1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Ayşe tatile çıktı Rabia Mehmet'e kaçtı
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayşe tatile çıktı Rabia Mehmet'e kaçtı

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Barış Harekâtı'nı başlatmıştı. Bu harekatın amacı; Rum baskısı altındaki Kıbrıs Türkü'nü bağımsızlığına kavuşturmaktı. Amacına da ulaşarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağladı.

Hatay'ın vatana ilhakını ve Kore Savaşı'nı bir kenara bırakırsak; Kıbrıs Barış Harekâtı, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra sadece Türk Ordusu'nun tek başına katıldığı sınırlar ötesi harekattı. Mehmetçik'in yine destan yazdığı Kıbrıs Barış Harekâtı'nın bir de parolası vardı: "Ayşe tatile çıksın!.."

Doğaldır ki; "Ayşe tatile çıksın!.."ın bir de hikayesi vardı. Turan Güneş, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı'ydı. Turan Güneş'in kızının adı da "Ayşe"ydi. Kıbrıs Barış Harekâtı başlamadan önce Turan Güneş, barış için son bir hamle yaparak Londra'ya gitmişti. Türkiye'nin yanı sıra İngiltere ve Yunanistan'ın o zamanlar Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinde "garantörlük" hakları vardı. Türkiye "garantörlük" hakkını kullanarak, Kıbrıs'taki Rumların zulmüne "ortak müdahale" edilmesini istiyordu. Ancak Londra'daki görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

Türkiye'nin "ortak müdahale" teklifini, İngilizler duymamazlığa gelmiş, kulaklarının üstüne yatmıştı. Yunanistan da zaten ortalığı karıştırıp, Yeşil Ada'yı kana bulayandı. İşler sarpa sardığı sırada dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'le Dışişleri Bakanı Turan Güneş; Londra'yla Ankara arasında bir telefon gerçekleştirdiler. Telefonda Turan Güneş, Ecevit'e, işlerin artık yavaşlayacağını belirterek; "Ayşe tatile çıkabilir!.." diyecekti. Ayşe, Turan Güneş'in kızı ve günümüzün ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Ayşe Güneş Ayata'ydı.

Aslında bu Başbakan Bülent Ecevit'le, Dışişleri Bakanı Turan Güneş arasında bir parolaydı. Bu parola sonrasında Türk Ordusu, İkinci Kıbrıs Barış Harekâtı'nı başlattı. Bu harekât, Rumlara öldürücü darbeyi indirmişti.

O zamandan bu zamana kadar; Türk Silahlı Kuvvetleri ne zaman bir operasyon başlatırsa "Ayşe tatile çıksın!.." sözleri bir sembol olmuştur. Bu son Barış Pınarı Harekâtı da bana her nedense "Ayşe tatile çıksın!.." sözlerini hatırlattı. Ha bir de unutuyordum. Bir Rabia işareti vardı... Bu da Türkiye'de bir hayli konuşuldu durdu. Rabia işareti de Arap Baharı'ndan kalma bir çağrışımdı.

Fırat'ın Doğusu'na düzenlenen Barış Pınarı Harekâtı da Suriye topraklarındaki teröristleri temizlemek için gerçekleştiriliyor. Malum, Suriye'de her ne kadar Türkmen, Kürt nüfus varsa da; Arap nüfus çoğunluktadır. Araplar içinde de Rabia ismi bir hayli fazladır. Şimdilerde bazı muzip kimseler; "Ayşe tatile çıktı... Rabia da Mehmetçik'e kaçtı!.." diye söyleyip duruyorlar.

Bunları latife olarak kabul etmek gerekir. Savaş çok ciddi bir iştir. Savaşan tarafların sinirleri de oldukça gerilir. Zaman zaman bu gerginlikler bazı esprilerle aşılmaya çalışılır. "Ayşe tatile çıktı... Rabia da Mehmetçik'e kaçtı!.." esprisini kim yaptıysa ince bir zeka eseri. Ancak bunu gerçeklerle karıştırmamak gerekir.

Adına Peygamber'imizden ötürü "Mehmetçik" dediğimiz "Peygamber Ocağı" Türk Ordusu'nun fertleri; sivil halka her zaman iyi davranmış; hele hele yaşlı, kadın ve çocuklara elinden geldiğince şevkatli bir tutum izlemiştir. Tarih boyunca bu böyledir. Ve böyle bilinmelidir. Daha işin başında Türk Askeri'nin karşısında bulunanların çocukları hedef alması da unutulmamalıdır.

Bu yazı toplam 460 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar