1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Böyle askerlik mi olurmuş, olmuş...
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Böyle askerlik mi olurmuş, olmuş...

A+A-

Sizlere bir önceki yazımda; Nobel Barış Ödüllü Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü'nün Haiti'de ne herzeler yediğini anlatmıştım. Savaş ve doğal afetlerle yıkıma maruz kalmış coğrafyalarda barışın ve huzurun kalıcı olarak yerleşmesini sağlamak için kurumsallaştırılan ve filimlerde öve öve bitirilemeyerek "Mavi Bereliler" diye adlandırılan Barış Gücü askerleri bunun tam aksini yapıyor. Ha bir de bu Barış Gücü elemanlarının tatil yapmak için gelenleri var

Görevleri; çatışan tarafların arasına girerek ateşkesi sağlamak ya da korumaya çalışmak olan bu askerlerden bazıları da; 'on dönümlük bostan, yan gel yat oğlum Osman' örneğinde olduğu gibi; hem 'beş yıldızlı' otellerde tatil yapıyor, hem de astronomik rakamlarla para kazanıyor.

Bu tip yerlerden birisi de, Türk Ordusu'nun 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile barışı getirdiği ve güvenliği sağladığı Kıbrıs Adası.

BM'nin 'tatil görevi' diye adlandırılan Kıbrıs'taki askerlerine verilen yıllık 54 milyon dolarlık bütçe, geçtiğimiz yıl 1 milyon 152 bin dolar artırılarak onaylandı

Kıbrıs Adası, dünya üzerinde İsrail - Filistin ile Pakistan - Hindistan arasındaki sorunlu bölgelerden Kudüs ve Keşmir'den sonra BM askerlerinin en uzun süreli bulunduğu yer. BM askerleri Kıbrıslı Rumların 1964'te Türklere saldırmaya başlamasından sonra BM Güvenlik Konseyi'nin 186 numaralı kararıyla Yeşil Ada'ya yerleşti. Görev tanımı, 'çatışan tarafları ayırmak ve kamu düzenini sağlamak' diye yazılsa da saldırıya uğrayan Türkleri korumak amacıyla adaya geldiler.

1964'te BM askerlerinin önemli bir bölümü, aynı zamanda Kıbrıs'ın 'garantör ülke'lerinden İngiltere'nin askerlerinden oluşuyordu. Dönemin İngiliz BM Komutanı Peter Young, Kıbrıs haritasını önüne koyarak, Türkler ile Rumların bölgelerini yeşil bir kalemle çizdi. O tarihten bu yana, iki taraf arasındaki bölgeye 'Yeşil Hat' adı verildi.

Bu askerliğe gönüllü yağıyor Yüksek maaş alıyorlar, 45 yıldır tatil yapıyorlar

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'yla BM'nin görev tanımı değişti. BM Güvenlik Konseyi, BM askerlerinin Türk Ordusu'nun yeniden belirlediği Yeşil Hat'ta tarafların arasına girmesini ve ara bölgeyi gözlem altında tutmasını kararlaştırdı. BM askerleri 45 yıldır, Kıbrıs Adası'nı kuzeyden güneye ikiye ayıran 180 kilometre uzunluğundaki ara bölgede ateşkesi gözetim altında tutuyor. Ara bölgenin en geniş olduğu yer 7 kilometre. En dar olduğu yer ise ikiye bölünmüş başkent Lefkoşe'de 3 metre genişliğinde.

Güvenlik Konseyi'nin her 6 ayda bir görev süresini uzattığı Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün, Türk ve Rumlar arasında devam eden müzakerelere ev sahipliği yapma görevi de bulunuyor. Bu göreve 'iyi niyet misyonu' adı veriliyor. Taraflar müzakereleri, başkent Lefkoşe yakınında ara bölgede kalan ve 1974'ten bu yana kullanılmayan uluslararası Kıbrıs havaalanı binalarında yürütüyor.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nın Türklerin can ve mal güvenliğini sağlaması ve Türk Ordusu'nun sınırda sürekli nöbet tutarak çatışmaya olanak tanımaması, Kıbrıs'ın BM askerleri için de 'tatil adası' olmasına neden oldu. BM askerlerinin önemli bir bölümü, son zamanlara kadar Lefkoşe'deki ara bölgedeki 5 yıldızlı otel Ledra Palace'ta konaklıyordu. Askerler, eskiyen otelin yenilenmesine olanak vermek amacıyla, başka tesislere taşındı.

BM'nin Kıbrıs'ta 2012'den bu yana tümü maaşlı 968 personeli bulunuyor. 860'ı askeri personel, 69'u polis, 39'u da sivil memur. Kıbrıslı Türk ve Rumlardan oluşan 119 kişi ise, sözleşmeli görevlerde yer alıyor ve BM'den maaş alıyor. Rakamlar açıklanmasa da özellikle Türk ve Rumlar arasındaki müzakerelere destek veren BM'nin sivil memurlarının yüksek maaş aldıkları biliniyor. Kıbrıs'taki BM gücüne 13 ülke personel veriyor. İngiltere, Arjantin, Avusturya, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Hırvatistan, Macaristan, Paraguay, Peru, Sırbistan ve Slovakya'dan asker ve memurlar, belirli sürelerle görev yapıyor. Bazı özel durumlarda, mayın temizleme gibi teknik konularda Nepalli askerler de geçici görevle adaya geliyor.

BM, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün 2018-19 bütçesini yayınladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya üzerindeki Barış Gücü faaliyetlerinde tasarruf önlemleri alırken, Kıbrıs'ta artış yaptı. 1 Haziran 2018 / 1 Haziran 2019 dönemi için ayrılan 54 milyon dolarlık bütçeye, 1 milyon 152 bin dolar artış yaptı. Böylece Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün bütçesi 55 milyon 152 bin dolar oldu. Bakalım BM bu yıl BM, bir yandan bütçeyi artırırken, diğer yandan 2 yıl içinde askeri personel sayısında 24 kişilik bir azaltma yapılacağını açıkladı.

Bu yazı toplam 375 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar