1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Evin bereketi neşesi ve uğuru
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Evin bereketi neşesi ve uğuru

A+A-

Size sırasıyla kızlara ve erkeklere ödenen "başlık parası"ndan söz açmıştım. Özellikle ülkemizde, kızlara evlenmek için yakınlarına ödenen "başlık parası"nın sevenleri nasıl ayırdığını, ne gibi facialara neden olduğunu Tanju Okan'ın bu olaylardan nasıl etkilenip "Başlık Parası" şarkısını yazdığını, Kibar Feyzo filminde de kara bir mizahla, "başlık parası"nı alaya aldığını aktarmıştım. Gelinlik kızlara ödenen "başlık parası"nın özellikle de Hristiyanlar ve Yahudilerde erkeklere ödenen "drahoma" ile bağlantısını sıralayıp, hangi ülkelerde evlenecek erkeklere ne kadar "drahoma" ödendiğini sıralamıştım. Ardından da "drahoma"ların da bazı ülkelerde nasıl facia yarattığını aktaracağımı söylemiştim. Gelin bu faciaları sizlerle birlikte inceleyelim:

Geçtiğimiz hafta Hindistan'da, bir kız bebeği canlı canlı gömmeye çalışan dedesi ve arkadaşı, polis tarafından suçüstü yakalanmıştı. Bebek, tedavi için hastaneye kaldırılmıştı.

Olay, Hindistan'ın Haydarabad şehrinde meydana gelmişti. Bir otomobil sürücüsü, Haydarabad'daki bir otobüs durağının önünden geçiyordu. Bir anda bir şeyler gördü. Dikkatlice baktığında, durağın yakınında toprağı kazan iki kişiyi fark etti.

İki kişinin elinde bir battaniye vardı. Dikkatlice baktığında battaniyeye sarılı bir bebek gördü. Bebeği battaniye ile birlikte kazdıkları çukura koymaya çalışıyorlardı. Durumu hemen polise bildirdi. İhbar üzerine bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Kazıyı yapan iki kişi suç üstü yakalanmışlardı. Kazanlardan birisi bebeğin dedesi, diğeri de dedenin arkadaşıydı. Polislere bebeğin öldüğünü ve bu yüzden de gömmeye çalıştıklarını söylediler.

Halbuki polisin yaptığı incelemede kız bebeğin yaşadığı belirlendi. Bebeği canlı canlı gömmeye çalışan iki kişi, polis tarafından gözaltına alındı. İfadeleri alındıktan sonra hemen mahkemeye sevk edildi. Bebek ise sağlık kontrolü yapıldıktan sonra kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı.

Aslında bu durum Hindistan'da ne ilkti, ne de son. Birkaç ay evvel de ülkenin kuzeyindeki Uttar Pradeş'te canlı halde gömülmüş, yeni doğmuş bir bebek bulunmuştu.

Hızla hastaneye götürülen kız bebek son anda kurtarılabilmişti. Uttar Pradeş polisinin verdiği bilgi çok ilginçti. Bulunan bebek, doğduktan birkaç dakika sonra ölen bir başka bebeğin babası tarafından normal gömü işlemi sırasında bulunmuştu. Ölen bebeğini gömen kişi, normal defin işlemini yaparken, yaklaşık 90 santim derinlikte bir bebek cesediyle karşılaşmıştı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis "Bebeğin ailesini bulmaya çalışıyoruz. Bunun, onların rızası ile gerçekleşmiş olduğundan şüpheleniyoruz" diyecekti.

Polis bebeğin, ölen bebeğini gömmek üzere mezar kazan bir köylü tarafından fark edilip çıkarıldığını açıklıyordu. Komiser Abhinandan Singh "Bebeğe mezar kazarken yaklaşık 90 cm. derinlikte kürekleri bir toprak kaba çarpmış ve kabı dışarı çıkardıklarında içinde bir bebek olduğunu görmüşler" dedi.

Neydi bu üst üste kız çocuklarını toprağa gömmek? Hindistan'da da genç kızlarla evlenen erkeklere bir yerde "drahoma" olarak kabul edeceğimiz "yüklü çeyiz" bir hayli masraflıydı.

Hindistan'ın kadın erkek eşitliği notu çok düşüktü. Özellikle yoksul kesimlerde kız çocuklar ekonomik yük olarak görülüyordu. Ülkedeki kadın hakları savunucuları, geleneksel olarak erkek bebeği değerli gören anlayış nedeniyle milyonlarca kız çocuğun, anne karnında ya da bebekken öldürüldüğünü haykırıyorlardı.

Ülkede anne karnındaki kız bebekleri öldürmek için yasa dışı yollarla kürtaj yapan klinikler de bir hayli yaygındı. Evlendiklerinde ödenecek "yüklü çeyiz" nedeniyle maddi yük olarak görülen kız bebeklerin öldürülmesi konusunda Hindistan'da giderek artan bir sorun oluşturuyor.

Halbuki kız çocuğu; evin bereketi, neşesi ve uğurudur...

Bu yazı toplam 284 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar