1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Deprem hakkında doğru bilinen yanlışlar
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Deprem hakkında doğru bilinen yanlışlar

A+A-

Bugünlerde yine depremle yatıp, depremle kalkıyoruz. Özellikle Akdeniz ve Ege Denizi çevrelerinde şu 15 günlük zaman dilimi içinde; Silivri'den sonra Bodrum, Muğla Ölü Deniz açıkları, Balıkesir'in Gömeç ve Ulubeyler, Burdur Çavdır, Denizli Tavas, Dalaman ve Girit açıkları sallandı durdu.

Sadece bununla da kalmadı. Yunanistan, İtalya, Fransa, Endenozya... Say sayabildiğin kadar. Deprem konusunda gerçeklerle, hurafeler de birbirine karışmış durumda.

Malum sismik açıdan oldukça aktif bir ülke olan Türkiye, deprem kuşağında bulunuyor ve yüz ölçümünün yüzde 42'si birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alıyor. Bulunduğu coğrafya nedeniyle terör gibi deprem tehlikesi ile sürekli karşı karşıya kalan Türkiye'de deprem ile ilgili doğru bilinen yanlış bilgiler ise kamuoyunu meşgul etmeyi sürdürüyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye'nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta da, deprem konusunda kamuoyunu aydınlatmak üzere harekete geçmiş. Deprem

hakkında toplumda doğru bilinen yanlışları ortaya çıkarıp, kamuoyuyla paylaşmayı görev bilmiş.

Biz de kamuoyunda deprem hakkında doğru olarak bilinen yanlışları sizlere aktarmak istedik. İşte depremle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar:

Deprem anında çoğu insan paniğe kapılarak asansöre ve merdivenlere doğru yönelir. Fakat asansörler ve merdivenler sanılanın aksine binadan daha güvensizdir. Binadan bağımsız olarak inşa edilen asansör ve merdivenler, sarsıntının en çok olduğu ve hasar görmesi en muhtemel yerlerdir.

Doğru sandığımız yanlışlardan bir diğeri de kapı yanı ya da altlarının sağlam sanılmasıdır. Aksine kapı yanları ve altları oldukça zayıf ve baskıya dayanıksız bölgelerdir. Kapı ne kadar sağlam olursa olsun, aynı şey kapı boşluğu için geçerli değildir.

Beton ya da taş bloklar daha ağır ve daha yoğun yapıda oldukları için yıkımı daha güçlü ve hasar vericidir. Dolayısıyla deprem anında yıkım; maddenin cinsi ile ilgili değil, yerin yapısı, kullanılan kaliteli malzeme ve esneklik ile ilgilidir.

Çoğu insan deprem olması olasılığını hava durumuyla bağdaştırır. Fakat bu oldukça yanlış bir yorumlamadır. Depremin aşırı sıcak ya da kuru havalarda veya gecenin açık renkte ya da yıldızların çok yakın görüldüğü zamanlarda olmasıyla ilgisi yoktur. Deprem yer kabuğundaki ortaya çıkan enerjinin açığa çıkması sonucunda meydana gelir.

Deprem hakkında yanlış yorumlanan ve bilinen bilgilerden biri de küçük ve çok sayıdaki depremlerin enerjiyi azalttığı düşüncesidir. Deprem, yer kabuğundaki ani enerjinin ortaya çıkmasıyla oluştuğu için, enerji başka depremler ile boşalmaz.

Toplumda deprem hakkında yanlış bilinen bilgilerin başında, bir şeylerin altına girmenin doğru olduğu sanılır. Ancak deprem anında yatak, masa, sandalye gibi nesnelerin altında daha güvende olunacağı bilgisi yanlıştır. Deprem anında koltuk, kanepe ya da devrilmeyecek büyük bir eşyanın yanında, dizleri ana karnındaki bir bebek gibi karına çekilerek durulması gerekir.

Bu yazı toplam 545 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar