1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Depremde yaşama şansını artırmak
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Depremde yaşama şansını artırmak

A+A-

Deprem konusuna devam edelim. Şimdi de deprem bölgesi olan ülkemizde hayatta kalabilmek için neler yapmamız gerektiğini Amerikan Uluslararası Kurtarma Ekibi'nin Şefi Doug Copp'un ağzından dinleyelim:

* Binalar çökerken 'basitçe çömelen ve korunan' kişiler de istisnasız her defasında ezilerek ölüyorlar. Masa, araba gibi nesnelerin altına giren kişilerin de hayatta kalma şansı çok zor.

* Kediler, köpekler ve bebeklerin hepsi doğal bir şekilde dizlerini ana rahmindeki gibi karınlarına doğru çekerek kıvrılırlar. Deprem anında sizde bu şekilde kıvrılmalısınız. Bu doğal bir güvenlik ve hayatta kalma içgüdüsüdür.

* Daha küçük bir boşlukta hayatta kalabilirsiniz. Hafifçe ezilecek ama yanında boşluk yaratacak bir kanepe, geniş büyük bir eşyanın yanında durun.

* Ahşap evler deprem anındaki en güvenli yapılardır. Sebebi basittir; ahşap esnektir ve depremin zorlamasıyla hareket eder. Eğer ahşap bina çökerse geniş yaşam boşlukları oluşur. Ayrıca, ahşap binalar daha az yoğunlukta yıkılış ağırlığına sahiptir. Tuğla binalar ayrı tuğla parçalarına ayrılacaklardır. Tuğlalar bir çok yaralanmalara sebep olacaktır, ama beton bloklardan daha az ezilmiş vücutlar yaratırlar.

* Eğer gece yataktayken deprem olursa, basitçe yuvarlanarak yataktan düşün. Yatağın çevresinde güvenli bir boşluk oluşacaktır. Oteller müşterilerine deprem anında yatakların yanında yere uzanmalarını salık veren bir uyarı notunu odalarda her kapının arkasına asarlarsa depremlerde çok büyük hayatta kalma şansları sağlayabilirler.

* Televizyon izlerken deprem olursa ve kolayca kapıdan veya pencereden dışarı kaçmak mümkün değilse, kanepe veya büyük bir koltuk ve sandalyenin yanında cenin pozisyonunda kıvrılarak yere uzanın.

* Bina çökerken kapı kirişlerinin altında sakın durmayın. Buralarda duranın kurtulma şansı yoktur. Bunu açıklamak gerekirse; kapı kirişlerinin altına geçerseniz ve kapı kirişi öne veya arkaya doğru düşerse inen tavanın altında ezilirsiniz. Eğer kapı kirişi yana doğru yıkılırsa Allah korusun ikiye bölünürsünüz. Her iki durumda da ölüm kaçınılmaz olur!

* Hiçbir zaman merdivenlere yönelmeyin. Merdivenler, ana binadan farklı bir 'frekans aralığı'na sahiptir. Bu yüzden ana binadan bağımsız oldukları için ayrı olarak sarsılırlar. Merdivenler ve binanın geri kalanı devamlı olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yıkılışı gerçekleşene kadar.

* Merdivenlere ulaşan insanlar basamaklar yüzünden yaralanırlar. Korkunç şekilde sakatlanırlar. Bina yıkılmasa dahi, merdivenlerden uzak durun. Merdivenler binanın hasar görmesi en muhtemel kısmıdır.

* Depremde yıkılmamış olsa dahi, merdivenler bağırarak kaçmaya çalışan insanların aşırı yüklenmesi ile de çökebilir. Merdivenler binanın geri kalan kısmı zarar görmemiş olsa dahi her zaman güvenlik açısından kontrolden geçirilmelidir.

* Binanın dış duvarlarına yakın yerlerde durun, mümkünse dışına çıkın. Binanın iç kısımlar yerine, dış kısımlarına yakın yerlerde olmak çok daha iyidir. Binanın dış çevresinden ne kadar içeride olursanız, çıkış yolunuzun kapanma ihtimali o kadar artar.

* Yıkılan blokların meydana getirdiği gibi, deprem anında üst yolun yıkılmasıyla ezilen araçların içinde bulunan insanlar ezilirler. San Francisco depreminin kurbanlarının hepsi araçlarının içindeydi. Hiçbiri kurtulamadı.

* Araçlarının dışına çıkıp, aracın yanına uzanıp veya oturarak kolaylıkla hayatta kalabilirsiniz. Ölen herkes eğer araçlarından çıkıp, araçlarının yanına oturabilse veya uzanabilseydi yaşama şansı büyük olurdu. Ezilen bütün araçların yanında, kolonların direkt olarak üzerine düştüğü araçlar hariç 3 feet yükseklikte boşluklar oluşmuştu.

* Enkaz halindeki gazete ofislerini ve çok miktarda kağıdın olduğu ofisleri dolaşırken kağıdın ezilmediğini görmeniz mümkündür. Bu yüzden kağıt yığınlarının etrafında hayat kurtarabilecek geniş boşluklar oluştuğunu da unutmayalım.

Evet Doug Copp'un anlattıkları bunlar. Deprem sırasında anlattıklarına dikkat edersek kendimizin ve sevdiklerimizin yaşama şansını arttırabiliriz.

Bu yazı toplam 754 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar