1. YAZARLAR

  2. Sıla Topbaş

  3. Dijital güvenlik olmazsa olmaz
Sıla Topbaş

Sıla Topbaş

MUNSAP
Yazarın Tüm Yazıları >

Dijital güvenlik olmazsa olmaz

A+A-

Uzmanlar, salgın süreciyle birlikte artış gösteren online alışverişler ve sanal ödemelerde dijital güvenliğin önemine dikkat çekiyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından paylaşılan verilere göre son dönemde internetten kartlı ödeme yapılan işyeri adedi ve temassız ödemelerde rekor kırıldığını ve e-ticaret pazarının katlanarak büyüdüğü söyleniyor Bu konuda görüşlerini belirten Procenne Genel Müdürü Resul Yeşilyurt, verilerin korunması için dijital güvenlik alanındaki yatırımlara ağırlık verilmesinin önemini vurguluyor.

Pandemi dönemiyle birlikte evde kalma süresinin artması, aynı doğrultuda online alışveriş ve sanal ödemeleri de katladı. Hijyen önlemleri nedeniyle şifresiz işlem limitinin yükseltilmesi de temassız ödemelerin ilgi görmesini sağladı. Bu dönemle birlikte ödeme ve online alışveriş sırasında alışveriş, tutar, hesap, kart bilgisi gibi kişisel verilerin korunması da hiç olmadığı kadar önem kazanıyor.

Ödeme sistemlerinde dijital güvenliğin önemini vurgulayan Resul Yeşilyurt, BKM tarafından paylaşılan verilere dikkat çekerek şunları söylüyor: "Mayıs ayı sonunda Türkiye'de 71,4 milyon adet kredi kartı, 171,3 milyon adet banka kartı olmak üzere toplamda toplam 242,7 milyon kart bulunuyor. Mayıs ayında toplam 76,2 milyar TL'lik kartlı ödeme yapılırken, bu tutarın 63,3 milyar TL'si kredi kartlarıyla yapılan ödemelerden, 12,9 milyar TL'si ise banka kartlarıyla yapılan ödemelerden oluştu. Bayram öncesinde 22 Mayıs Cuma günü, 7 milyon temassız ödeme yapılarak bugüne kadar bir günde en fazla gerçekleşen temassız ödeme adedine ulaşıldı. Veriler, yapılan her 3 ödemeden 1'inin temassız gerçekleştiğini gösteriyor. Diğer taraftan, mayıs ayında internetten

kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttı ve internetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemelerdeki payı yüzde 25'i geçerek rekor kırdı. Pandemi döneminde toplamda 7 milyon kart ilk defa internetten ödemelerle tanışmış durumda. 2019 yılında, e-ticaret pazarının Türk lirası bazında yüzde 39 büyümeyle 83,1 milyar liralık hacme ulaştığı ve pandemi döneminde yüzde 400 büyüdüğü de diğer çarpıcı veriler arasında yer alıyor."

Tüm bu verilerin, pandemi döneminde online ve temassız alışverişin katlanarak arttığını gözler önüne serdiğini söyleyen Yeşilyurt, sözlerine şöyle devam etti: "Tüm dünyayı derinden etkileyen salgın dönemiyle birlikte evde kalma süresinin artması, online alışveriş ve sanal ödemeleri katladı. Şifresiz işlem limitinin yükseltilmesi, temassız ödemelerin ilgi görmesini sağlıyor. Mobil cihaz kullanımının artışı da internetten alışveriş pazarının büyümesine katkıda bulunuyor. Özellikle finans, bankacılık ve e-ticaret sektörü için güvenlik olmazsa olmaz… Bu dönemle birlikte ödeme ve online alışveriş söz konusu olduğunda alışveriş, tutar, hesap, kart bilgisi gibi kişisel verilerin korunması giderek daha fazla önem kazanıyor. Çünkü verinin korunmaması; çok korkulan gizlilik ihlali, kartlı ödeme standartlarının ihlali, kimlik hırsızlığı ve sahtecilik gibi durumlara sebep olabiliyor. Tüm bunlar, risklerin belirlenmesi ve geç kalınmadan gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının önemini ortaya koyuyor. Riskli durumları önlemek adına cihazların şifreli haberleşmesi ve hassas bilgilerin üçüncü kişiler tarafından erişilemez olması gerekiyor. Bu noktada uçtan uca şifreleme özellikli çözümler sayesinde güvenli veri transferi ve veri kullanımı mümkün hale geliyor."

Dijital güvenlik alanındaki yatırımlara ağırlık veren bankaların ve e-ticaret şirketlerinin önümüzdeki dönemde de müşterilerinin verilerini güvenli tutmak için çalışmalarına devam edeceğini söyleyen Resul Yeşilyurt, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Başta kamu ve bankacılık olmak üzere e-ticaret, perakende, endüstri ve enerji sektörlerinin veri güvenliği ve dijital dönüşüm projelerinde sıklıkla tercih edilen şirketimiz; akıllı kimlik kartı, e-imza, e-fatura, e-belge gibi e-dönüşüm projeleri ve bulut güvenliği gibi pek çok alanda yüksek güvenlikli ürün ve çözümler sunuyor. Procenne olarak, iş ortaklarımıza işlerini güvenli şekilde sürdürmeleri ve müşterilerinin verilerini güvende tutmaları için ürün ve çözümlerimizle katkıda bulunmaya devam edeceğiz."

Bu yazı toplam 16046 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar