1. YAZARLAR

  2. Kemal Kamburoğlu

  3. Gara operasyonu analizi
Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

Gara operasyonu analizi

A+A-

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin en seçkin, dünyanın da en iyisi olan Türk Özel Kuvvetleri bölgedeki teröristleri imha etmek maksadı ile 10 Şubat 2021 günü saat 02.55'den itibaren Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde yeteri kadar kuvvet ile kesin istihbarata dayalı bir nokta operasyonu başlattı. Operasyonda görev kuvvetinden üç şehidimiz ile alçak ve hain PKK teröristleri tarafından hunharca "katledilen" rehine onüç şehidimize Yüce Rabb'imizden rahmet diliyoruz. Aziz şehitlerimizin mekânları cennet olsun. Vatan onlara minnettardır.  Bu operasyonda başlangıçta kullanılan kuvvet, harekâtın devamında yine yeteri kadar kuvvet ile takviye edildi ve Hava Kuvvetleri'mizin ateş destek unsurları ile yakın hava desteği sağlandı. Öncelikle şunun altını çizelim ki; bu tür bir operasyonu, sadece üç şehit verip çok sayıda teröristi imha edecek şekilde yapabilecek dünyada başka bir "Özel Görev Kuvveti" yoktur. Verecekleri zayiat çok daha fazla olur. Bu bağlamda gerçek anlamda ve geniş açıdan bakıldığında operasyon çok başarılı olmuştur. Tabii rehineleri kurtarmak da çok önemli idi ama her rehine kurtarma operasyonu büyük riskleri içinde barındırır. Harekâtın yapıldığı Gara Dağı silsilesi 75x25 kilometrekarelik Cudi Dağı ana silsilesinin güney tarafındaki alanı kapsamaktadır. Bölge 2500 metre civarında bir rakımda olup operasyon tarihi itibariyle yoğun kış koşulları hüküm sürmektedir.

Hava sıcaklığı -20 derecelerdedir. Tipi olduğunda gece bu sıcaklık çok daha fazla düşmektedir. Adeta "arktik koşullarda harekât" uygulanmıştır. Arazi yapısı itibariyle bizim "dalgalı arazi" dediğimiz bir yapıdadır. Öte yandan kuş uçuşu mesafede 1 kilometre olan mesafeler yaya olarak 12-13 saatte gidilebilen keskin yarları, yalçın kayalıkları içermektedir. 2250 metreye çıkıp 100 metre rakıma kadar inen bir arazi yapısına sahiptir. Bölgeyi çok iyi bildiğimiz için söyleyelim ki; bu harekâtı tam kavrayabilmek için o bölgede bulunup, o koşulları yaşamış olmak gerekir. Birliklerimiz çok zor hava koşullarında önce bu bölgeye bir "uçarbirlik" harekâtı ile ulaşmış, sonrasında sıcak temas sağlandığında teröristlerle çatışmaya girilmiştir. Harekât birliklerin güvenle üs bölgesine dönmesi ile harekâtın başarı ile sonuçlandığı yetkili makamlarca açıklanmıştır.

Harekâtta Gara bölgesinde bir mağarada rehin tutulan personel de kurtarılmak istenmiş ancak onüç kahraman vatan evladı lanet ve alçak PKK teröristlerince şehit edilmişleridir. Orgeneral Güler tarafından krokisi açıklandığından anlaşıldığı üzere sözkonusu mağara PKK'nın kendi başına yapabileceği bir barınma tesisi değildir. Metro tekniği ile önemli mühendislik bilgisi ve teknoloji kullanılarak inşa edilmiş bir mağara olduğu anlaşılıyor. Mağaranın inşasının ABD'nin müteahhitliğinde, ABD ve AB'den gelen mühendislerce küçük iş makinaları kullanılarak yapıldığı değerlendiriliyor. Zaten mağarada C3, C4 ve dinamit patlayıcıları kullanılarak alan açıldığı için mühendislik desteği olmadan bu yapılamaz. Özel Kuvvetler timleri mağara operasyonları taktik ve teknikleri kullanılarak mağaraya giriyorlar. İlk şehitler de hava indirme harekâtı sırasında PKK tarafından açılan yoğun ateşte veriliyor. Bölgede bulunan bu tür yerler teröristlerin kendilerini güvende hissettikleri, moral motivasyonlarının yüksek tutulduğu yerlerdir. Kahraman Türk Ordusu'nun yaptığı bu operasyon ile teröristler artık hiçbir yerde kendilerini güvende hissedemeyeceklerdir.

Bu da moral motivasyonlarını sıfırlayacak, sürekli yer değiştirmelerini gerektirecektir. Gara Dağı silsilesi Duhok, Amadiye, Qasrok, Chammah platosunu takiben Erbil ovasına iner.Gara'nın Sincar ile doğrudan bir bağlantısı olmamasına rağmen iki kesim arasında bir geçiş istikameti belirler.

Gara operasyonu; PKK terör örgütüne sıranın Kandil ve sonrasında Sincar'ın hedefte olduğunun mesajıdır. Gara operasyonu bölgedeki teröristleri derinlikte ve müstakil olarak vurmak için yapılmıştır. Çünkü "etki odaklı bu harekât" devamında diğer Özel Kuvvet taburları ve Hava Kuvvetleri ateş destek unsurları ile desteklenmiştir. Zira harekât başlayınca bölgedeki 500 civarındaki terörist Kandil'in direktifiyle operasyon bölgesine hareketlenmişlerdir. Gara operasyonunun "rehineleri kurtarma operasyonu" olup olmadığı konusunda kesin bir ifade yok. Eğer bu sadece bir "kurtarma operasyonu" olsa idi bizce planlama ve icrası çok farklı olurdu diye düşünüyoruz. Askeri açıdan anlatırsak bir kurtarma operasyonu şöyle planlanır ve icra edilir. Birincisi kurtarma operasyonları "çok gizli" derecesindedir. Emri veren komutan ve harekâtı planlayan az sayıdaki kurmay kadrosu dışında kimse hedefi başlangıçta bilmez. Hedef ancak operasyon alanına hareket edildiğinde Görev Kuvvet Komutanı'na bildirilir. 

En ince detaylarına kadar operasyon planlanır ve her duruma karşı alternatif planlar da yapılır. Operasyon yapılacak mahalin istihbari bilgisi varsa bu mahalin modeli üzerinde defalarca tatbikatlar yapılır ve zaman planlaması kaydedilir. Türk Özel Kuvvetleri'nden alanında en iyi 25 kişi seçilir. Bunların içinde keskin nişancılar, patlayıcı uzmanları, muhabereci, acil sağlık hizmeti verebilecek personel olur. 15 kişilik bir taktik akın timi yani operasyonu bizzat yapacak kuvvet, 10 kişilik de emniyet kuvveti olması yeterlidir. Personel üzerlerinde bir tabanca bulunarak sınır ötesine sivil yerel kıyafetler içinde bırakılır. Bu personel hedef ülke dilini çok iyi bilir, hatta yerel lehçeleri bile konuşur. Görev kuvveti ikişer-üçer kişilik gruplarla ayrı ayrı yollardan bazen yaya bazen de yerel araçlarla hedefe en yakın toplanma bölgesine ulaşır. Operasyon için silah, mühimmat ve teçhizat bölgede yaşayan elemanlarca önceden temin edilerek orada operasyon timlerine verilir.

O andan itibaren timler "hayalet" olmak durumundadırlar. Bir yılan sessizliğinde hedefe varırlar. Emniyet timi operasyonun çevre emniyetini aldıktan sonra taktik akın timi kurtarma operasyonuna başlar. Yine mecbur olmadıkça ateşli silah kullanılmaz (kullanmak gerekirse mutlaka susturucu ile kullanılır) ve hedefteki teröristler en sessiz biçimde birer birer imha edilerek rehinelerin bulunduğu alana kadar ulaşılır. Hatta öyle sessiz olunur ki, bir terörist imha edildiğinde en yakınındaki diğer teröristin bunu duymaması gerekir. Zamanla yarışıldığı için mümkün olan en kısa sürede rehineler kurtarılarak emniyete alınır ve operasyon yeri derhal terk edilir. Devamında uygun mesafede komutanlıkça belirlenen noktadan rehineler ve timler alınarak bölge hızla terk edilir. Bir diğer yöntemde ise operasyon timleri yerel unsurlar gibi operasyon bölgesine en yakın meskûn mahale yerleşirler. Belki bir iki yıl burada uyuyan hücre olarak bölge halkı gibi yaşamak zorunda bile kalabilirler, uygun zaman ve koşullar oluştuğunda verilen emirle operasyon yapılır. Operasyonun icra tarzından anlaşıldığı üzere Gara operasyonu bir kurtarma operasyonu olarak planlanmamış görülüyor. O nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede yaptığı operasyon askeri açıdan başarılıdır. Operasyonun siyasi stratejik etkilerini bir sonraki yazımızda yazacağız.

Bu yazı toplam 373 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar