1. YAZARLAR

  2. Gözde Acar Karabay

  3. Çocuklara Sosyal Medya Tuzağı
Gözde Acar Karabay

Gözde Acar Karabay

HİKÂYE DİYARI
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklara Sosyal Medya Tuzağı

A+A-

Sosyal medyada bir video düşünün. Dışarıdan çocuklara yönelik bir çizgi film gibi duruyor. Kapağı da çocuklara hitap ediyor. Bir iki dakika çizgi film gayet güzel ilerliyor. Sonra belden aşağı ağır küfürler aralara serpiştirilmiş şekilde devam ediyor.

Bu olay geçtiğimiz haftaya bomba gibi düştü. Konuda hassas ebeveynler hemen tepki göstermeye başladılar. Durumdan hala haberi olmayan ve çocuğunun çizgi film görünümlü bu kötü içeriği devam edenler maalesef hala daha vardır.

Sosyal medya tıpkı bir okyanus gibidir. Mavi balina gibi tehlikeli balıklarda var, yunus gibi zararsız olanlar da. Yetişkinler olarak bizim belirli bir filtremiz oluşmuş durumda. Peki çocuklarımızın?

Çocuklar izlediklerin şeyin kendisine zararı dokunacağının ne kadar farkında. Çocuğunuz bilinçli bir izleyici mi?

Şunları YAPIN

İlkin siz faydalı içerik izleyerek örnek olun.

İzlediğiniz içeriklerde zararlı gördüklerinizi sesli eleştirin.

Çocuğunuza yaş seviyesine göre şiddet ve cinsellik içeren görüntülerin zararı dokunacağından bahsedin.

Çocuğunuzu faydalı içeriklere yönlendirin.

Çocuğunuzla beraber dijital oyun oynayın, izlediğiniz videoları izleyin.

Sosyal medyayı araştırın. Çocuk yayınlarını takip edin. Kötü içerikleri de bilin, uyanık olun. Faydalı içerikleri de takip edin, ettirin.

Naçizane bizim gibi (Hikaye Diyarı) sosyal medyada çocuk pedagojisine fayda sağlayan kanallar mevcut. Üye olun ve çocuğunuzla beraber oturup izleyip. Beraber işlenen konu üzerine sohbetler edin.

Ne ekerseniz onu biçeceksiniz.

Çocuk gelişiminde ne ekerseniz ilerinde onun meyvesinin alırsınız.

-              Aman benim başımdan azıcık gitsin de, ne izlerse izlesin.

Bu yaklaşımlar sizi anlık rahatlatsa da ileride çok büyük sıkıntılara kapı aralayacaktır. Orta okul çağına kadar bir çocuk bilinçli izleyici yolunda epey bir yol kat etmesi gerekiyor.

Zira on yaşından sonra çocuğunuzun takıldığı siteleri takip edemeyeceksiniz. Wi-fi ağı her yerde bir tık uzağında olacak.

Şunların YAPMAYIN

Emin olmadığınız içeriklerle çocuğunuzu yalnız bırakın.

Hele hele youtube eline açıp kesinlikle yalnız bırakmayın. Çocuğunuzu tabletle baş başa bırakacaksanız da,  Youtube'den faydalı içerik üreten kanalların oynatma listesini açın.

Şiddet içeren oyunlar oynamasına müsaade etmeyin.

Sırf çocuğunuz susuyor diye ona zararı dokunacak içerikler izletmeyin.

Cinsellik içeren reklamlardan uzak tutun.

Yaşına hitap etmeyen diziler izletmeyin.

 

Sevgili Okurlar, çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediyelerden biri sosyal medya tuzaklarından onu korumak olacaktır.

Bilinçli izleyici olması içinde sıfır - altı yaş arası fedakarlık yapmayı göze alın lütfen. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğabiliyor.

Kalın sağlıcakla…

Bir Öneri:

Hikaye Diyarı Youtube kanalımızda, çocuklara yönelik pedagojik hikayeler hazırlıyoruz. Yeni Hikayemiz 'ALİ ÖFKESİNİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİYOR.' çocuklara çok iyi gelecek.

Bu yazı toplam 946 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar