1. YAZARLAR

  2. Sıla Topbaş

  3. Hasret ve Vuslatla Geçen Bir Ömür
Sıla Topbaş

Sıla Topbaş

MUNSAP
Yazarın Tüm Yazıları >

Hasret ve Vuslatla Geçen Bir Ömür

A+A-

Bugün size bu hafta vizyona girecek bir filmden bahsetmek istiyorum; Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu.

Evet kaldırdığı ağırlıklar dolayısıyla Cep Herkülü olarak adlandırılan Naim Süleymanoğlu'nun başarılarla ve bir o kadar da hüzün dolu yaşamını konu alan film nihayet sinema severlerini karşısına çıkıyor.

Film hakkında verilen bilgileri sizinle paylaşmak istedim:

Önce halter sporu için çocukluğunu ve doyamadığı ailesini geride bıraktı; büyüdü şampiyon oldu, bu kez de Bulgaristan'da soydaşlarımıza yapılan, nerdeyse hiçbir ülkenin haberdar olmadığı zulmü var gücüyle anlatıp çözüm sağlamak için hayatını hiçe sayarak anavatanı Türkiye'ye iltica etti. Naim Süleymanoğlu'nun kısacık yaşamı hep hasret ve vuslatla geçen bir destandı. Dijital Sanatlar'ın yapımcılığını üstlendiği, Özer Feyzioğlu'nun yönettiği "Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu", 22 Kasım'da vizyona giriyor.

Dünyada, haltere en erken başlama yaşı on dört olarak belirlenmişken daha 10 yaşında mucizesini ortaya koyup ezber bozan Naim Süleymanoğlu, çocukluğunu doya doya yaşayamadan yatılı spor okulunda durmak bilmeden çalıştı. Hayatı hep hasret ve vuslatla geçen Süleymanoğlu, başarıya giden yolda önce ailesini ve çocukluğunu feda etti.

Yıllar geçip Bulgaristan'da soydaşlarımıza yapılan zulüm katlanılmaz boyutlara gelince gözünü kırpmadan tehlikeye atıldı. Halterde gerçekleştirdiği mucize kaldırışların sadece bir istatistik ya da madalya olarak kalmasına izin vermeyen şampiyon sporcumuz, canını hiçe sayıp çok değerli bir adım attı. Bulgaristan'da yapılan haksızlıkları tüm dünyaya duyurmak için ailesi, sevdikleri ve ona sunulan bütün imkanları geride bırakarak anavatanına, Türkiye'ye geldi. Verdiği özgürlük mücadelesiyle sadece spor tarihinin değil milyonlarca soydaşımızın ve Türk halkının gönüllerinin de şampiyonu oldu.

Türkiye'ye geldikten sonra sesini yedi düvele duyurmak için sportif başarılarını olimpiyat madalyasıyla taçlandıran Naim Süleymanoğlu, ardından Times dergisine kapak oldu. Bir sporcunun hayal bile etmekte zorlanacağı sayısız rekorlarla dolu hayatıysa hep özlem ve kavuşmayla geçti. Küçüklüğünden beri verdiği her kararda ona en büyük destekse hep ailesinden geldi. Belki yan yana değillerdi ama kalpleri hep birbirleri için çarpıyordu.

Filmde, Yetkin Dikinciler ve Selen Öztürk'ü efsanevi sporcumuzun anne ve babasını canlandırıyor. Minik oyuncu Batuhan Davutoğlu çocukluğuna hayat verirken, genç oyuncu Hayat Van Eck, Naim Süleymanoğlu'nu canlandırıyor.

***

Naim Süleymanoğlu 1987 yılında Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde, Avustralya'nın Melbourne kentinde yapılan Dünya Halter Şampiyonası'nda altın madalyayı kazandıktan sonra çok gizli bir operasyonla kaçırıldı. Naim, sırasıyla önce Londra'ya ardından da özel bir uçakla İstanbul'a ve Ankara'ya getirildi.

Başarıları

İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.

1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada 'yılın haltercisi' seçildi.

1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.

8 kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, 'efsane' oldu.

Spor otoritelerine göre 'tüm zamanların en iyi haltercisi.'

1988 yılında Time dergisine kapak oldu.

60 kilo koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

1988 yılında Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırdı.

Türkiye'ye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandırdı.

1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi.

Bu yazı toplam 578 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar