1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. BM Barış Gücü ve şürekâsının yaptıkları
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BM Barış Gücü ve şürekâsının yaptıkları

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü savaşların yıkımına maruz kalmış coğrafyalarda barışın ve huzurun kalıcı olarak yerleşmesini sağlamak için kurumsallaştırılan bir Birleşmiş Milletler kuruluşudur. 1948 Mayıs'ında kurulan bu örgüt aynı zamanda Nobel Barış Ödülü sahibidir.

Ancak BM Güvenlik Konseyi gibi, Barış Gücü de gittikçe güvenirliğini kaybetmektedir. Bilindiği gibi Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler`in en güçlü organıdır. Barış Gücü gibi üye ülkeler arasında güvenlik ve barışı korumakla yükümlüdür. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi`nin kararları, tüm üye ülkeler açısından bağlayıcılık taşımaktadır. Ancak; özellikle Keşmir, Filistin gibi anlaşmazlık bölgelerinde İsrali ve Hindistan gibi bazı ülkeler, bu bağlayıcı kararları hiçe saymaktadırlar. Halbu ki, bu bağlayıcılık, üye ülkelerin tamamına yakını tarafından imzalanmış olan Birleşmiş Milletler Tüzüğü`nde açık bir şekilde yer almaktadır.

Bağlayıcı kararların uygulanmamasının BM'nin 5 Daimi Üye'sinin veto kararlarını zamanlı zamansız kullanmalarından kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Bilindiği gibi BM Güvenlik Konseyi, on beş ülkenin temsilcilerinden oluşmaktadır.

Bu 15 üyeden 5'i Daimi Üye statüsündedir. Bu ülkeler de ABD, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere ve Fransa'dır. Güvenlik Konseyi'nin karar alabilmesi için 9/15 oranı gereklidir. Ancak 5 Daimi Üye'den herbirinin veto yetkisi bulunmaktadır. Alınan kararı bu 5 ülkeden 1'inin veto etmesi durumda, alınan bağlayıcı karar kadük kalmaktadır. Bu yüzden BM Güvenlik Konseyi işlevini yitirmiştir. Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli dile getirdiği; "Dünya 5'ten büyüktür" sözü de bunlar için söylenmiştir.

Ne demiştik; "BM Güvenlik Konseyi gibi, Barış Gücü de gittikçe güvenirliğini kaybetmektedir". Gelelim şimdi bu sözün niçin söylediğine: BM barış Gücü bugün Dünya'daki 13 ülkede görev yapıyor. Barış Gücü askerlerinin Haiti'de görev yaptıkları dönemde uyguladıkları rezaletler, birbir ortaya çıkıyor. Haiti halkı uzun zamandır siyasi istikrarsızlık ve doğal felaketler nedeniyle zorlu bir dönem yaşadı.

Haiti'de 2004'te başlayan BM Barış Gücü misyonu 2017'de sona erdi. Brezilya ordusunun komuta ettiği ve çoğunlukla Latin Amerika ülkeleri askerlerinden oluşan Barış Gücü, yarısı asker, yarısı da polis olmak üzere yaklaşık 5 bin personelden oluşuyordu. BM Barış Gücü, Haiti'de kolera salgınına neden olmakla da suçlandı. 2010'da 300 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremin ardından yardım çalışmalarına katılan BM Barış Gücü ekipleri, kanalizasyon atıklarını nehre bağlayınca ülkede kolera salgını baş gösterdi.

Ayrıca deprem nedeniyle ülkeye ekipler gönderen yardım kuruluşu Oxfam çalışanlarının bir kısmı da para karşılığı kadınlarla düşüp kalktığı suçlamalarına maruz kalmıştı. Kuruluş, kamuoyundan gelen baskının ardından 2011'de iddialarla ilgili bir rapor yayımlandı. "Problemli personel"in diğer yardım kuruluşlarında çalışmasının önlenmesi konusunda uyarıya karşın, soruşturmada adı geçen bazılarının, diğer yardım kuruluşlarında da çeşitli görevlere getirildiği tespit edildi.

BM raporlarında; "problemli personel" diye adı geçen Barış Gücü askerlerinin neler yaptığını ise; yüzünüz kızararak okuyorsunuz. Haiti'ye barışı getirme iddiasındaki bu şehir eşkıyaları; görev yaptıkları dönemde yüzlerce genç kızı ve çocuğu hamile bırakıp yoksulluk içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda bırakmışlar.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre; akademisyenlerin yaptığı araştırma, hamile kalan kızların birçoğunun 18 yaşından küçük olduğunu ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için herşeyi kabul etmek zorunda kaldıklarını ortaya koyuyor.

The Conversation adlı akademik sitede yayımlanan bir başka araştırmaya göre de, "11 yaşındaki kız çocukları bile Barış Gücü askerleri tarafından cinsel istismara uğramış, tecavüz edilmiş ve hamile bırakılmış".

Birmingham ve Ontario üniversitelerinden araştırmacılar, Haiti'de 2 bin 500 kişi ile konuşup BM Barış Gücü misyonunun etkilerini incelemiş. 265 kişi, BM askerlerinin genç kızları kandırdıklarından söz etmiş.

Hamileliğin ortaya çıkması ile bundan sorumlu olan askerlerin  "problemli personel" kaydıyla kendi ülkesine geri gönderildiği, böylece Haitili genç kızların kendi kaderiyle tek başına bırakıldığını ifade ediliyor.

Mülakat yapılan Haitili evli bir erkek, durumu şöyle ifade ediyor: "Buraya geliyorlar, kadınları çocuklu bir halde bırakıp ellerine 500 gourde (5 dolar) tutuşturup gidiyorlar."

Bir başkası ise "Sürekli olarak kadınların askerlerin uyguladığı cinsel şiddetle ilgili şikâyetlerini dinledim. Onlara AIDS de bulaştırdılar" diye yakınıyor.

Haiti'ye barışmaya gelen Barış Gücü; kolera, AIDS ve sefalet bırakıp gitmiş... İşte size "5 büyük"lerin ve şürekâsının yaptıkları...

Bu yazı toplam 540 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar