1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Demokrasinin beşiği İngiltere sallanıyor
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasinin beşiği İngiltere sallanıyor

A+A-

İngiltere Başbakanı Boris Johnson aslen Çankırılıdır. Çünkü Boris Johnson'un dedesi meşhur Ali Kemal'dir. Gelin önce Boris Johnson'un hayatından bir kesit sunalım:

Asıl adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson 19 Haziran 1964'te ABD'de New York'un Manhattan bölgesinde doğdu.

Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra The Times'ta kariyerine başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph'a geçti. 1999'da The Spectator'da editör oldu. 2001 Genel Seçimleri'nde Avam Kamarası'na seçildi ve ülkenin önde gelen siyasetçileri arasında yerini aldı.

İngiltere Muhafazakâr Parti'nin Henley Milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü. 13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron'un yerine Başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Ardından da Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson ülkenin yeni Başbakan'ı oldu.

Bu gelişmenin ardından Boris Johnson'un kökeni tartışılmaya başlandı. Ünlü politikacı geçtiğimiz ay katıldığı bir televizyon programında büyük dedesinin Türk ve Müslüman olduğunu hatırlattı. Bu sefer de Boris Johnson'un dedesinin kim olduğuna kafa yoruldu.

Boris Johnson'un dedesi; Ali Kemal'di. Ali Kemal, (1867-6 Kasım 1922), Osmanlı'nın son dönemlerinde yazar, gazeteci ve siyaset adamı olarak kendinden söz ettirdi. İkinci Meşrutiyet ve işgal döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle tanındı.

Damat Ferit Paşa Hükümetleri'nde kısa bir süre Maarif ve Dahiliye Nazırlığı yaptı. Bu dönemde Millî Mücadele ve Mustafa Kemal Atatürk aleyhine sert yazılar yazdı gösterdi. Kurtuluş Savaşı'nın zaferinden sonra İstanbul'da tutuklanarak Ankara'ya götürülürken İzmit'te Nurettin Paşa'ya bağlı askerin arasındayken vatandaşlar tarafından linç edildi.

Ermeni yanlısı olarak da görülen bazı ve yazılarından dolayı "Artin Kemal" diye adlandırılıyordu. Sizin anlayacağınız, Mustafa Kemal'e ve Millî Mücadele'ye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle Boris Johnson'un dedesi Ali Kemal pek çok insan tarafından "hain" ilan edilmişti.

***

Çankırılı Artin Kemal'in torunu Boris Johnson şimdilerde İngiltere Başbakanlık koltuğunu işgal ediyor. Belki içinizden "Bize ne, oturursa otursun!.." diyenleriniz çıkabilir. Ancak Boris Johnson, bugünlerde bir oyun peşinde...

Malum İngiltere, demokrasinin beşiği sayılır. Ancak "demokrasinin beşiği" biraz, hatta biraz değil çokça sallantıda.

Bunun da nedeni şu: Gururlu İngiliz halkının Avrupa Birliği (AB)'ne karşı bir türlü kanı ısınmadı. Hoş İngilizler zaten "soğuk" kanlı sayılır ya neyse...  2016'daki referandumda İngiliz halkı, yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı. Eski Başbakan Theresa May'in de "AB ile kırmadan- dökmeden ayrılalım" diyerek yaptığı Brexit Anlaşması, parlamentoda üç kez reddedildi. Bunun üzerine AB'ye verdiği sözü yerine getiremeyen May, görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

May'in istifa kararı almasının ardından Muhafazakar Parti'nin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla Boris Johnson Başbakanlık görevine seçilmişti. Gerçi Johnson, 31 Ekim'de anlaşma olsun veya olmasın İngiltere'yi AB'den ayırmaktaki kararlılığını sık sık tekrarlıyordu. Ancak kazın ayağı hiç de öyle değildi.

İngiliz Parlamentosu da, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexit'i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB'nin de onayıyla Brexit'i 31 Ekim'e ertelemişti.

Bütün bu gelişmelerden sonra; Başbakan Boris Johnson parlamentoyu tatil etti. Bu karar, sadece İngiltere'de değil, Türkiye dahil, bütün dünyada şok etkisi yarattı. En olmadık zamanda; "demokrasinin kalesi" İngiliz Parlamentosu'nun kapısına kilit vurulmuştu. İngiltere'de Başbakan Çankırılı Boris Johnson'ın parlamentoyu tatil etme kararı, başta Londra olmak üzere onlarca şehirde eş zamanlı gösterilerle protesto ediliyordu.

Başkent Londra'da Başbakanlık ofisi "10 Numara" önünde toplanan on binlerce kişi, Johnson'ın İngiliz parlamentosunu 5 hafta tatil etme kararı almasını protesto etmeye başladı.

Gittikçe kalabalıklaşan göstericiler, "Boris Johnson utan" sloganıyla Başbakanlık önündeki Whitehall Caddesi'ni trafiğe kapattı. "Demokrasiyi savun, parlamentonun kapatılmasına diren", "Boris'i devir", "İngiliz halkı parlamentoyu seçti, Boris Johnson'ı seçmedi", "Brexit'i durdur, Boris'i durdur", "Seçimle gelmiş Başbakan istiyoruz" yazılı döviz ve pankartlar taşıyan göstericilere, muhalefet partilerinden milletvekilleri de destek verdi. İngiltere'de Londra'nın yanı sıra aralarında Manchester, Leeds ve Birmingham'ın da bulunduğu onlarca kentte eş zamanlı gösteriler düzenlendi. Bundan sonra Çankırılı Boris'in ne yapacağı merak ediliyor. Bekleyip göreceğiz.

Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar