1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Farklı kültürler dansta buluşuyor
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Farklı kültürler dansta buluşuyor

A+A-

Sevgili okuyucularım, bugün sizlere yaşamını İtalya'da sürdüren bir Türk dansçının başarısından söz etmek istiyorum.

Çalışmalarını İtalya'nın Milano kentinde sürdüren Türk dansçı Neslihan Yılmazel'in hayata geçirdiği "Anatolian Fusion-Anadolu Bileşkesi" projesi, şimdiye kadar İtalya ve İspanya'nın farklı şehirlerinde sanatseverlerle buluştu. Yılmazel; Anadolu danslarını, kendine özgü bir stille yorumlayarak gerçekleştirdiği workshop ve performanslarıyla büyük ilgi gördü.

Proje ile ilgili konuşan Neslihan Yılmazel; "Farklı kültürlere ait etnik dansların buluşması müthiş bir sinerji yaratıyor. Gelenekselden yola çıkarak, farklı ama çok yakın yaşanmışlığın bedende ve duyguda birleşmesinin peşindeyim. Bu düşünceden hareketle İstanbul'da, farklı kültürleri ve dans disiplinlerini, duyguda birleştirme amacıyla yola çıktık. Sanatçı dostlarımla İstanbul'da yapacağımız proje aslında uluslararası bir festival hayalimizin ilk adımı" dedi.

Projenin İstanbul ayağı; Persian dans eğitmeni İtalya'dan Silvia Layla ve Flamenko dans eğitmeni İspanya'dan Juana Larreta'nın da katılımı ve Neslihan Yılmazel'in Türkiye'deki sanatçı dostları Serkan Polat, Ayla Karagöz, Bahar Aksoy, Şebnem Sürücü ve Handan Güngör'ün destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Anadolu, Endülüs, Hint ve İran kültürlerinin buluştuğu bu renkli etkinlik; 4 günlük atölye programı ile başlayarak 6 Temmuz'da gerçekleştirilecek gala ile son bulacak.

İtalya'da yaşayan Türk Dansçı Neslihan Yılmazel "Anatolian Fusion"u şu şekilde anlatıyor:

"Ruhumda ve bedenimde biriktirdiğim, Anadolu'nun kutsal hazine değerindeki maneviyatı, coşkusu ve aşkı ile geleneksel hareket ve ritim kalıplarını kaynak alan bir dans projesidir. Bedenin nasıl hareket ettiğine değil, onu neyin hareket ettirdiğine olan merak ile yola çıkarak etnik, gizemli, ruhi ve barışçıl duyguların peşindeyim. Bu projeyi uzun zamandır uluslararası bir etkinliğe dönüştürmeyi arzu ettiğimiz değerli sanatçı dostlarım Serkan Polat, Ayla Karagöz, Şebnem Sürücü, Handan Güngör ile İstanbul'da, İtalya ve İspanya'dan gelecek olan misafirlerimiz ve dans hocalarımızla birlikte zengin Anadolu, Endülüs, Hint ve İran kültürlerinin buluştuğu iyileştirici ve birleştirici gücünde buluşmak üzere."

Unutmayalım atölye çalışmaları; 2-3-4-5 Temmuz, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nın Halk Oyunları Bölümü dans salonlarında yapılacak. "Anatolian Fusion" 6 Temmuz'daki galasında ise Neslihan Yılmazel, Sirkeci'deki Hodja Pasha Culture Center'da hayranlarıyla buluşacak. Sanatseverlerin bu programı kaçırmamalarını tavsiye ederim.

Bu yazı toplam 516 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar