1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Bina yönetimi artık kolaylaştı
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Bina yönetimi artık kolaylaştı

A+A-

Göğe doğru yükselen binalar arttıkça, yönetimin daha da zorlaşacağı yönündeki fikir de gittikçe netlik kazanıyordu. Ancak teknolojik gelişmeler, bu durumun hiç de öyle olmadğını bizlere kanıtlar oldu.

Buna bir örnek vermek gerekidrse; Emaar Square Residence, Sensormatic'in sunduğu asansör ve geçiş kontrol sistemi entegrasyonu sayesinde güvenlik en üst düzeye çıkarılırken asansör bekleme ve katlara ulaşma süresi de büyük ölçüde kısalmış oldu.

Geleneksel ve seçkin yaşam tarzını bir araya getiren ve her biri 14 katlı 4 binadan oluşan Emaar Square Residence, hali hazırda kullandığı üç farklı geçiş kontrol sisteminin yönetiminde, her bir sistemin ayrı bağlantılar gerektirmesi nedeni ile yaşanan sıkıntıları aşmak ve bu sistemlerden daha verimli bir şekilde yararlanmak istedi. Bununla birlikte, çok katlı ve birden fazla binadan oluşan bu alanda bina yönetimlerinin, ziyaretçilerin, şirket çalışanlarının ve bina sakinlerinin karşı karşıya kaldıkları en önemli sıkıntılar arasında asansör kapasitesi ve bekleme süreleri yer alıyordu. Asansörlerin verimli bir şekilde yönetilememesi asansör bekleme ve katlara ulaşma süresinin artmasına neden oluyordu. Bu da çok katlı binalarda bulunanları bir hayli sıkıntıya sokuyordu. Modern çağda zaman mefhumunun çok önemli olması, zamana bağlı güvenliğin bu durumda zorlaması gibi bir dizi sorfunu birlikte getiriyordu.

Kullandığı geçiş kontrol sistemini daha verimli bir hale getirmek için 25 yıllık bilgi birikimi, sektörel uzmanlığı ve özel çözümler geliştirebilmesi nedeniyle Sensormatic'i tercih eden Emaar Square Residence Yönetimi, "Daha önce özellikle verimlilik tarafında çeşitli sorunlar yaşıyorduk. Kontrol etmemiz gereken üç farklı sistem vardı. Şu an bu üç sistemi tek bir sistemmiş gibi yönetebiliyoruz. Ayrıca, Sensormatic'in kullandığımız asansörler için geliştirdiği Akıllı Asansör Entegrasyon çözümü sayesinde geçiş kontrol sistemini asansörlerle entegre ederek verimlilikle ilgili sorunları ortadan kaldırmakla kalmadık aynı zamanda bu durum elektrik ve bakım maliyetlerinde de tasarruf etmemizi sağladı" diyor.

Asansör ile entegre edilen geçiş kontrol sistemi sayesinde rezidans sakinleri, çalışanlar ve ziyaretçiler yetki seviyelerine göre sadece kendilerine izin verilen katlara çıkabiliyorlar. Böylece yetkisiz kişilerin katlar arasında geçişi engellenmiş oluyor. Konut binalarına yerleştirilen video izleme ekranları ile giriş yapan kişinin kart sahibi olup olmadığı da kontrol edilebiliyor. Başkasının kartını kullanarak girmeye çalışanlara anında müdahale ediliyor.

Yangın gibi herhangi bir acil durumda, özel olarak geliştirilen mobil tabletlere kart okutularak bina dışına çıkanların içeride bulunanlar listesinden çıkması sağlanıyor. Ayrıca olaydan 3 dakika öncesinde ve 8 dakika sonrasında şirket bazlı olarak bina içinde kalanların listelendiği birer rapor yetkili kişilerle paylaşılıyor. Böylece bina içinde tam olarak kaç kişi kaldığı görüntülenebiliyor.

Uygulanan entegrasyon sayesinde, daha önceleri tek tek manuel olarak hazırlanan tesis giriş çıkış raporları artık firma bazında otomatik olarak hazırlanıyor ve her ay düzenli olarak kiracıların belirlediği yetkililere e-posta ile gönderiliyor.

Binaya giren ve kartlarını okutan kişi sistem tarafından otomatik olarak belirli bir asansöre yönlendiriliyor. Bu sayede asansör kullanımı dengeleniyor ve bekleme süreleri kısalıyor. Sonuç olarak Emaar Square Residence hem zamandan tasarruf ediyor hem de operasyonel yükün büyük bölümünü hafifletiyor.

Evet; göğe doğru yükselen binalar arttıkça, yönetimin daha da zorlaşacağı yerde modern teknolojiyi kucaklayan firmalarla daha da kolaylaşıyor.

Bu yazı toplam 425 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar