1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Gazetecilik oldukça zor bir meslek!..
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazetecilik oldukça zor bir meslek!..

A+A-

2018'in ilk 10 ayında 73 gazeteci ve medya çalışanı öldürülmüş. Geçtiğimiz yıllarda gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaların artmasıyla gazetecilerin karşı karşıya olduğu riskler bir hayli çoğaldı. Kamuoyu 2018'in ilk 10 ayında 73 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü. Geçtiğimiz yıllarda gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaların artmasıyla araştırmacı gazetecilerin karşı karşıya olduğu riskler de çoğaldı.

Dünya kamuoyu; Suudi Arabistan rejimine muhalif gazeteci Cemal Ahmet Kaşıkçı'nın, 2 Ekim'de ülkesinin İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra vahşice öldürülmesiyle gazetecilerin attığı çığlıkları anca duyabildi.

Oysa Cemal Kaşıkçı'nın ölümünden 2 sene önce de rejim muhalifi bir gazeteci, hem de hanım bir gazeteci Malta'da bir suikasta kurban gidiyordu. Kurbanın adı Daphne Anne Caruana Galizia'ydı. Maltalı araştırmacı gazeteci ve saygın bir blog yöneticisiydi. Galizia, Panama Belgeleri dahil olmak üzere tartışmalı ve hassas bilgileri ortaya çıkaran araştırmacı gazeteci yönü ile tanındı.

Ülkesi Malta'ya ilişkin yolsuzluk araştırmalarıyla tanınan 53 yaşındaki gazeteci Daphne Caruana 16 Ekim 2017'de arabasına yerleştirilen bombayla öldürüldü. Galizia suikastına ilişkin soruşturma kapsamında 10 şüpheli hemen gözaltına alındı. 

Geçtiğimiz ay, Galizia'nın öldürülmesi soruşturması neticesinde Malta'nın tanınan iş adamlarından Yorgen Fenech de polis tarafından gözaltına alınanlar listesine eklendi. Fenech'in gözaltına alınması, hükümetin bir gün önce 2017 yılındaki suikastta rolü olduğundan şüphelenilen bir kişiye hukuki bağlayıcılığı olan kanıt sunması halinde af teklif edeceğini duyurmasından sonra gerçekleşmişti.

Fenech 2013 yılında Malta hükümetinden büyük bir enerji ihalesi alan bir grubun başında bulunuyordu. Caruana Galizia öldürülmeden önce Dubai'deki 17 Black Limited isimli gizemli bir şirket hakkında bir yazı kaleme almıştı. Ayrıca yazıda, bu gizemli şirketin Maltalı siyasetçilerle bağlantısı olduğunu ortaya çıkarıyordu. Araştırmacı gazeteci, şirketin sahibinin kim olduğunu bulamadan öldürülmüştü. Ancak Reuters haber ajansı daha sonra bu kişinin Fenech olduğunu ortaya çıkaracaktı.

Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia suikastının aydınlatılması için başlatılan soruşturmaya Avrupa polis teşkilatı Europol da dahil oldu. Soruşturma derinleşip, Malta hükümeti üzerindeki baskı artıkça Başbakan Muscat'ın Özel Kalem Müdürü Schembri ve Turizm Bakanı Mizzi de istifa etmek zorunda kalacaklardı.

Şimdilerde Malta basını; Başbakan Muscat'ın da görevi bırakması gerektiği konusunda yayın yapıyor.

Cemal Kaşıkçı ve Daphne Caruana Galizia cinayetlerini bırakıp, bugüne döndüğünüzde de durum hiç açıcı değil.

Son günlerde Fransa'nın özellikle başkenti Paris'te emeklilik yasa tasarısının protesto edildiği eylemlerde Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın'ın da dahil olduğu bazı gazeteciler, Fransız polisi tarafından öldüresiye dövüldü.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Fransız polisine "gazetecilik mesleğine saygı duy" çağrısı yapıyor da bunu takan kim? Demokrasinin kalesi sayılan Fransa'da Sarı Yelekliler'in gösterilerinin başladığı Kasım 2018'den bu yana aralarında Mustafa Yalçın'ında bulunduğu 54 gazeteci güvenlik güçleri tarafından "orantısız güç" kullanılarak darp edilmiş. Bu durum, Fransa'nın Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 32'nci sırada anca tutunabilmesini sağlıyor.

AA Foto Muhabiri Yalçın, görevini yaparken, güvenlik güçlerinin fırlattığı gaz kapsülünün yüzündeki maskeyi delmesi sonucu gözünden yaralandı. Maske camının kırılmasıyla kanlar içinde kalan Yalçın'a ilk müdahale, olay yerindeki sağlık görevlilerince, ardından da doktorlar tarafından ambulansta yapılmıştı. Ardından Cochin Hastanesi'ne kaldırılan Yalçın, sol gözünden yaklaşık 6 saat süren ameliyat oldu. Doktorlar, bir gözünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olan Yalçın'ı hastanede müşahede altında tutuyor. Yalçın'ın yanı sıra olayları izleyen iki gazeteci daha yaralanmıştı.

Olmadık yerde "Özgürlük teraneleri atan" AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, günlük basın toplantısında Fransız polisinin gazetecilere uyguladığı zulmün hatırlatılması üzerine; "Güvenlik güçleri bazen zor durumlarla karşılaşabilirler ancak bu durumlar üye ülkeleri ilgilendirir" diyerek geçiştirecekti. Eeee... Karşılarında AB'nin kurucusu Fransa vardı... Kendi kendilerini kınayacak değillerdi ya...

Bu yazı toplam 396 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar