1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Burnunuzu havalandırmayın
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Burnunuzu havalandırmayın

A+A-

Yaklaşık üç aydır kurtulmak için savaştığımız, hayatımızdan birçok ödün verdiğimiz koronavirüsten dolayı yaşadığımız kısıtlamalar peyderpey kaldırılıyor. Bu konuda 1 Haziran hayatımızda yeni bir başlangıç olacak. Kaldırılacak kısıtlamalarla ile ilgili detayları gazetelerden ve TV'lerden öğrenmişsinizdir. Ben size bambaşka bir konudan bahsetmek istiyorum. 
Adım adım normalleşme süreci başlasa bile tedbirleri sıkı tutmak şart. Bunların başında evler de dâhil, tüm kapalı mekânlardaki tuvalet kapaklarının kapalı tutulması geliyor.
***
Yaşadığımız bu süreçte; bağışıklık kazananların, ayakta atlatanların arttığını söyleyen Çevre Hastanesi doktorlarından Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Targıt Akbaşak, hastalıktan hiç haberi olmadan geçirenlerin bir kısmının beyin ve sinir sistemi tutulumuna maruz kalabileceğine dikkat çekti. Yıl sonuna kadar hem evde, hem işte, hem de sokakta kişisel ve toplumsal tedbirlere uymanın önemine değinerek, risk oluşturan durumları hatırlattı.
Burun maskenin içinde olmalı
Havaların ısınmasıyla birlikte dışarıda olan kişilerin maske kullansalar bile burunlarının dışarıda olduğuna dikkat çeken Dr. Sema Targıt Akbaşak şöyle konuştu: "Virüs burun yoluyla kolayca vücuda giriyor, koku siniri yolu ile beyine ulaşıyor, merkezi sinir sistemi ve/veya sinir-kas sistemlerini tutabiliyor. Hastalıktan hiç haberi olmadan geçirenlerin bir kısmı, beyin ve sinir sistemi tutulumuna maruz kalabiliyor. Bunların göz önünde tutulması çok önemli, çünkü bu hastalık belirtileri sadece nörolojik hastalık zannedilip bulaşıcılığı devam etmekte olan kişilerin izole (korumalı) ortama alınmamasına sebep oluyor. Bu da gizli bir tehlike oluşturuyor."
Kalabalık aileler, tuvaletler!
Özellikle büyükşehirlerde, yüksek katlı binalarda birbirini tanımadan yaşayan kişilerin tuvalet yoluyla virüs bulaşmasını engellemek için klozet kapaklarını kapalı tutmaları gerektiğini hatırlatan Dr. Targıt Akbaşak; "Bir tuvalet sifonu havaya 8000 damlacık bırakır. Enfekte kişilerin bağırsak hareketlerinde en azından viral RNA salgıladıkları açıktır. Tuvalet kapağı aslında uçuşan damlacıkların yapıştığı yerdir. Elimizle tutarak, açılır ve kapanır. O zaman esas temiz tutulması gereken yer kapak ve etrafıdır. Çamaşır suyu ile yıkamalı, bol su ile durulamalıyız. Kullanma sırasında bir torba takılıp, her kullanımda tersten çıkarmalı ve yenileyerek bir sonraki kullanıma temiz bırakmalıyız. Özellikle umumi kullanılan tuvaletlerde tek kullanımlık klozet kâğıtları veya kılıfları tercih edilmelidir. Sifon çekerken ve çektikten sonra klozet kapakları kapalı tutulmalıdır" dedi.
Akbaşak'ın dikkat çektiği esas tahlikeyi oluşturan bir diğer konu da toplu yaşayan 20 metrekareye 10 nüfus düşen, doğru dürüst temizlik imkânı olmayan evler veya barınaklar. 

Bu yazı toplam 402 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar