1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Fadime'nin kara lastiği moda oldu
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Fadime'nin kara lastiği moda oldu

A+A-

Eskilerde babalarımız ve annelerimiz kösele ayakkabı yerine lastik ve plastik ayakkabılar giyerlermiş. Yazın tokalı plastik ayakkabılar kışınsa lastik olanları tercih edilirmiş. Lastik ayakkabılarda "Gıslavet", plastik ayakkabılarda ise "Yıldız" markaları beğeni kazanırmış. Bizlerin çocukluğunda tamamen yerli malı olarak üretilen plastik ve lastik ayakkabılar tarihe karıştı. Onların yerini deri ayakkabılar aldı. Çok değil bir yıl öncesine kadar kimse plastik ve lastik ayakkabıları giymek bir yana hatırlamazdı bile. Eskilerin kara lastik ve naylon dediği ayakabılara burun kıvıranlar şimdi yeni bir moda ile karşılaşltı. Artık ünlü modacıların lastik ve plastik tasarımları mağazalarda kapışılıyor.  

 O yıllarda Anadolu'da bir kara lastik modası baş gösterdi ki neredeyse çarıkları, çetikleri ve de patikleri unutturmuştu. Ucuz ve dayanıklıydılar çünkü. Dağda bayırda, bağda bahçede ve de tarlada giyilebiliyordu. 1990'lardan sonra Türkiye'de lastik devri hızla bitti ama takvimler şimdileri gösterdiğinde;  gidişi gayet sessiz olan lastik ayakkabılar muhteşem bir dönüş yaptı. Artık lüks ayakkabı mağazalarında satılmaya başlandı. Brezilyalı plastik üreticisinin Melissa markalı lastik ayakkabıları, tasarımcılar ve 'moda şakşakçısı' ünlü kullanıcılar sayesinde kısa zamanda gönülleri fethetti.

Melissa markasını, sahipleri çok iyi konumlandırmış. "Sıcak günlerde hayatta lastik ayakkabı giymem" diyenlerin bile dönüp bakacağı model ürettiler. Bunun için dünyaca ünlü modacılardan, tasarımcılardan ve ünlülerden destek aldılar. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid'in tasarladığı lastik ayakkabı sayesinde  şimdilerde modaya ilgisi olmayan entelektüel çevreler bile plastik ayakkabıları giyiyor. Yılda 400 farklı modeli piyasaya sürerek her daim dikkatleri üzerlerinde tutmaya çalışıyorlar. Malzeme plastik olunca her türlü uçuk tasarımı da hayata geçirmek mümkün oluyor. Alt tarafı bir kalıba bakıyor her şey. Bu, deri için geçerli değil tabii. Renk ve model sınırlaması olmayınca plastik ayakkabılar, "Yeni model yok mu?" arayışındaki tüketim toplumunun taleplerine anında cevap verebiliyor. "Plastiğin terletmesi" sorununu ise ayakkabıların içine pamuklu astar koyarak aşmışlar. Topuklu modellerin rahatsız etme durumu var ki bunun için kurnazca "Deri de olsa aynı sorunu yaşıyorsunuz." cevabı veriliyor.

Herşeyde olduğu gibi plastik ve lastik ayakkabı konusunda da bir takım tartışmalar yaşanıyor. Bu konuda İstanbul Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Karaman, malzemenin plastik olmasından dolayı endişelerini dile getiriyor. Üniversitelerin laboratuvarlarında yaptırdıkları testlerde plastik ayakkabıların sağlığa zararlı  özellikler taşıdığı sonucuna ulaştıklarını belirtiyor. Melisa ve Mes marka plastik ayakkabıların Türkiye distribütörü Ercan Saraç ise özel bir plastik malzeme kullandıklarını, bunun da sağlığa zararlı olmadığını iddia ediyor. Ve bu tartışmalar uzayıp gidiyor. Ancak hiç kimse alıp başını giden modayı önleyemiyor.

Türkiye'de kara lastiği ilk üreten firma çoktan kapanmış. Diğerleri ise çok az miktarlarda ve nostalji amaçlı üretiyor. Sorsanız, bu çağın insanının plastik ayakkabı giymeyeceğini söylüyorlar. 25 yıllık Brezilyalı firmanın yaptığı gibi ürünü geliştirmek, zamana ve modaya göre uyarlamak kimsenin aklına gelmemiş. Brezilya'da durum böyleyken Türkiye'de ise elli yıllık Fadime'nin kara lastiği İstiklal caddesinde boy gösterir oldu.

Bu yazı toplam 136 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar