1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Hiçbir engel, onu engelleyemedi!..
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hiçbir engel, onu engelleyemedi!..

A+A-

Olimpiyat Oyunları'nda şampiyon olan atletlerin arasında gerek şartlardan doğan, gerekse fiziksel engeller nedeniyle rakiplerine göre bir adım geriden yarışa başlayan bir çok sporcu vardır. Bunlardan biri de Macar atıcı Karoly Takacs'dı. Takacs'ın Olimpiyat Oyunları'na katılması bir hayli maceralı geçmişti.

Karoly Takacs, 21 Ocak 1910'da Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de doğdu. Takacs, Astsubay Okulu'nu bitirdikten sonra orduya katıldı. Karoly Takacs, katıldığı birlikte keskin bir nişancı olmasıyla hemen ön plana çıktı. Ulusal düzeyde yapılan müsabakalardaki başarısıyla göz doldurdu. Bu yeteneği sayesinde çok çabuk Millî Sporcu oldu.

Ancak uzun süre hazırlanmasına rağmen 1936 Olimpiyatları'na katılacak takımdan çıkarıldı. Takımdan çıkarılma nedeni ise; küçük rütbeli subaylara Olimpiyat Takımı'nda yer olmadığını belirten yasaydı.

Yılmadı, üst makamlara durumu aktardı. Komutanları da Karoly'a hak veriyorlar, bu haksızlığın giderilmesi için yöneticilere durumu aktarıyorlardı. Böylece hem yasa değişti, hem de Karoly Takacs, Teğmen rütbesine terfi ettirildi. Artık Takacs'ın 1940 Tokyo Olimpiyatları'na katılıp ülkesi Macaristan'a Altın Madalya kazandırması için önünde hiçbir engel yoktu.

Ancak peş peşe yaşadığı talihsizlikler Teğmen Karoly Takacs'ın peşini bırakmıyordu. 1938 yılında askerî eğitim verirken sağ elinde patlayan bir el bombası, bu elini bir daha hiç atış yapamayacak şekilde sakatlayacaktı. Onu subaylığa terfi edenlerin hayalleri yıkılmıştı. Takacs bir süre hastanede yattı. Keskin nişancı Karoly Takacs, bir daha sağ elini kullanamayacağını öğrendiğinde, ağır depresyon geçirdi. Bu haberin duyulması üzerine ordudan malulen emekli edildi. Artık kamuoyu, onun ismini kısa sürede unutacaktı.

1939 yılının sonunda yapılan bir yarışmanın hemen öncesindeki açılış töreninde silah arkadaşları sürpriz bir şekilde Karoly Takacs ile karşılaştılar. Nazikçe Karoly'a; "Bizi izlemeye mi geldin?" sorusunu yönelttiler. "Hayır yarışmaya geldim" yanıtı üzerine ortalık bir anda buz kesti. Oysa Takacs, o hayatını karartan kazadan sonra aylarca sol eli ile atış yapabilmek için gizlice antrenman yapmıştı. Bu çalışmayı yaparken kullanılmayan el-göz ve farklı programlanmış beyni eğitmek gerekiyordu. Bunun ne denli zor olduğunu anlayabilmek için kendi imzanızı kullanmadığınız elinizle atmayı hele bir deneyin! O ise; cesaretini kıracak yorumları dinlememek için ailesinden bile yaptığını gizlemişti.

O yarışmayı ve sonraki bütün yarışmaları sol eli ile atış yaparak açık ara birincilikle kazandı. Artık tekrar Olimpiyat Takımı'ndaki haklı yerini alıyordu. Olimpiyatlarda Altın Madalya almayı bir kere kafasına koymuştu. Ancak bu sefer de İkinci Dünya Savaşı patlak verecekti. Milletlerin kanlı boğuşması nedeniyle 1940 ve 1944 olimpiyatları yapılamadı. Emekli Teğmen Karoly Takacs bir kere daha kaderine yenilmişti.

Takacs 1948 Olimpiyatları'nda ülkesini temsil etmek için artık çok yaşlı biriydi. Dünyada ondan çok daha genç çok başarılı sporcular olduğunu gören üstleri, onun artık Olimpiyatlardan da emekli olması gerektiğini düşünüyorlardı. Ama azimle seçmelere katılan Takacs tekrar takıma girmeyi başardı. 1948 Olimpiyatları'nda sol eli ile toplam 580 puan alarak hem Dünya Rekoru'nu kırmış, hem de ülkesine 38 yaşında iki Altın Madalya kazandırmıştı. Bununla da kalmayacak, dört yıl sonra 1952 Olimpiyatları'nda 42 yaşında tekrar atıcılık dalında ikinci Altın Madalya'yı ülkesi Macaristan'a taşıyacaktı. Böylece Karoly Takacs, Dünya olimpiyat tarihinde üst üste iki olimpiyatta da iki Altın Madalya almış tek engelli sporcu olarak tarihe geçti.

Emekli Teğmen Takacs, 5 Ocak 1976'da doğduğu yer olan başkent Budapeşte'de hayata gözlerini yumduğunda, boynunda iki Olimpiyat Madalyası taşıyan Macaristan'ın 'Millî Kahraman'ıydı. O artık zorluklara boyun eğmemiş, engelli haliyle 'engel tanımamış' bir halk kahramanıydı. 

Bu yazı toplam 443 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar