Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğum günü

A+A-

Dünyada sıkıntılı birçok hadise yaşanıyor. Ülkemiz de zor koşullardan geçiyor ama insanların hayatları da bir biçimde devam ediyor. Bu köşede yıllardır ekonomi, siyaset, dış politika, güvenlik, eğitim gibi temel konuları yazıyoruz. Lakin bir eksiklik fark ettik, hiç insanların hayatına doğrudan değinen konuları yazmamışız. Arada bazen yazmamız gerektiğini düşündük. Bu yazımızda doğum gününün anlamını sizlerle paylaşalım dedik. Nasıl olsa önümüzdeki yazıda 2018 Terörizm Ülkeler Raporunu, ABD Temsilciler Meclisi'nin edepsizce kabul ettiği sözde "Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısını" ve göç meselesini enine boyuna yazacağız. Haftanın başında canınızı sıkmayalım istedik.

Doğum günleri hayata başlanan günü ve yeni bir yaşa adım atmayı temsil eden çok özel günlerdir. Bir çok insan bu özel güne özel bir değer verir. İnsanlar doğum günlerini "hayatımın geri klan günlerinin ilk günü" diye de düşünürler. Doğum günleri geçmişte birlikte yaşadığınız insanlarla bugün birlikte yaşadığınız ya da zihninizde özel yerleri olan insanların sizi hatırlamasını beklediğiniz ve bundan da sınırsız mutluluk duyacağınız günlerdir. O gün doğum günü olan kişiler doğum günü aracılığıyla sevildiklerini, önemsendiklerini hissetmek isterler. İnsanlar sevdikleri kişiye doğum gününde onun hayatlarında ne denli önemli olduğunu, onu nasıl sevdiklerini göstermek isterler. Doğum günleri bunun için en güzel fırsatlardan biridir. Dostlarınızla, arkadaşlarınızla, eşinizle, çocuklarınızla ya da sevdiğinizle kırgınlık yaşamışsanız doğum günleri bunu telafi etmenin en güzel tarihlerinden biridir bizce.

Doğum günleri sadece bir pasta üflemek ve bol alkışlarla iyi ki doğdun demek de değildir. Doğum günleri aslında geçmiş yıllar ile gelecek yılların da bir muhasebesidir. İnsan iyi-kötü, başarılı-başarısız, mutlu-mutsuz skalasının neresinde yer alıyor, bunu görmenin de bir vesilesidir doğum günleri. Bitirilen yaşın daha önceki yaşlara göre neler getirdiği ve götürdüğü de sorgulanıyor doğum günlerinde. Hiç beklenmeyen güzel zamanların insanların karşısına çıktığı dönemler belki de yaşanan ve yaşanabileceklerin habercisi olabiliyor ve doğum günlerinde bu durum zihinlere daha da vurgulayıcı biçimde işleyebiliyor. Doğum günleri geçmişte yaptıklarımızı-yapamadıklarımızı, başardıklarımızı-başaramadıklarımızı, isteyip de elde edebildiklerimizi ya da elde edemediklerimizi, yaş aldıkça nelere zaman ve emek verdiğimizi sorgulamamıza neden oluyor. Bununla birlikte geçen zaman da keşke şunları da yaşasaydım, yapsaydım duygusunu da bize hissettirebiliyor. Keşke dememek için insan hissettiğini yaşamalı bizce. Çünkü hayat sanıldığı kadar uzun değil. Yüz yaşında bir insanın bile geriye dönüp baktığında hayatının ne denli çabuk geçtiğini söylediğine tanık olmuşuzdur. Zira zaman inanılmayacak bir hızla akıp gidiyor ve bir daha geriye dönüşü yok akan giden o zamanın.

Doğum günlerinde insanlar ne kadar hatırlandıklarını ve önemsendiklerini düşünürler. İlişkilerini, ne kadar sevildiklerini ve değer verildiklerini düşünürler. Kendilerine verdikleri değer ile başkalarının onlara verdikleri değeri kıyaslarlar. İnsanların hayatta öyle yakınları vardır ki bazen insanın kendine verdiği değerden daha fazla değer verir, onları düşünürler. O nedenle doğum günleri aslında bir skala gibidir, o kişiye verilen değerin skalası.

Doğum günü hediyesi ve sürprizi sevdiklerinize onu ne kadar önemsediğinizi göstermenin en zarif yollarından biridir. Sevdiklerinize çok pahalı bir hediye de alabilirsiniz ya da çok sıradan bir şey de. Bu sizin karşınızdaki kişiye bakış açınıza göre değişir. Ama bizce en güzeli ve anlamlısı onun için emek vermenizdir. Emek vererek onun için bir şeyler yapmanızdır. Bütün bunların ötesinde verilebilecek en güzel hediye sevgidir. Çünkü hiçbir şey gerçek sevgiden daha değerli değildir. Unutmayın; sevdiklerinizin doğum günlerinde sizden bekleyecekleri tek şey hatırlamanız ve ona sevginizi sunmanızdır. Toplumlar birbirine değer veren, birbirine saygı duyan insanların çoğalması ile daha müreffeh yarınlara taşınırlar. Çünkü bireysel bazda dünyada sevginin baş eğdiremeyeceği hiçbir direnç yoktur.

Bu yazı toplam 544 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar