1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Bize dost gibi görünen düşmanlar
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bize dost gibi görünen düşmanlar

A+A-

Geçtiğimiz yılın başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'deki 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada ilginç bir konuya değinmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı" diyerek acı bir gerçeği aktarıyordu.

***

Erdoğan, bunu şöyle anlatıyordu: "Sıfır Atık Projesi" konusunda yerel yönetimlerin çok çok kararlı ısrarlı olması gereğini savunuyorum. Son zamanlarda biz bu plastik poşetler bunun benzeri birçok ürünlerle ilgili olarak savaş başlattık. Bunları 500 yıl 750, 1000 yıl toprak bunu eritemiyor. Buna karşı bir savaş. Bu savaşımızı kararlı bir şekilde başlattık. Anacığım evde file dokurdu giderdik alışverişi yapardık gelirdik. Gerekirse tekrar yıkıyorsun alışverişe gidiyorsun. Bunun toprakla bir dostluğu var. Bunlar kenevirden yapılıyordu. Keneviri yok ettik. Kenevirden atlet dokurlardı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden Rize'mden keneviri söküp aldılar. Biz şimdi keneviri dışarıdan ithal ediyoruz. Burada kenevire dayalı yapılması gereken bazı şeyler varsa o ithal ürünlerle yapıyoruz. Ama şimdi yeniden bu alanda inşallah Tarım Bakanlığı'mız bir çalışmanın içerisine giriyor ve bu adımları atacağız. Yeniden bunu üreteceğiz. Arkadaşlara dedim ki '31 Mart kampanyasında biz file kullanalım, bez torba kullanalım.' Biz asla naylon poşet kullanmayacağız. Şu anda bunun çalışmasını yapıyoruz. Güzel olacak şık olacak."

***

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sözlerinden sonra "Sıfır Atık Projesi" çerçevesinde Ak Parti mitinglerinde plastik torba ve bayraklar kullanılmamaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu da seçim sürecinde dağıtılacak kenevirden yapılmış torbayı göstererek, şu şekilde dile getiriyordu: "CHP ve avaneleri, onlar naylon poşetle icrada bulunuyorlar, bizim ise biliyorsunuz kenevirden dokunmuş torbalarımız var. Bu sıfır atık projemizin çevreci yaklaşımıdır."

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla da yetinmedi. Sinan Erdem Spor Salonu'nda İstanbul Sandık Başkanları Buluşması'nda yaptığı açıklamada yine kenevirden söz edecekti.

Erdoğan, burada seçim sürecinde dağıtılacak kenevirden yapılmış torbayı gösterdi ve "Bu sıfır atık projemizin çevreci yaklaşımıdır" diyecekti.

Erdoğan, "Kenevirden dokunmuş çantalarla AK Parti'nin çevreciliğini göstereceğiz. Plastik ve naylonları kullanmayacağız. Gerçek çevreci bir parti olduğumuzu halkıma göstereceğiz. Kenevir üretimini de yaygınlaştıracağız" açıklamasında bulunuyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da çıktığı seçim gezilerind kürsülerinden; kenevirden üretilen poşetlerin içine memleketinde yetişen 200 gram Rize çayını ekleyerek dağıtmaya başlayacaktı. Birincisi; Bugüne kadar uyguladığı siyasi propagandaya yeni ve değişik bir boyut getirmek. İkincisi kendisins yetiştiren Rize ve ekonomisine bi,r katkı sağlamak. Üçüncüsü ise; "kenevir" konunsunda kamuoyunu aydınlatmak.

"Kenevir" konusu ilginç bir konuydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı" diyerek acı diyerek iddialı bir söz söylemişti. Cumhubaşkanlığı makamındaki bir kişi; elde bilgi ve belge yokken böyle iddialı bir söz söylemezdi. Gelin bu konuyu da bir başka yazımda sizlere aktarayım.

Bu yazı toplam 669 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar