1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Haydi bakalım pamuk eller cebe
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi bakalım pamuk eller cebe

A+A-

Bildiğiniz gibi yarın 14 Şubat, yani Sevgililer Günü. İmkânı olanlar, sevdiklerine bir küçük hediye alacak, imkânları kıt olan da en azından bir mesaj atacak. Böylece sevdiğinin; "Bak seni unutmadım!.." dercesine gönlünü alacak. Bu günde, hediye alma yarışında abartanlar da olacak elbette ki. Bu tipler, "Seni ne kadar çok seviyorum" dercesine, sanki sevgi maddiyatla ölçülürmüş gibi gidip en pahalı hediyeyi alacak.

Bizim sözümüz onlara değil. Biz makul ölçüler içinde sevdiklerini unutmayanlardan söz ediyoruz. Bir araştırmaya göre, Sevgililer Günü'nde elini cüzdanına en fazla sözlü veya nişanlı erkekler atıyormuş. Flört aşamasında olan erkeklerin bütçesini romantik akşam yemeği; evli erkeklerinkini ise hediyeler sarsıyormuş.

Hediye artı akşam yemeği derken bütçeler epey zorlanıyor, kredi kartı limitleri oldukça aşılıyor. Türkiye'nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kimin ne kadar para harcadığını belirlemek amacıyla üyelerinin bir kısmı arasında anket düzenlemiş. Sevgilisi olan bekârlar, sözlü-nişanlı olanlarla evli çiftlerin katıldığı anketin sonuçlarına göre, her 14 Şubat'ta olduğu gibi bu yıl da elini cüzdanına ağırlıklı olarak erkekler atacak. Erkeklerde partnerine hediye alma oranı yüzde 80 iken, bu oran kadınlarda yarı yarıya düşüyormuş.

14 Şubat'a en fazla anlamı sözlü-nişanlı erkekler yüklüyormuş. En pahalı hediyeyi de onlar seçip, bu hediyeyi lüks ortamlarda sunmanın hazırlığını yapıyorlarmış. Sözlü-nişanlı orta halli geliri olan erkekler, hediyeye en az 200 TL bütçe ayırabiliyormuş. Bu rakamı binlerce liraya kadar çıkaranların oranı ise hiç de az değilmiş. İki kişilik romantik bir akşam yemeğinin maliyeti de 300 TL'den başlıyor.

Sözlü-nişanlı kadınlar ise hediye için 100-300 TL aralığında harcamayı planlıyor. Akşam yemeğinin parasını "ben öderim" diyen kadın ise yok denecek kadar az.

Flört aşamasındaki erkekler, hediye konusunda biraz daha rahat görünüyor. 75-100 TL arasında küçük hediyeler planlayan gençler, daha çok hediyenin sunumu için kafa patlatmakla meşgul. Onlar için, hediyenin kaça alındığı değil, nasıl sunulacağı önemli. Çoğunluğu, hediyesini bir notla vermeyi planlıyor.

Flört aşamasındaki erkekler de, akşam yemeği için en az 300 TL'yi gözden çıkartıyorlar. Kadınlarda ise erkek arkadaşına hediye alma oranı en fazla flört aşamasında görülüyor. Her 10 kadından 6'sı erkek arkadaşına 100-200 TL arasında değeri olan hediyeyi gözden çıkarıyor.

Evli çiftlerde ise hediye almak, ağırlıklı olarak erkeklerin görevi olarak görülüyor. Ankete katılan erkeklerin yarısı bu özel günde eşine hediye aldığını söylerken, kadınlarda bu oran onda 2'ye kadar düşüyor. Erkekler, hediye için 100-150 TL arasında bütçe ayırıyor. Evli çiftlerin yüzde 80 gibi çok büyük çoğunluğu ise, akşam yemeğini evde baş başa yemeyi tercih ediyor.

Bu arada henüz hediye konusunda bir fikir üretmediyseniz ya da "Hediyeye ne gerek var aşkımız yeter" diyenlerdenseniz aman dikkat!

Avantajix.com'un önceki araştırmalarında kadınların yüzde 40'ının hediyesiz bir 14 Şubat'ı, ilişkinin bitmesi için gerekçe olarak gördükleri ortaya çıkıyor.

Bu arada uzmanlar, hediye seçimi ve sunumunda zorlananlar için aşağıda sıralanan şu önerilerde bulunuyorlar:

*) Hediye alırken kendinizi değil, sevdiğinizi düşünün. "Ben çok severim" diyerek aldığınız bir hediye, aman dikkat sevgilinizin hoşuna gitmeyebilir.

*) Parasal değeri düşük olsa bile önemli olan kaça aldığınız değil, o hediyeyi nasıl sunduğunuzdur. Sevgilinin kalbine dokunan bir mektupla, bir notla verilmiş hediye daha büyük anlam ifade eder.

*) Teması aşk olan bir günde hediyeyi ihtiyaç giderici olarak düşünmek ters etki yaratabilir. Kadınlar ütü, süpürge vs. gibi elektrikli küçük ev aletlerini; erkekler ise yapı marketlerinden alınacak matkap, tornavida seti gibi ürünleri kesinlikle 14 Şubat'a uygun bulmuyor.

*) Sevgiliye taklit, çakma ürün hediye etmekten kesinlikle kaçının. Aldığınız ürünün orijinalliği konusunda içinizde şüphe uyanıyorsa, bunu vermekten vazgeçin.

*) Hediyenizi sevgiliniz ile baş başa yemek yiyeceğiniz bir ortamda vermeyi planlıyorsanız, gideceğiniz yere rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın. Normal bir günde bile artık birçok yere rezervasyonsuz gidilemezken, böyle özel bir zamanda bu ayrıntıyı kaçırmanız kolay affedilir bir durum olmayacaktır.

*) Hediyeyi en uygun fiyata almak önemliyse mutlaka online alışverişi tercih edin. Karşılaştırma siteleri sayesinde alacağınız ürünün en uygun fiyatlı olanını bulmanız mümkün olacaktır. Hediye alacağınız online mağazaya Avantajix.com gibi alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen siteler üzerinden giderseniz, hediye tahmininizin ötesinde ucuza gelecektir.

*) Hediye alma işini asla son dakikaya bırakmayın. Özellikle online alışverişte kargo bilgilerini çok iyi okuyun. 14 Şubat'ta kadar geleceğinden emin olduğunuz hediyeyi sipariş verin.

Bu yazı toplam 432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar