1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Cehennem Kapısı 7'şer 7'şer alıyor
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cehennem Kapısı 7'şer 7'şer alıyor

A+A-

Afrika'nın safari başkenti olarak bilinen Nairobi, hem gece hayatına hem vahşi hayata büyüleyici bir giriş niteliğinde, enerji dolu, modern bir şehirdir. Eskiden Maasaililerin doğal su kaynağı olan ve adını da buradan alan bataklık bölge, 1898 yılında İngilizler tarafından bir demiryolu deposu olarak kuruldu. Kasaba hızla büyüyerek, 1907'de Kenya'nın başkenti oldu.

Şimdilerde modern bir şehir görünümündeki Nairobi yakınlarında vahşi hayatın alabildiğine yaşandığı National Park, turistlerin adeta uğrak yeri. Türlü bufalo, zebra, zürafa, sırtlan, aslan, babun ve maymunun yanı sıra 100'ün üzerinde farklı kuş türünün arasında safari zevki yaşıyorlar. Elsamere Koruma Merkezi'nde yaban hayatı hakkında bilgi ediniyorlar.

National Park'ta en önemli şeylerden biri de Cehennem Kapısı kanyonudur. Genellikle bir günlük turlarda Cehennem Kapısı Millî Parkı'nı keşfetmeye çalışıyorlar.

Naivasha Gölü kıyısındaki Elsamere Koruma Merkezi, bir zamanlar hayatlarını vahşi yaşam korumasına adamış olan Joy ve George Adamson'un eviydi. Bölge, akasya ağaçlarında yaşayan ve oynayan kendi küçük siyah ve beyaz colobus maymunları ile hâlâ vahşi bir cennet. Aslında Cehennem Kapısı, Elsamere Koruma Merkezi'nden daha da popüler.

Aslan Kral filmini neredeyse bilmeyen yoktur. Bu yılın başında vizyona giren 1 saat 58 dakikalık dram ve macera filmi. Jon Favreau tarafından yönetilen bir Amerikan animasyon filmiydi. 1994 yılında vizyona giren Aslan Kral'ın yeni bir versiyonuydu. Filmde 3D animasyon tekniği kullanılmıştı. Aslan Kral, vizyona girdiği ilk hafta sonu 185 milyon dolar gişe yaparak ABD'de tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Film müziğinin bestecisi, Hans Zimmer, yapımcılığını ise; Jon Favreau, Jeffrey Silver ve Karen Gilchrist ile müştereken üstlenmişti.

İşte Aslan Kral'ın geçtiği yerlerin görüntüsü için Cehennem Kapısı kullanılmıştı. Cehennem Kapısı plato olarak sadece Aslan Kral filminde kullanılmadı. Yaşamın Kaynağı (Lara Croft Tomb Raider) filminin platosunu da Cehennem Kapısı üstlenmişti.

Ağustos 2003'te vizyona giren Yaşamın Kaynağı macera-aksiyon filmi, 1 saat 57 dakika olarak beyaz perdeye yansıdı. Yönetmenliğini Jan de Bont'un, başrolünü Angelina Jolie, Gerard Butler, Djimon Hounsou'nun paylaştığı film; ABD, İngiltere, Japonya ve Almanya ortak yapımı.

Filmde; güzel ve güçlü, sevilen kahraman Lara Croft bir kez daha maceraya devam ediyor. Gözü pek arkeolog, muhtemelen tarihteki en önemli arkeolojik keşfi yapmıştır. Onu efsanevi Pandora'nın Kutusu'na götürecek bir malzeme bulur. Ancak ne yazık ki bulduğu malzeme, şeytani bir bilim adamı olan ve öldürücü virüslerle uğraşan Jonathan Reiss'in eline düşer. Bu adam son silah olarak kutunun sırrını satmayı umut etmektedir. Lara, bulduğu o değerli şeyi ele geçirmek işinde kendisine yardım etmesi için Terry Sheridan'ı yetiştirir. İkili macera peşinde Cehennem Kapısı dahil dünyanın en uzak köşelerine kadar uzun bir yolculuğa çıkarak, aksiyon dolu anlar yaşatır izleyicisine.

Cehennem Kapısı; Aslan Kral ve Yaşamın Kaynağı filminde boy göstermişti. Fakat Cehennem Kapısı'nda boy gösterenler sadece artistler değildi. Bu tüyler ürpertici vahşi güzellik, turistlerin de bir hayli ilgisini çekiyordu.

Dünyaca ünlü vadide kara haber çabuk gelecekti. Geçtiğimiz günlerde lavların doldurduğu Cehennem Kapısı'ndaki kanyonda yedi ceset bulundu. Bir turist grubu, tam da Yaşamın Kaynağı filminin çekildiği alanı ziyaret ediyordu.

Bu dakikalarda şiddetli bir sel, eşsiz vadideki lav koridorlarının arasından hızla ilerledi. Hiçbir şeyden haberi olmayan kafile başkent Nairobi'nin 100 kilometre kuzeybatısındaki parkta ateş seline yakalandı.

Selden kurtulmayı başaran iki turist, hızla geri dönüp olanları park yetkililerine haber verdi. Bir helikopterin de katıldığı büyük bir arama çalışması başlatan ekipler, acı haberi sonunda bildirdi.

Yetkililer, lav koridorları arasında altı ceset olduğunu resmen bildirdi. Kayıp olan bir kişiden ise umut kesilmişti. Hayatını kaybedenlerden beşi Kenyalı turist, biri Hindistan vatandaşı, biri de yerel bir rehberdi. Felaketin dünya çapında yankı bulmasının ardından, Hell's Gate Ulusal Parkı ziyaretçilere kapatıldı.

İşin garibi ulusal parkta yedi yıl önce de benzer bir felaket meydana gelmiş, bir kilise grubuyla vadiyi gezen yedi kişi hayatını kaybetmişti.

7 yıl arayla 7'şer kişiyi yutan Cehennem Kapısı, yaklaşık 150 yıl önce volkan patlaması sonucu ortaya çıkmıştı.

Longonot Dağı'nın patlaması sonucu volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesiyle oluşan Cehennem Kapısı'nda, lavların kilometrelerce yol kat ederek şehrin merkezine kadar ulaşıp ve geçtiği her noktada soğuyarak kıvrım kıvrım büyük derinliklerde lav koridorları oluşturmuştu.

Vahşi yaşamın tam merkezinde yer alan lav koridorlarının boyu 50 kilometreye kadar çıkıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce turist, kilometrelerce uzunluktaki koridorları rehberler eşliğinde "lanetli" demeden çok da kolay olmayan bir yürüyüşle, her türlü tehlikeyi göze alarak burayı görme ve fotoğraf çekme merakını gideriyor.

Bu yazı toplam 479 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar