1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Bekâra ev vermeyenin vay haline!..
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bekâra ev vermeyenin vay haline!..

A+A-

Bir zamanlar adeta dilimize yapışmıştı: "Almanya'dan oğlum gelecek, evi derhâl boşalt!.." Bu kelime; ev sahibinin kiracıdan kurtulup, evini daha fazla paraya kiraya vermek için uydurduğu bir cümleydi. Daha sonra bunun yerine, şehirlerimizin büyüyüp daha fazla nüfusu barındırmasıyla birlikte; "Bekâra kiralık ev yok!.." sözcüğüne terfi etti. Özellikle üniversitelerin artmasıyla birlikte öğrenci yurtlarının eksikliği de buna katlanınca; "Bekâra ev yok!.." sözcüğü, erkek öğrencilere adeta bir işkenceye dönüştü.

Baba parasıyla kıt kanat gurbette yaşamaya çalışan erkek öğrenciler, adeta ev sahiplerinin elinde oyuncak olmuştu. Kız öğrencilere açılan kapılar, erkek öğrencilerin yüzüne "pat" diye kapanıyordu. Ancak son günlerde yaşanan bir olay, bu istismara "Dur!.." diyecekti. bu olay şu şekilde gelişecekti:

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), "1+1 daireyi bekâr erkek kiracıya vermiyorum" diyerek rest çeken ev sahibi ile aracı olan emlakçıyı 1000'er lira idari para cezasına çarptıracaktı. TİHEK'in gerekçesi de; "cinsiyet nedeniyle ayrımcılık yasağını ihlal..."

Olay da şu şekilde gelişmiş;

M.K. isimli bir kişi, emlakçının aracılık ettiği 1+1 bir daireyi kiralamak için müracaatta bulunmuş. Ancak emlakçı, ev sahibi ile yaptığı görüşme sonrası "evin erkek kiracıya verilmeyeceğini" ifade etmiş. Cinsiyeti ve medeni hali nedeniyle kendisine ayrımcılık yapıldığını iddia eden M.K. ise Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK)'na başvurarak ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını istemiş. Tarafları dinleyen TİHEK ise emsal bir karara imza atmış. Geçtiğimiz günlerde taraflara tebliğ edilen kararda özetle şöyle deniliyor:

"Emlak müşaviri ve başvuran arasında söz konusu evin kiralanmasında yalnızca cinsiyet üzerinden gerçekleşen diyaloglar ve somut olayın niteliği, başvuranın iddialarının medeni halinden değil, cinsiyetinden kaynaklandığını göstermektedir. Somut olayda başvuran, ev sahibinin talimatı doğrultusunda emlak müşavirliğinin kendisine erkek olduğu için ev kiralamaktan imtina ettiğini ifade etmektedir. Başvurana ev kiralanmaması, emlak müşavirinin açıklamaları doğrultusunda ev sahibinin daha önceki erkek kiracılar eve zarar verirken, kadın kiracıların temiz ve titiz bir şekilde evi kullanmalarına ilişkin deneyimine dayandırılmaktadır. Ne var ki söz konusu deneyimden hareketle, evi kiralamak niyetinde olan bütün erkeklerin eve hasar vereceği kanaatine varmak varsayımdan öte bir gerçeklik taşımamaktadır. Kadınların erkeklerden daha temiz olduğu yönünde genel olarak kabul gören ve objektif bir temelden yoksun olan cinsiyet algısından kaynaklanan söz konusu varsayımın farklı muamelenin nedeni olduğu açıktır. Somut olayda emlakçı ve ev sahibi her ne kadar emlakçının kendisine verilen talimatı yerine getirdiğini ifade etseler de 6701 Sayılı Kanun kapsamında ayrımcılık talimatını uygulamak da yasaktır. Bu gerekçelerle ev sahibi ve emlak müşaviri hakkında biner lira idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir."

Karar dosyasında yer alan bilgilere göre, muhataplardan G. Emlak Müşavirliği yetkilisi İ.T, "Ev sahibi H.B.B. daha önce defalarca erkek kiracısı olduğunu ancak erkek kiracıların mülküne ciddi zarar verdiğini, kadın kiracıların daha temiz ve titiz davrandıklarını belirterek ilk tercihinin kadın kiracılardan yana olduğunu söyledi" dediyse de o da cezayı yedi.

Şimdi bundan sonra evini bekara kiralamayanın vay haline!..

Böylece yıllardan beri meydana gelen bir yanlışlık düzeltilmiş oldu. Bekâr beyler, lütfen siz de ev sahiplerine karşı biraz insaflı davranın!..

 

Bu yazı toplam 503 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar