1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Dünya çok değişti
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya çok değişti

A+A-

Son günlerde yaşadıklarımız dünyayı adeta kasıp kavurmaya devam ediyor. Adına Koronavirüs (Covid-19) denilen salgın hastalık yaşam şartlarımızı da değiştirdi. Belki şu şekilde bakmak mantıklı olabilir, Kendimizi çok yıprattığımız bir ortamda artık daha fazla dinlenebilmek ve kendimize daha fazla zaman ayırabilmek mümkün. Demek istediğim insan oğlu değişti, hem de bir hayli değişti. İşin garibi, insanın bu değişimi hayvanları da etkiledi. Nasıl mı? Gelin ona da bir bakalım:

***

Geçtiğimiz günlerde bir kaplan, bakıcısı olan kişiden koronavirüs kaptı. Olay New York'taki Bronx Hayvanat Bahçesi'nde meydana geldi. Bakıcısı virüs kapan Nadia adlı dört yaşındaki Malezya kaplanı da teste tabi tutuldu. Malesef Nadia'nın da koronavirüs testi pozitif çıktı. Nadia'nın virisü kapıcısından kaptığı da tez zamanda anlaşıldı.

Böylece, düne kadar insanlardan her türlü zulmü gören hayvanlar, bu sefer de insanlardan hastalık kapma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış oldu. Buna karşılık İngiliz Biyolog Ian Redmond, dünyada binlerce insanın ziyaret ettiği hayvanat bahçeleri için ilginç bir öneride bulundu. Redmond, maymunların insanlarla neredeyse aynı DNA'ya sahip olduğunu hatırlattı. Bu yüzden maymunların, koronavirüsü insanlardan rahatça kapabileceklerini ileri sürdü. Bu sebeple, 'maymun turizmi'nin acilen yasaklanmasını istedi.

                                                                                              ***

Amerika ve İngiltere'de bunlar olurken ülkemiz Türkiye'de neler oluyor bir de ona bakalım: Kocaeli'nin Darıca ilçesinde güzel bir hayvanat bahçesi var. Hayvanat Bahçesi, sahip olduğu zengin hayvan ve tür sayısı dolayısıyla "

Türkiye'nin canlı gen bankası" olarak anılıyor. Bu "canlı gen bankası" 13 Mart'tan bu yana ziyaretçi girişlerine kapalı ve salgından korunmak için her türlü tedbir alınmış. Darıca'daki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nin Genel Müdürü Can Bodur yaşananları örneklerle anlatmış. Hayvanat Bahçesi, sahip olduğu zengin hayvan ve tür sayısı dolayısıyla "Türkiye'nin canlı gen bankası" olarak anılıyor. Burası 13 Mart'tan bu yana ziyaretçi girişlerine kapalı ve salgından korunmak için her türlü tedbir alınmış.

                                                                                              ***

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nin yeni ortamını şu sözlerle özetliyor: "Sosyal mesafe kuralına titizlikle uyan bakıcılar, hayvanların yemlerini hazırlarken ve yaşam alanlarına girerken maske ve eldiven takıyor. Alışık olmadıkları derecede sakinlikle karşı karşıya kalan hayvanların rutinlerinde önemli bir değişiklik olmaması için çalışanlar büyük çaba harcıyor. Hayvanat bahçesinin "en sosyal" üyelerinden olan şempanzeler, insan yokluğunda can sıkıntısıyla baş etmeye çalışırken, zürafa ve gergedanlar sakinliğin tadını çıkarıyor gibi görünüyor."

                                                                                              ***

Koronavirüsün Türkiye'de görülmesinin ardından 13 Mart'ta hayvanat bahçesini ziyarete kapattıklarını dile getiren Bodur, çalışanlar açısından da önemli tedbirler aldıklarını, hayvan bakım ekibi dışındaki tüm personeli evlerine gönderdiklerini de sözlerine ekliyor. Can Bodur, 30 kişilik hayvan bakım ekibinin yedekli olarak çalıştığını aktararak, "Avrupa'daki hayvanat bahçelerinin bir kısmı kapalı kaldıkları süreyi inşaat işlerini yaparak değerlendiriyor. Biz bunu da yapmıyoruz. Çünkü bu projeleri devam ettirmek, içeriye fazladan insan sokmak demek. Biz bu riski almak istemedik" diyor.

 

                                                                                              ***

 

İnsanın aklına gelmiyor da değil: Acaba hayvanlar, insanları 'insanat bahçesi'nde veya bir kafesin arkasında hayal ediyorlar mıdır? Belki de bu ziyaretçisiz dönemin tadını çıkaranlar bile vardır. Ya da yahu nereye gittiler? Ne güzel eğleniyorduk, selfi mi ne? Bir şeyler yapıyorlardı, geri gelseler keşke diye düşünüyorlar mıdır?.. Belki de bundan dolayıdır psikolojileri bozulmuştur. Her hangi bir insan yanlarına gittiğinde ani bir refleksle "fotoğraf çekmeye geldi poz versem mi" diye düşünüyor mudur?..

                                                                                              ***

Belki de şöyle düşünüyorlardır bizi o kadar çok düşünüyorlar ki hayvanat bahçesine giren 3-5 kişi bile ateşini ölçtürüyor. Artık maske ve eldivende takıyorlar. Yahu bu insanoğlu artık bizi düşünüyor mu ne? Bunca sözün ardından aklıma gelen şu oldu. Eskiden insanlar maymunları seyreder onlara fındık, fıstık atardı. Şimdi de onlar virüs yüzünden evden camlarından bakmak zorunda kalan insanları seyredecek gibi geliyor. Dedim ya dünya çok değişti.

Bu yazı toplam 1009 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar