1. YAZARLAR

  2. Kemal Kamburoğlu

  3. Barış Harekâtı ve Günümüz -1-
Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

Barış Harekâtı ve Günümüz -1-

A+A-

Bugün 20 Temmuz, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 45'inci yıldönümü. 45 yıl önce kahraman Türk Ordusu elindeki çok kısıtlı imkânlar ile Kıbrıs'taki Türk soydaşlarının hayatlarını kurtarmak amacı ile dünyanın en zor harekâtı olan "bir adaya aynı anda çıkartma ve indirme harekâtını" gerçekleştirmişti. O muhteşem harekâttaki tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Sonrasında yıllar geçti ve Kıbrıs'ta KKTC kuruldu. Kurucu Cumhurbaşkanı benim de sağlığında tanımaktan büyük onur duyduğum rahmetli Rauf Denktaş idi. Nurlar içinde yatsın.

Barış Harekâtının amacı o güne kadar yıllarca Yunanistan destekli Rum çeteciler tarafından soykırıma uğrayan Kıbrıs Türklerini kurtarmak, can güvenliklerini sağlamak ve adada tekrar meşru yönetimi ve barışı hayata geçirmekti. O günlerde de Yunanistan yine Türkiye'ye karşı düşmanca politikalarını sürdürüyor, adayı kendine bağlayarak Türkiye'yi güneyden kuşatmak ve Doğu Akdeniz'in üzerine çökmek istiyordu. ABD ve İngiltere başta olmak üzere tüm Batı yine Yunanistan'ın arkasındaydı. Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesinin her koşulda önüne geçmek istiyorlardı. Lakin rahmetli Erbakan ve Ecevit koalisyonu işi bitirmişlerdi. Türk Ordusu 20 Temmuz sabahı adaya hava indirme ve çıkartma yaparken Başbakan Ecevit harekâtı durdurun diyen İngiltere Dışişleri Bakanı'na "Artık çok geç Mr. Sisco çok geç" diye cevap veriyordu. Ayşe tatile çıkmıştı artık! Türk Ordusu, o koşullarda hiçbir ordunun başaramayacağı bir harekâtı başarmış ve tüm dünyanın hayranlığını kazanmıştı.

Kıbrıs Barış Harekâtının üzerinden tam 45 yıl geçti. Yarım asra yakın bir zaman. Ama o gün Türkiye'nin karşında olanlarda, hasmane tutum besleyenlerde hiçbir değişiklik olmadı. Üstüne üstlük giderek artış gösterdiler. Yıllar geçtikçe Türkiye'nin karşılaştığı güvenlik tehditleri arttı. En başta 35 yıldır mücadele ettiğimiz PKK terör örgütü çıktı. Şımarık Yunanistan'ın Ege'de ve Doğu Akdeniz'de hak iddiaları çıktı. Şu anda bile işgal edilmiş adalarımızda askerleri ile mangal partileri yapıyor, kiliseler, restoranlar açıyorlar. O gün de meşru hak ve menfaatlerimize set çekmeye çalışan ABD ve AB bugün de aynı tavrı sergiliyor. Üstelik de NATO üyesi müttefikiz. Özellikle ABD, Türkiye'yi PKK/PYD ve FETÖ terör örgütleri ile hem içeriden hem dışarıdan vurdu. Şükür ki Türkiye gibi 5 bin yıllık devlet geçmişi olan bir ülke bu sürülere pabuç bırakmadı.

 FETÖ terör örgütü ile ilgili çok sayıda terörist yargı önüne çıkartıldı. Lakin siyasi ayağı halen ortada yok. MHP lideri Bahçeli'nin söylediği gibi "siyasi ayak tam kadro açığa çıkarılıp yargı önünde hesap vermedikçe" Türkiye'nin beka sorunu devam edecektir. Yine ABD'nin büyük destek verdiği PKK/PYD terör örgütü ile mücadele de devam etmekte. Pençe Harekatı mücadelenin en son ayağı. Türk Ordusu Komando Tugayları ile Irak'ın kuzeyinde PKK'ya ağır darbeler indiriyor. Sanırız operasyonda bu kez Kandil de Mehmetçiğin postalı altında temizlenecek. Öte yandan Avaşin, Basyan, Metina, Haftanin kampları da harekâtın bir başka yönünü teşkil edecek. O bölgeler de temizlenerek elde edilecek alan hâkimiyeti ile PKK'nın Irak'tan batıya yani Suriye'deki PKK/PYD kamplarına kuvvet kaydırması önlenmiş olacak. Tabii Pençe Harekâtı'nın diğer bir hedefi de PKK'nın 27 Haziran 2019'da duyurduğu Kuzey Irak dağlarında "Güney Kürdistan Öz Savunma Güçleri" isimli yeni silahlı güçtür. PKK, Irak'ın haricinde üç ülkede Türkiye'de PKK/HPG, İran'da PJAK/YRK, Suriye'de ise PYD/YPG olarak mevcuttur. Bize göre PKK yukarıda sözünü ettiğimiz yeni yapı ile Irak'ın kuzeyinde Süryani-Arap Kürt-Ezidi'lerden oluşan yerel halktan militan temin etmeyi ve bunları TSK'ya karşı "Toplumsal Direniş Gücü" olarak sahaya sürmeyi planlamaktadır. Bütün bu faaliyetlerin arkasında ABD'nin olduğu herkesçe biliniyor. Zira ABD daha yeni PKK/PYD terör örgütüne yüzlerce TIR ile ağır silahları da içeren binlerce silah ve malzeme yollamadı mı? Öte yandan bir zamanlar "Suriye'den yarın çekiliyoruz." diyen ABD Suriye'deki 20 den fazla üssü ile PKK/PYD'yi koruma maksadı ile çekilmeyi askıya aldı. (Konuya yarın devam edeceğiz.)

 

Bu yazı toplam 572 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar