1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Hayalet uçak Beyrut semalarında görüldü!
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayalet uçak Beyrut semalarında görüldü!

A+A-

Reuters haber ajansı, İsrail’in F-35 savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenleyen ilk ülke olduğunu duyurdu. Habere göre, açıklama İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapıldı.

İsrail Hava Kuvvetleri’nin açıklamasında,“Bütün Orta Doğu’nun üzerinde        F-35’lerle uçuyoruz ve hâlihazırda iki farklı cephede saldırı düzenledik” ifadesi yer aldı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Amikam Norkin, basın mensuplarına ABD’li The Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen F-35’lerin Lübnan’ın başkenti Beyrut semalarında uçarken çekilen görüntülerini gösterdi. Norkin, görüntünün ne zaman çekildiğine ilişkin ise bilgi vermekten kaçındı. İsrail, ilk kez geçen yıl aralık ayında 9 adet F-35 teslim almıştı.

***

Bu açıklama; Orta Doğu ülkelerine bir gözdağı olarak algılandı. Yorumcular, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin geçen hafta Kudüs’e taşımasıyla yükselen tansiyonda bölgede yalnız kalan İsrail’in, F-35 savaş uçaklarıyla gövde gösterisi yaptığını öne sürüyorlar.

F-35’ler bir teknoloji harikası olarak kabul ediliyor.

Hava savaşları konusunda çığır açacağı düşünülen F-35 Programı’nda ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Güney Kore, İtalya, Danimarka, Hollanda, Japonya, Norveç, İsrail ve Türkiye gibi ülkeler yer alıyor.  F-35, görünmezliğe yakın düşük görünürlük kabiliyeti, gelişmiş aviyonikler, üstün performanslı motor, ağ merkezli muharebe mimarisi gibi özellikleri nedeniyle beşinci nesil savaş uçakları içinde en etkili uçak olarak tanımlanıyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Beşinci kuşak F-35 Lightning II’ler performansını dördüncü kuşak savaş uçakları ile aynı maliyete sunuyor. Lockheed Martin’in F-35 test pilotu ve Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin eski pilotu olan Billie Flyn F-35’leri “bugün uçan bütün uçaklardan daha etkili bir silah” olarak nitelendiriyor.

***

Lockheed 15 Aralık’ta 66’ncı uçağı teslim ederek 2017 teslimat hedeflerini gerçekleştirdiğini duyururken, bugüne kadar 265 uçak için 530 pilot ve 5 bin teknisyenin eğitildiği ve F-35 uçaklarının 115 bin saat uçuş yaptığını bildirdi. Lockheed Martin Genel Müdür Yardımcısı ve F-35 Program Genel Müdürü Jeff Babione, “Teslimat taahhüdlerimizi yerine getirmiş olmamız ekibimizin özveri ve çalışkanlığının kanıtıdır” ifalerini kullanıyor.

Lockheed 2016 yılından bu yana teslim ettiği uçak sayısını yüzde 40 arttırırken, 2023 yılında full kapasite üretimle yılda 160 uçak imal etmeyi planlıyor. Lockheed Martin, çok pahalı olduğu gerekçesiyle sürekli eleştirilen F-35 uçaklarının maliyetini 2020 yılına kadar 80 milyon doların altına indirmeyi hedefliyor.

ABD Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin’le 90 adet F-35 savaş uçağı için 8,5 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Ancak, Başkan Trump’ın devreye girmesi ve F-35 programıyla kişisel olarak ilgilenmesi sonrası daha önceki siparişlerde adet başına 102 milyon dolara mal olan F-35 uçaklarının maliyetin 94.4 milyon dolara indirildi.

***

Türkiye 30’u kesinleşen 100 uçak siparişi vermiş durumda. Türkiye’nin verdiği siparişlerin uçakların F-35B sınıfı STOVL özeliğine sahip olacağı biliniyor. STOVL uçakları uzun bir piste ihtiyaç duymadan kısa mesafede kalkabiliyor ve dikey iniş gerçekleştirebiliyor. Bu uçakları, Türk Hava Kuvvetleri’nde hali hazırda hizmet veren F-16 pilotlarının 6 haftalık bir eğitimle kullanabilecek.

Buraya kadar herşey güzel. Ancak Türkiye’nin verdiği sipariş üzerine 2017’de bu uçaklardan 2’sinin yurda getirilmesi gerekiyordu. Gecikme, İsrail hariç tüm F-35 teslimatlarını etkiledi.

Bu gecikmenin teknik olduğu iddiaları varsa da, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava füze savunma sistemi almaya karar vermesi, gecikme kuşkusunu arttırıyor. S-400 kararı sonrası; ABD Hava Kuvvetleri Uluslararası İlişkiler Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Türkiye’nin Rusya’dan bu füzeleri alması durumunda F-35 teslimatının tehlikeye girebileceğini dile getirecekti. Ancak, Lockheed Martin firmasının 100 uçaklık bir siparişi, bir anda elinin tersiyle geri çevirme lüksü olmadığı da bir başka gerçek.

***

Neyse, biz yine de ABD ile Türkiye arasında problem çıkmayacağı varsayımı üzerinden gidelim. Türkiye’nin siparişi 2014’te verdiği ilk iki uçak, LRIP 10 adı altında 2 yıllık gecikmeyle imalat hattından önümüzdeki yıl çıkacak.

Bu iki uçak ile Türk pilotları bir yıl boyunca ABD’de eğitim görecek. İki kişilik modeli olmayan uçakta öğretmen pilot olarak yetiştirilecekler. Sonrasında ilk iki uçak, 2019’da Malatya Erhaç’taki 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na getirilecek. Tekrar aktive edilecek 172. Filo’da F-35 eğitimleri başlayacak. Toplam alınacak 100 F-35’in 2030 sonuna kadar tamamının TSK envanterine girmesi planlanıyor. Uçaklar 2020’den itibaren hizmet ömürlerini tamamlayan F-4E 2020’lerin yerini alacak.

Yani bizim anlayacağımız; görünmezliğe yakın düşük görünürlük kabiliyetli “görünmez uçak” önümüzdeki yıl Malatya Erhaç’ta görünür olacak.

Bu yazı toplam 316 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar