1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Dondu, donacak yandı, yanacak!
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dondu, donacak yandı, yanacak!

A+A-

Çin'den çıkıp, Avrupa'yı dolaştıktan sonra ülkemize de gelen koronovirüsü -Kovid-19- tanıyorsunuz artık. Ne yapılması, ne yapılmaması gerekenleri hem okuyor hem de TV'lerden izliyorsunuzdur. Ben bugün sizi bunlardan biraz uzaklaştırmak için farklı bir konudan bahsedeceğim. NASA'nın buzul çağı ile ilgili raporunu anlatacağım.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni iklim araştırması raporunu yayınlayınca ortalık bir anda buz kesti. NASA'nın raporuna göre, 18'inci yüzyılda görülen 'Mini Buzul Çağı'nın tekrar yaşanacağı konusuna dikkat çekiliyor.

NASA'nın yayınladığı yeni iklim araştırması raporuna göre, yazı rekor sıcaklıklarla kapayan Dünya, bunun tam aksine tarihi bir soğuk yaşayacak. Hatta bu soğuklar, içinde olduğumuz Uzay Çağı'nın 'Buzul Çağı' olarak anılmasına yol açacak kadar etkili olabilecek.

NASA'ya bağlı uzmanlar, Güneş'in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya'nın en üst atmosfer tabakası Termosfer'i inceledi. Termosfer'in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu belirlendi.

Bu, şu anlama geliyor: 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalan bu lekeler, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor. Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya'nın sıcaklık seviyesini doğrudan etkiliyor.

Termosfer Güneş'teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Uzmanlar, Güneş'te benzer böyle bir uyku evresine 18'inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe 'Mini Buzul Çağı' olarak geçtiğini hatırlatarak "Süreç böyle devam ederse, çok yakında Uzay Çağı'nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız" dedi.

NASA uzmanları; "Buzul Çağı"ndan söz edip, zaman zaman eksi 60 dereceye ulaşan soğuklar kadar Dünya'da "cehennem sıcakları"nı yaşayan yerler de var. Bu bölgelerde hava sıcaklıkları ise; 50 dereceyi aşıyor. Ağırlıklı olarak Afrika'nın Sahra coğrafyasında yer alan ve Dünya'nın en sıcak bölgeleri olan bu yerlere çevremizden başlayarak bir göz gezdirelim

* İran'daki Bandar Şahr: Komşumuzda Dünya'nın rekor sıcaklığının yaşandığı yer. Bandar Şehr'de ölçülen en yüksek sıcaklık 74 derece. Bu bir Dünya rekoru olma özelliği taşıyor.

* İran'daki Daşt Lut: Yine Dünya'nın ve İran'ın en sıcak yerlerinden biri! Ölçümlere göre Daşt Lut'ta hava sıcaklığı 70 derece.

* İsrail'deki Ölü Deniz: İsrail'in en turistik rotalarından biri olan Ölü Deniz'de ölçülen hava sıcaklığı 54 derece.

* Tunus'taki Kebili: Akdeniz'in yanı başındaki Kebili de, Dünya'nın en sıcak yerlerinden biri. Bölgede ölçülen sıcaklık 55 derece.

* Libya'daki Ghadames: UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Ghadames, 55 derecelik bir hava sıcaklığına sahip.

* Libya'daki Aziziyah: Trablusgarp'taki bir başka uçsuz bucaksız çöl olan Aziziyah'ta da ortalama sıcaklık 48 derecenin üzerinde. Bölgede hava sıcaklığının zaman zaman 58 dereceye kadar çıktığı da oluyor.

* Ethiopya'daki Dallol: Hidrotermal bir arazi olan Dallol'da ölçülen ortalama hava sıcaklığı 40 derecenin altına hiç düşmüyor.

* Sudan'ın Halfa Vadisi: Karakıta'nın iç bölgelerinin aksine Kızıldeniz'e kıyısı bulunan bir ülke Sudan. ülkedeki Halfa Vadisi de, dünyanın en sıcak yerlerinden biri. Halfa Vadisi'nin de hava sıcaklığı 53 derece.

* Mali'deki Timbuktu: Afrika'nın en önemli antik yerleşimlerinden biri olan Timbuktu'da da ölçülen ortalama sıcaklık 50 derece.

* ABD'deki Death Valley: Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde bulunan Death Valley'de ortalama hava sıcaklığı 47 dereceyi buluyor.

Bir tarafta "Buzul Çağı"ndan söz eden bilim adamları, diğer yanda da 50 derecenin üstündeki medeniyetin hemen dibindeki yerler... Şu doğanın gidişine akıl-sır ermiyor.

 

Bu yazı toplam 408 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar