1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Günümüz düzenin acı gerçeği: Modern kölelik
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Günümüz düzenin acı gerçeği: Modern kölelik

A+A-

Dünya genelinde yasaklanmış olsa da kölelik, yeni formlarıyla "modern kölelik" adı altında insanlığın en önemli sorunlarından biri konumunda...

Temeli, kapitalist düzenin özünden gelen modern kölelik, küreselleşen dünyanın açığa çıkartılmak istenmeyen kurgularından sadece biri.

Az gelirli kesimi sömürmek ve üst gelirliyi rahat ettirmek üzerine kurgulanan bu sistem, ekonomik olarak zor durumdaki insanların, o kötü durumlarından faydalanarak büyüyen bir oluşum!

Emre Yılmaz'ın "Genç Bir İşadamına" adlı kitabında, "Ne garip eskiden insanları zorla köle yapardık. Şimdi seve seve geliyorlar. Kapitalizmin en göz kamaştırıcı başarısı budur" sözleriyle özetlediği modern kölelikle ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Urmila Bhoola'nın açıkladığı son raporda oldukça çarpıcı veriler var.

BM'nin, köleliğin çağdaş şekilleriyle ilgili özel raportörü olan Bhoola'nın, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan İnsan Hakları Konseyi toplantısında sunduğu "modern köleliğe" ilişkin rapora göre, dünyada 40 milyondan fazla kişi köleleştirildi... En acısı ise bu kurbanların dörtte birinin çocuk olması!

Raporunda, şu an yaşanan "modern kölelik belasının" çevresel bozulma, göç ve demografik değişimler sonucunda artabileceğine vurgu yapan Bhoola, milyonlarca kölenin yüzde 60'ının özel sektörde çalışmaya zorlandığını, kadın ve kızların yüzde 98'inin cinsel şiddete maruz kaldığını aktarıyor.

"Sömürülme veya köleleştirilme riski altındaki kişilerin sayısının, birkaç faktöre bağlı olarak artması muhtemel" tespitinde bulunan Bhoola, iklim değişikliğinin ardından insanların işlerini kaybedebileceğini ve işlerinden memnun olmayan gençlerin güvensiz kanallardan göç edebileceğini, bu tür senaryoların da insanların köleliğe karşı savunmasızlığını artırabileceğini vurguluyor.

Her geçen gün daha çok insanın "cebri çalıştırılmaya, zorla evliliğe ve çocuk işçiliğe" sürüklendiğine vurgu yapan Bhoola raporunda, devletlerin ve şirketlerin artık modern köleliği sona erdirmek için harekete geçmesi gerektiği belirtiyor. Bu sistemin ekonomik olarak kârlı olmadığını da vurgulayan Bhoola; "Kölelik, halk sağlığı maliyetlerinde artış, verimlilik kayıpları, olumsuz çevresel dışsallıklar ve gelir kaybına yol açıyor" uyarısında bulunuyor.

İstatistiklere göre, modern kölelerin yarısından fazlası Asya Pasifik'te yaşıyor. Afrika ise ikinci sırada. Köleliğin 1834'te yasaklandığı İngiltere'nin batısındaki liman kenti Bristol ise İngiltere'nin Afrika kaynaklı köle ticaretinde oynadığı merkezi rolle biliniyor. Kayıtlara göre 1698-1807 yılları arasında 2 bin 108 gemi ile Afrika'dan Karayipler'e köle ticareti yapıldı.

Hangi isimle adlandırılırsa adlandırılsın insanlığa karşı işlenebilecek en büyük suçlardan birisi olan modern köleliğin bitirilmesi için sadece devletlerin değil, uluslararası sivil toplum örgütlerinin de mücadele etmesi şart. Ucuz iş gücüne ihtiyaç duyan sektörlerin sömürgeci ekonomi anlayışlarına son vermesi ve bu sistemde rant devşiren devlet ya da kuruluşların da yasal olarak cezalandırılması gerekiyor.

Bu yazı toplam 695 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar