1. HABERLER

  2. CHP Grup Başkanvekili Altay gündemi değerlendirdi
CHP Grup Başkanvekili Altay gündemi değerlendirdi

CHP Grup Başkanvekili Altay gündemi değerlendirdi

CHP Grup Başkanvekili Altay, düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirme ve eleştirilerde bulundu.

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirme ve eleştirilerde bulundu.

Çiftçilerin olumsuz hava koşulları nedeniyle sorunlar yaşadığını anlatan Altay, bunların yerinde tespit edilerek çözüm önerileri hazırlamak üzere partisinin milletvekillerinin, bir hafta süreyle Adana, Adıyaman, Antalya, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli, Hatay, Ardahan, Kars, Kastamonu, Konya, Mersin, Ordu, Osmaniye ve Şanlıurfa'da görevlendirildiğini bildirdi.

Söz konusu CHP'li parlamenterlerin raporlarını çiftçilerle görüşerek hazırlayacaklarını belirten Altay, daha sonra bunları Meclise taşıyarak sorunlara çözüm arayacaklarını kaydetti.

Engin Altay, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'ne yönelik dün eleştirilerde bulunduğunu, bunun üzerine bazı AK Parti'li milletvekillerinin şehit, bayrak ve vatan edebiyatıyla insanların yaşadıkları sıkıntıları göz ardı edecek sözler sarf ettiklerini söyledi.

Altay, "Biz bekçileri teröristlerle bir tutmuşuz. Güvenlik kuvvetlerini teröristlerle bir tutan adidir, alçaktır. Emniyet Genel Müdürlüğünden 33 bin personel FETÖ ile ilişkili, irtibatlı olduğu için tasfiye edildi. Emniyet Genel Müdürlüğüne 33 bin teröristi ben yerleştirmedim. Polis üniformalı, ay yıldızlı bayrağımızı yakasında taşıyan 33 bin teröristten bahsediyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerine 17 bin 500 teröristi ben yerleştirmedim. Bunlar demokrasiye, Meclisimize, milletimize kast ettiler." diye konuştu.

Altay, polisin, bekçinin vatandaşa işkence ve kötü muamele yapamayacağını vurgulayarak, böyle durumların Emniyet teşkilatının itibar kaybına neden olacağına işaret etti.

Polisin ve bekçinin terörle ve teröristle mücadele etmesi, vatandaşa ise şefkat elini uzatması gerektiğini ifade eden Altay, "Lütfen hiç kimse şehit kanı üzerinden siyaset yapmasın; polislerimizin, bekçilerimizin, jandarmamızın görev kusurunu makul ve meşru gösterecek bir tutum içerisine girmesin. Bekçi adam dövemez, kimse kimseyi dövemez, şiddet uygulayamaz. Kimse hukukun dışına çıkamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Terörle mücadeleyi desteklediklerinin altını çizen Altay, "Birileri gibi 'Allah IŞİD'in kurşununu eksiltmesin.' demedik. Allah polisimizin ayağına taş değdirmesin, dedik. 'IŞİD'in kurşunu azalmasın.' diyen AK Parti'li üyeler olduğunu bu memlekette biliyoruz." dedi.

CHP'li Altay, iktidarın polisin ve bekçinin ek gösterge meselesine çözüm getirmesi gerektiğini belirterek, "Türk polisinin 3600'ünü verin. Kahraman polisimiz şehit olmaktan korkmuyor, emekli olmaktan korkuyor. Emekli olursa aç kalacak. Madem bu kadar seviyorsunuz, biz seviyoruz, gelin bu sözünüzün gereğini gereğini yapın." ifadelerini kullandı.

"Twitter'dan tehditlere pabuç bırakacak halimiz yok"

Engin Altay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, erken seçime yönelik söylemlerine verdiği cevabını dün değerlendirdiğini anımsattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "AK Parti dışındaki partilerin birbiriyle kavga etmemeleri gerektiği" yönündeki anlayışı çerçevesinde MHP'ye makul ve nazik cevaplar verdiklerini anlatan Altay, buna rağmen bazı MHP'li yöneticilerin twitter hesapları üzerinden tehdit içerikli paylaşımlarda bulunduklarını söyledi.

Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Twitter'dan tehditlere pabuç bırakacak halimiz yok. Ne MHP ne de ülkücülerle bir kavga, itiş kakış, münakaşa arzusu içindeyiz. Dün birlikte yol yürümüştük, yarın belki yeniden yol yürümek gerekecek. Tayyip Bey'in kutuplaştırma dili var, Devlet Bey'in daha farklı, kabul edilebilir sınırların üzerinde dili var. Olmaz. Yassıada'da 'siyasette kutuplaşmanın yanlış olduğunu, herkesin birbirini daha iyi anlaması gerektiğini' söyleyen Sayın Bahçeli'nin bugün erken seçim isteyenler için 'Kirli tertip, ayıplı tuzak' gibi sözler söylemesini yadırgadım. Kaldı ki daha önce 3 kez erken seçimi dillendiren ve Türkiye'nin erken seçime gitmesine vesile olan Sayın Bahçeli'dir."

Altay, demokrasilerin, yönetenlerin hoşgörü ve sabrı ile doğru orantılı olarak yücelebileceğine işaret ederek, "Unutma Erdoğan, demokrasi bir tepki ve protesto rejimidir. Sen de geçmişte kimi olaylara, yönetim kusurlarına tepki ve protesto hakkını kullanarak buralara geldik. Anlıyoruz ki hakikaten, Erdoğan için demokrasi menzile ulaşmak için kullanılan bir tramvaydan ibaret. Demokrasi bir tramvay değildir. Cumhuriyetimiz var oldukça demokrasiyi içinde barındıracaktır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kutuplaştırıcı söylemlerle, vatandaşın mutfağındaki ekonomik sorunu gündem olmaktan çıkarmayı hedeflediğini ileri süren Altay, partisinin halkın asıl sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğini söyledi. Altay, "Sen (Cumhurbaşkanı Erdoğan) bu milletin aklıyla ve haliyle alay ettiğin müddetçe, azminle çıktığın zirveden hırsınla batacaksın. Bu benim sana bir iyiliğimdir, siyasette bazen rakibe iyilik de yapılır." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.