1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Cinayetten ölenler savaşta ölenleri geçti
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Cinayetten ölenler savaşta ölenleri geçti

A+A-

Gün geçmiyor ki bir cinayet haberi okumayalım. Gazetelerin o malum üçüncü sayfalarını insan görmek istemiyor. Gazeteyi elimize aldığımızda, ikinci sayfasını okuyup üçe bakmadan diğer sayfalara geçiyoruz. Nasıl bu hale gelindi? Yok yolda yürürken yanımdan hızlı geçtin, yok bana ters baktın. Ailenle berabersen, vay benim yanımdaki kadına nasıl bakarsın. Efendim, bu kız daha kaç yaşında ki sevgilisi olsun... Buna benzer bir sürü ipe sapa gelmez sebeplerden silaha davranmalar. Bu cinayetlerde eğitim seviyesinin de bir önemi yok. Daha geçtiğimiz günlerde bir doktor avukat olan eski eşini öldürdü.

Bir de trafik magandaları var. Yol verdin vermedin, korna çaldın çalmadın. Yavaş gittin, hızlı gittin. Kırmızı ışıkta niye durdun! Hele bu trafik cinayetleri akıl alacak şey değil. O  dört tekerin üstüne çıkınca kendilerini ne görüyorlar bir türlü aklım ermiyor. Adamın altındaki araba sanki potansiyel suç aleti. Ben trafik kazalarında ölenleri de cinayet kurbanı olarak görüyorum. O kazaya sebebiyet verenleri de katil... Kim ne derse desin...

***

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi bir rapor yayınladı. Anadolu Ajansı'nın yayınladığı rapordaki ifadeye bakar mısınız;

"Dünya genelinde cinayete kurban gidenlerin sayısı savaşlar ve çatışmaların yaşandığı bölgelerde hayatını kaybedenlerden beş kat daha fazla. 2017 yılında dünya genelinde 464 bin kişi cinayete kurban giderken, aynı yıl savaş ve çatışmalarda 89 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 26 bin kişiyse terör eylemleri sonucu yaşamını yitirdi..."

Söz konusu rapordan ilginç alıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum...

* En yüksek cinayet oranları Orta Amerika'da.

Dünya genelindeki cinayetlerin yüzde 19'u organize suçlardan kaynaklanırken, en yüksek cinayet oranları da organize suçların ve çete şiddetinin yaygın olduğu Orta Amerika'da görüldü. Orta Amerika'da her 100 bin kişiden 62,1'i cinayete kurban gitti.

Rapora göre cinayet oranlarının en düşük olduğu yerler ise Asya, Avrupa ve Orta ve Güney Pasifik'teki ada devletleri.

* Kadın cinayetlerinin yüzde 58'i aile içi şiddetten kaynaklanıyor.

Raporda ayrıca aile içi şiddet nedeniyle öldürülen kadınların oranında da artış yaşandığına ve kadın cinayetlerinin yüzde 58'inin aile içi şiddetten kaynaklandığına dikkat çekildi.

* Cinayet sonucu ölümler savaşta ölenlerin beş katı

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından yapılan son araştırmaya göre, dünyada işlenen cinayetlerde ölenlerin sayısının, silahlı çatışmalarda ve terör saldırılarında ölenlerin sayısından beş kat daha fazla olduğu saptandı. 8 Temmuz, Yayınlanan 'UNODC 2019 Küresel Cinayet Araştırması' raporuna göre, 2017 yılında dünyada 464 bin kişi cinayetler sonucunda yaşamını kaybetti. Raporda işlenen küresel cinayetler, kıtalara ve ülkelere göre araştırıldı. En fazla cinayetin Orta Amerika ülkelerinde işlendiği belirlendi. Orta Amerika'da işlenen cinayet oranı bazı kentlerde her yüz bin kişide 62,1 oranına kadar yükseldi.

Amerika kıtası genelinde işlenen cinayet oranları ise her yüz bin kişi de 17.2 olarak belirtildi. En fazla cinayetin işlendiği Amerika kıtasını, her yüz bin kişide 13 oranıyla Afrika kıtası izledi. En az cinayetin işlendiği kıtaların başında 2.3 oranıyla Asya yer aldı. Avrupa'da işlenen cinayetlerin oranının ise her yüz bin kişide 3 olduğu açıklandı.

* Her beş cinayetten birini organize suç çeteleri işliyor.

UNODC'nin kapsamlı cinayet raporunda yaklaşık her beş cinayetten birinin organize suç çeteleri tarafından işlendiği belirlendi. Rapora göre, bu yüzyılın başından bu yana değişmeyen tek şeyin organize suç çetelerinin işlenen cinayetlerdeki büyük payı oldu. 2017 yılında dünyada cinayetlerin yüzde 19'unun organize suç çeteleri tarafından işlendiği kaydedildi. UNODC İcra Direktörü Yury Fedotov, "Dünya çapında işlenen cinayetlerde silahlı çatışma ve terörizmden çok daha fazla ölüm yaşanıyor" dedi. Fedotov, "Cinayetlerde en büyük payı olan organize suç çeteleri ülkeleri istikrarsızlaştırıyor, sosyoekonomik kalkınmayı baltalıyor ve hukukun üstünlüğünü aşındırıyor. Uluslararası toplum bu konuyla ilgili belirleyici adımlar atmadığı sürece, '2013 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri' kapsamında olan cinayet ve şiddetin önlenip azaltılması için belirlenen hedeflere ulaşmamız çok güç olacak" dedi.

* Cinsiyet ve yaşlara göre cinayetler.

UNODC raporunda cinsiyet açısından bakıldığında, dokuz yaş ve altındaki kız ve erkek çocuklar mağdur sayıları bakımından eşit oranda temsil edilmekle birlikte, diğer tüm yaş gruplarında erkeklerin toplam sayının yüzde 50'sinden fazlasını oluşturduğu belirtiliyor.

41 ülkeden elde edilen verilere göre tüm bölgelerde, erkek çocukların cinayet kurbanı olma olasılığı daha fazla. 15 ila 29 yaşları arasındaki erkek çocuklar dünya çapında en yüksek cinayet riski altında. Amerika'da, 18 ila 19 yaşları arasındaki mağdur oranının ise her yüz binde 46 olduğu tahmin ediliyor. Gençlerin cinayetlerin hedeflerinde olmasının en büyük gerekçesinin organize suç çeteleri ve kartellerin gençleri bu kaçakçılık operasyonlarında kullanması olarak gösteriliyor. Raporda Türkiye'den cinayetlerle ilgili veri alınmadığı belirtiliyor.

* Kadın cinayetleri sıkça görmezden geliniyor.

UNODC raporunda cinayet mağduru kadınlar ve kız çocuklarının oranının erkeklerden çok daha az olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan, kadın ve kızların daha çok eş ve aile içi cinayetlerin kurbanı olduğu belirtiliyor. Kadınların cinayet faillerinin yüzde 90'nın erkekler olduğu belirtiliyor. UNODC İcra Direktörü Yury Fedotov, kadın cinayetlerinin çok daha sıkça görmezden gelindiğini kaydediyor.

Bu yazı toplam 657 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar