1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Çöp kafalılar...
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Çöp kafalılar...

A+A-

atik-ceza-burcu-uslu-kosesine.jpg

Bilmem dikkatinizi çekti mi televizyonlarda Koç Holding'in hazırladığı bir reklam dönüyor. Mavi renkli büyük boy çöp torbasına bürünmüş biri, Dünya Jürisi'nde 7. Kıta temsilci. Temsilcinin dikkat çektiği denizlerdeki birikmiş atıklardan meydana gelen yeni kıta. Buna da 7. Kıta adını vermiş.

Bu yıl 16'ncı kez kapılarını açan İstanbul Bienali de bu konuya odaklanıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali 14 Eylül'de açıldı. Ücretsiz olan bienalin üç ayrı 'adresi' var:  Resim ve Heykel Müzesi'nin Tophane'deki yeni binası, Pera Müzesi ve Büyükada. Bienal 10 Kasım'a kadar sürecek. Ziyaret etmenizi öneririm. Bienal, Fransızca "her bir diğer yıl" anlamına gelen ve iki yılda bir düzenlenen etkinliklere verilen addır. Çoğunlukla kültürel veya sanatsal faaliyetler için kullanılan bir terimdir.

Not: Başlık Yeniçağ yazarı Burhan Ayeri'den ödünç alınmıştır...

***

Bu bilgiyi paylaştıktan sonra çevre konusunda iki ayrı haber aktaracağım. Biri iyi biri kötü. Hani derler ya önce iyi haberi ver, sonra kötüsünü. Ben de öyle yapıp iyiden başlayacağım.

İyi haber posta kutusundan çıktı.

Bref başlattıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında; TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) iş birliğinde İstanbul'un Kilyos Kısırkaya sahilini atıklardan temizleyeceklerini belirtiyor. Bref başlattığı bu projeye de "Kıyılarda temizlik dalgası" adını vermiş. Kendilerini kutluyorum.

Bu iyi haberdi.

Şimdiki haber hem iyi hem kötü. Kötüsü, vurdumduymaz bir kamyon şoförünün deniz nasıl kirlettiği. İyi tarafı duyarlı vatandaşların olayı ihbar edip şoförün bağlı olduğu firmaya para cezası kesilmesini sağlamaları. Herhalde firma da bu cezayı şoförden tahsil etmiştir.

Demirören Haber Ajansı kaynaklı haber resimli olarak Günboyu gazetesinin internet sitesinde şu şeklide verilmiş:

"Denize atık boşaltılan kamyonun firmasına 18 bin lira ceza

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce Bartın'ın Kurucaşile ilçesinde, balık taşınan kamyonun bağlı olduğu firmaya, denize atık su bırakıldığı gerekçesiyle 18 bin 37 liralık idari para cezası kesildi.

Kurucaşile'deki limanda, kasası denize doğru yanaştırılan, 61 K 22316 plakalı balık taşıma kamyonunun tahliye borusundan atık su boşaltıldı. Pis su ile küçük hamsilerin denize boşaltıldığını gören balıkçılar, cep telefonlarının kameralarıyla görüntü çekti. Balıkçılar, ayrıca sürücüye, kokuya neden olması ve denize atık bırakması nedeniyle tepki gösterdi. İhbar üzerine kamyonun bağlı olduğu firma hakkında yasal işlem başlatıldı.

Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, denize atık deşarj eden firmaya 'Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Denizlerle İlgili Kirletme Yasakları' gereğince 'Balıkçılıkla ilgili olarak yapılan su ürünleri ekimi ve balık, sünger ve diğer su ürünleri kalıntılarının geri boşaltımı ve buna benzer işlemlerin liman, koy ve körfezlerde Bakanlığın uygun görüşü alınmadan yapılması yasaktır' hükmüyle 18 bin 37 liralık idari yaptırım cezası uygulandı."

İşte buna bravo derim.

Duyarlı vatandaşları ve anında yaptırım uygulayan Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nü kutlarım...

Bu yazı toplam 658 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar