklamada, İran'ın 400 bin hektarlık alanda önlem aldığı ancak tespit edilemeyen bölgelerdeki çekirgelerin Pakistan'ın Belucistan eyaletine geldiği bildirildi.

Pakistan'da da üremeye devam eden çekirgelerin özellikle tarım alanlarına zarar verdiğine dikkati çekilerek, Pasni, Gvadar, Turbat, Uthal, Haran, Dalbandin, Lasbella, Keç ve Hayırpur bölgelerinde ilaçlama ve araştırma faaliyetlerine başlandığı kaydedildi.

Tarım Bakanı Sahipzade Mehbub Sultan, yaptığı açıklamada şu ana kadar Belucistan'da 7 bin hektarın üzerinde alanda, Sindh'de ise 800 hektarlık alanda ancak kontrol sağlandığını söyledi. Sultan, ayrıca Kuetta ve Sukkur havalimanlarında birer uçağın da  havadan ilaçlama için bekletildiğini sözlerine ekledi.

Toprağın nemli, bitkilerin yeşil olduğu bahar şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerde üreyen ve sürekli bu bölgelere göç eden çöl çekirgelerinin, yaz kuraklığının gelmesiyle Belucistan ve Sindh'ten ayrılıp doğudaki Çölistan ve Tarparkar bölgeleri ile Hindistan'ın Rajastan eyaletine göç etmesi bekleniyor.

Çekirgelerin ülkeler arası izlediği yol bana, Oğuz Yılmaz'ın "Çekirge" şarkısını hatırlattı. Hani şu; "Çekirgeyi salıverdim / Yazıya yazıya / Pot koymadı koyun ile / Kuzuya kuzuya... Hop hop hopla çekirge / Zıp zıp zıpla çekirge / Benim canım çekirge / Pıtı pıtı pıtı çekirge..." diye söylenen. Bakalım şu "hop hop hoplayan, zıp zıp zıplayan çekirge" daha başka hangi ülkeleri vuracak?

Bu yazı toplam 1031 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar