1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Düzensiz ve asimetrik benlere dikkat!
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Düzensiz ve asimetrik benlere dikkat!

A+A-

Günümüzün tek konusu koronavirüs. Evlere tıkılıp kaldık. Televizyonlarda uzmanları dinleye dinleye bizler de uzman kesildik. Her ne kadar içimiz kararsa da ekran başından ayrılamıyor, pür dikkat kesiliyoruz. Bu arada aile sağlığımızı da göz ardı etmememiz gerekiyor.

Toplum sağlığını korumanın en etkili yolu, en temel yapı birimi olan aile sağlığını korumaktan geçer. Sanıldığının aksine birkaç küçük ama etkili yöntem ile aile sağlığını korumak mümkün. İşte Generali Sigorta, bu konuda birtakım önerilerde bulundu. Hep birlikte okuyalım.

Kişisel eşyalarınızı ayırın: Aile sağlığını korumanın en etkili yollarında biri ev içerisindeki kişisel eşyaların ayrı kullanımıdır. Ülkemizde ortak kullanımın yaygın olduğu tırnak makası, havlu ve kulaklık gibi kişisel eşyaların ayrı kullanımı aile sağlığına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Sık sık evinizi temizleyin: Vücut temizliğiniz kadar, yaşadığınız evin ve odanın temizliği de aile sağlığı açısından oldukça önemlidir. Günde veya en fazla iki günde bir kere olmak üzere evinizi tamamen temizleyin.

Yeterli ve dengeli beslenin: Yeterli ve dengeli beslenmek vücut direncinizi artırır ve hastalıklara yakalanma oranınızı düşürür. Dolayısıyla düzenli, yeterli ve sağlıklı besinler tüketerek aile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Buna ek olarak uyku düzeninize de dikkat edin.

Vücut temizliğini ihmal etmeyin: Tüm aile fertlerinin sık sık duş alması, el ve yüz temizliğine dikkat etmesi ve düzenli olarak tırnaklarını kesmesi aile sağlığını koruyacak bir diğer önlemdir.

Fiziksel etkinlikler yapın: Aile sağlığınızın korumanın bir diğer yolu da düzenli spor yapmak veya çeşitli fiziksel aktivitelere katılmaktır. Bu sayede vücut direnciniz yükselecek ve bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecektir.

İçtiğiniz suya dikkat edin: Tükettiğiniz suyun yeterli PH değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Ayrıca evinize küçük maliyetlerle kurabileceğiniz arıtma sistemleri ile aile sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Evsel atıklardan kurtulun: Aile sağlığını korumanın bir temel yöntemi de evsel atıkların uzun süre bekletilmemesidir. Evsel atıklarınızı sık sık evinizin dışına çıkararak mikrop ve bakterilerin yayılmasını önlemiş olursunuz. Böylece tüm aile fertlerinin sağlıklı kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu yazı toplam 134 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar