1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Göz sağlığı için 20-20-20 kuralı
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Göz sağlığı için 20-20-20 kuralı

A+A-

Vücudumuzda hacim olarak çok küçük bir yer kaplayan organımız gözümüz. Bu yüzden gözümüze gözümüz gibi bakmalıyız. Bilim insanlarının belirttiğine göre, gözlerimizle gündelik hayatta beynimize gelen verilerin yüzde 85'ini elde ederiz. Bu anlamda değerlendirildiğinde göz sağlığının vücut sağlığı ile yakından ilişkili olabildiği aşikârdır.

Göz sağlığı, rutin hayatımızda farkında olmasak da çok dikkat etmemiz gereken bir konudur. Peki nasıl ve neye dikkat edeceğiz? Göz sağlığımızı korumanın birçok yolu mevcut.

"Günlük yaşam içinde yaptığımız pek çok davranıştan, diyabet, enfeksiyonlar gibi hastalıklara, beslenme alışkanlıklarımızdan teknolojik cihazları doğru kullanmaya kadar pek çok etken gözlerimizde farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir" diyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, göz sağlığımızı korumamızın 5 yolunu ana hatlarıyla şu şekilde sıralıyor:

Mutfağınızdan baharatı eksik etmeyin: Düzenli bir A vitamini alımı gözlerinize destek olur. Kornea olarak bilinen göz ön yüzeyinin korunmasına yardımcı olur ve enfeksiyonları engeller. Yaban mersini, havuç, bal kabağına ilave olarak doğal pul biber gibi baharatlar da iyi birer A vitamini kaynağıdır. Bu nedenle mutfağınızdan baharatı eksik etmeyin.

Fazla kilolarınıza güle güle deyin: Sağlıklı bir beslenme, sağlıklı bir görüş için önemlidir. Çünkü sağlıklı beslenme; obezite riskinizi azaltır, bu da diyabet riskinizi azaltmak anlamına gelir. Diyabet, gözün arkasındaki kan damarlarına zarar veren diyabetik retinopati olarak bilinen bir soruna ve kataraktın hızlı ilerlemesine neden olabilir.

Camları birkaç dakika açık tutun: Kuru göz, özellikle ekran karşısında çok zaman geçiren kişilerde (bankacı, muhasebeci, yazılımcı gibi) yaygın ve rahatsız edici bir durumdur. Gözlerde kızarıklık, batma, yanma, kum kaçmış hissi ve bulanık görmeye neden olabilir. Odanızın camlarını hava soğuk olsa bile birkaç dakika açmak, bulunduğunuz kuru havalı ortamın nem miktarını artıracak, göz kuruluğu riskini azaltacaktır.

Güneş gözlüklerinizin camlarının koyu olmasına dikkat edin: Güneşlenmek, cilt kanseri de dahil olmak üzere her türlü sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir. Ancak cildinizi bronzlaştıran UV ışınları görüşünüze de ciddi hasar verebilir. UV ışığına maruz kalmak, katarakt ve iyi huylu kitlelerde büyüme gibi durumların gelişme riskini artırır. Ayrıca, "UV ışınlarından gözlerinizi korumanın en etkili yolu UV filtreli, kaliteli, koyu camlı güneş gözlüğü kullanmaktır."

20-20-20 kuralına riayet edin: Bir telefon veya tablet ekranını uzun süre kullanmak gözlerinizi yorup kuru göze neden olabilir. Bununla mücadele etmek için 20-20-20 kuralını uygulayabilirsiniz. Yani her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 metre uzaklıktaki bir şeye bakın. Bu sadece göz kaslarınızı dinlendirmekle kalmayacak aynı zamanda etrafınızda olan bitene de gözlerinizi açacaktır.

Bu yazı toplam 669 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar