1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Hayatla hesaplaşma!
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayatla hesaplaşma!

A+A-

Türk Sineması'na kötü adam karakter rolleriyle başlayıp sevimli hareketleriyle komik rollerin aranılan ismi olan rahmetli Öztürk Serengil, "abidik gubidik", "yeşşe", "şepkemin altında", "kelaj" ve "bilekis" gibi kendi ürettiği birçok absürt kelimeyi dillere pelesenk etmişti.

Hayatı boyunca aralarında "İstanbul Macerası", "Kaderin Önüne Geçilmez", "Meteliksiz Aşıklar", "Abidik Gubidik", "Babasına Bak Oğlunu Al", "Şepkemin Altındayım" ve "Cezmi Bond"un da olduğu yaklaşık 300 filmde rol alan ünlü oyuncunun kendi yaşamının özeleştirisini yaptığı, "Yeşilçam'ı Benden Sorun" adlı kitabı geçti elime. Her okuduğum kitapta olduğu gibi Öztürk Serengil'in bu kitabında da altını çizerek not aldığım bölümler oldu. 1950'lerde başlayan sinema serüveninde biriktirdiği anıları, Yeşilçam Sokağı'ndan geçen ünlüleri ve kaybolup gidenleri anlatan Serengil, bakın "şöhretli bir hayatın" özetini nasıl anlatıyor:

* Her tip insana inerim, karşımdakine fırsat veririm. Eğer cevap alamazsam, bir daha orada yokumdur. Boş insanlarla vakit öldürmeyi sevmem. Çünkü ömrümüz kısadır.

* Bana çoğu zaman kibirli demişlerdir. Maalesef doğrudur! Ben, doğuştan kibirli, hatta insanlara biraz da tepeden bakan biriyimdir. İnkâr edip kendimi kandıramam.

* Ben bu yoksul halkın verdiği parayı hayvanlar gibi harcadım. Ne kumarhaneleri kaldı, ne sefahati... Aklıma gelen her şeyi yaptım. Şimdi de beş parasız kalmış, kukumav kuşu gibi düşünüyorum. Ama bana müstahaktır...

* Kime ve niye, niçin eğilecekmişim ki? Elhamdülillah put değilim, peze...k değilim. Benim alnım taa ense köküne kadar açıktır. Bizim anamız da babamız da bellidir evel Allah...

* Bu basın terörüne 'dur' diyecek bir merci çıkmadı daha. Benim gibileri öldürmek biraz zaman alıyor. Ne var ki, otuz yıldır sürdürdüğüm direnmeyi sonunda lehlerine çevirdiler diyebilirim.

* Üç çocuğumun nafakası ve geleceğiyle oynadılar. İcra dairelerinin bir numaralı abonesi oldum.

* Direniyorum. Son üç yıldır hayat bana iki üniversite bitirtti.

* Elinden tutup sahneye çıkarttıklarım, ödeyemediği ev taksitlerini karşıladıklarım, yıllarca kambur gibi sırtımda taşıdıklarım... Neredesiniz?

 * Artist, her zaman kazanacağını sanır. Oysa bilmez ki, ömrü gece kelebeği kadar kısadır. Aynı gün doğar, yaşar ve ölür. O, hep hayal dünyasında yaşar. Cenazesinde bile espri yapılır...

Olayı tesadüf yapan şu ki;

Ben bu satırları okuyup notlar alırken, ekranlardan büyük ustanın sanatçı kızı Seren Serengil'in hayatı akıp duruyordu...

Bu yazı toplam 394 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar