1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bağcılar’da 174 bin ağaç kesilmekten kurtuldu
Bağcılar’da 174 bin ağaç kesilmekten kurtuldu

Bağcılar’da 174 bin ağaç kesilmekten kurtuldu

Bağcılar Belediyesi’nin Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ambalaj atıklarının geri dönüşümüne katkı sağlıyor. Bağcılar’da 2016 yılı içerisinde toplanan 10.260 ton kağıt-kartonun dönüştürülmesiyle 174.420 ağaç kesilmekten kurtarıldı.

A+A-

Halit KARTAL

Türkiye nüfusunun yüzde 1’inin yaşadığı Bağcılar’da her gün 2800 cadde ve sokakta çevre temizliği yapılıyor. İlçede 2016 yılı içerisinde toplanan 18.758 ton ambalaj atığı Bağcılar Belediyesi Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’nde ekonomiye kazandırıldı. İlçede 2016 yılı içerisinde toplanan 10.260 ton kağıt-kartonun dönüştürülmesiyle 174.420 ağaç kesilmekten kurtarıldı. Bağcılar Belediyesi’nin daha temiz ve yeşil bir çevre sloganıyla hizmete sunduğu Mahmutbey Mahallesi’ndeki Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ambalaj atıklarının geri dönüşümüne katkı sağlıyor.

AMBALAJ ATIĞI

2016 yılında ilçedeki 2800 cadde ve sokaktaki kamu kurum ve kuruluşları, alış veriş merkezleri, konutlar, okullar ve diğer toplu yaşam alanlarından toplam 18.758 ton ambalaj atığı toplandı. Toplanan bu atıklar aktarıldıkları Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’nde cinslerine göre ayrıştırıldı. Bu kapsamda 2016 yılı içerisinde Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından toplanan 10.260 ton kağıt-kartonun geri dönüşümüyle 174.420 ağaç kesilmekten kurtarılırken, 5.766 ton camın dönüşümüyle de 576.600 litre yakıt tasarrufu yapıldı. Yine 2130 ton plastiğin dönüşümüyle ise 29.820 megavat enerji, 602 ton metalin dönüşümüyle de toplam 783 ton ham madde tasarrufu yapılmış oldu.

KAĞIT TASARRUFU

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, çevrenin korunması ve kağıt tasarrufu sağlanmasına yönelik projelere öncelik tanıdıklarını belirtti. Hizmette kullanılan kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesi, israf edilmemesi ve çevreyi kirletmemesi amacıyla projeler geliştirdiklerini kaydeden Çağırıcı, toplam 70 personelin görev yaptığı Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’nin önemine dikkat çekti. Çağırıcı, toplanan cam, kağıt/karton, metal ve plastik gibi ambalaj atıklarının önce atık havuzunda toplandığını ardından hareketli bantlarda görevliler tarafından cinslerine göre ayrıştırıldığını kaydetti. Atıkların pres makinesi ile balya haline getirildikten sonra fabrikalara gönderilerek geri dönüşümlerinin sağlandığını belirten Çağırıcı, “Geri dönüşüm kapsamında her türlü avantajı değerlendiriyoruz. Hammadde üretimi için harcanan enerji ve su gibi kaynaklardan tasarruf sağlanırken, ağaçların kesilmesinin de önüne geçiyoruz. Aynı zamanda çevremizi temiz tutuyoruz” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.