1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Ata'nın 'sarı zeybek' kültürü Japonya'da
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ata'nın 'sarı zeybek' kültürü Japonya'da

A+A-

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "zeybek" oyunuyla ilgili pek çok şey yazıldı, çizildi. Atatürk'ün vefatından 8 ay önce Bursa'da katıldığı son baloda vals dansını yarıda kestirerek yaptığı zeybek oyunu günümüze taşındı.

Gazi'nin Bursa'daki "zeybek" oyununu anlatan "Son Balo Vals ve Zeybek" belgeseli çekildi. Ve hatta bu belgeselin galası, Bursa'da yapıldı. Galaya projenin mimarı folklor araştırmacısı ünlü sanatçı Sümer Ezgü ile çok sayıda tiyatrocu ve davetli katılmıştı.

Gala öncesi belgeselin çekildiği Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binasında kokteyl düzenlenmişti. Kokteyle siyasetçilerin katılımı bir hayli yüksek olmuştu. Ardından Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılan gala törenine geçilmişti. Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Başkanı Hasan Ekşi de yaptığı konuşmada, Sümer Ezgü tarafından fikir olarak sunulan belgesele destek verdiklerini belirterek; "Çok orijinal bir yapıt oldu" demişti.

Daha sonra sahneye çıkan kısa filmin süpervizörü ve Atatürk'ü canlandıran sanatçı Sümer Ezgü, belgesel için çok çalıştıklarını, sadece Atatürk'ün palto giyme sahnesini 18 kez tekrarladıklarını belirterek; "Bu kısa filmde tam 60 oyuncu rol aldı. Bu oyuncuların çoğunluğu Bursalılardan oluştu. Amacımız tarihe bir not bırakmaktı. Arkadaşlarımın gayretiyle güzel bir yapıt oldu. Atatürk'ün hayatında katıldığı son balodur Bursa'daki. Biz de o balonun yapıldığı belediye binasında bunu canlandırmaktan onur duyduk" diyecekti. Konuşmasının son bölümünde rol arkadaşı tiyatro sanatçısı Neriman Uğur'u da sahneye davet eden Sümer Ezgü, Uğur'la bir süre sahnede dans edecekti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1938 yılında Bursa'da tarihi belediye binası meclis salonunda katıldığı balo ve oynadığı zeybek oyunu, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla belgesel haline getirilmişti.

"Son Balo Vals ve Zeybek" belgeselinin çekimleri tarihi belediye binasında 3 günde tamamlanmıştı. Mustafa Kemal Atatürk'ü, ünlü türkücü Sümer Ezgü'nün canlandırdığı belgeselde Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe de rol almıştı. Senaryosunu rahmetli Ömer Lütfi Mete'nin yazdığı belgeseli, Biray Dalkıran yönetmişti. Belgesel, tarihte iz bırakan balo sahnelerinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla önemli bir belge olma özelliği taşıyor. "Son Balo Vals ve Zeybek" belgeseli, galadan sonra Türkiye genelinde de gösterilmişti.  Belgesel filmin gösteriminin ardından yapıtta emeği geçenlere plaket de verilmişti.

İki yıl önceki bu olayı niye hatırladım dersiniz? Beni tetikleyen Japon genç Takasaki Taito oldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği kurslara katılan 25 yaşındaki Takasaki Taito, bütün bu olanlardan etkilenmiş. Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu'na başvurmuş. Takasaki Taito, burada Ege yöresinin halk oyunlarını öğrenmiş.

Tıp fakültesi son sınıf öğrencisi Takasaki, Denizli'de özellikle Tavas Zeybeği, İbrahim Usta Zeybeği, Gireniz Ören Zeybeği ve Kütahya Zeybeği'ni iyice öğrenmiş. Bununla da yetinmeyen Taito öğrendiği "zeybek" oyunlarını ülkesinde tanıtmaya başlamış.

Japonya'ya dönen Takasaki, şimdilerde memleketi Kyoto'da Türk kültürüne ilgi duyan arkadaşlarına "zeybek" öğretiyor. O ve arkadaşları yöresel efe kıyafetleri giyip zeybek oyunu sergilemişler. Bu gösterinin tüm görüntülerini de Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu'na göndermişler.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Antrenörü Mehmet İzmirlioğlu, Japonya'da Türk kültürünün tanıtılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Kısa süre önce kendilerine ulaşan sürpriz videonun görenleri gururlandırdığını ifade eden İzmirlioğlu, "Geçtiğimiz hafta Taito bana bir video gönderdi. Taito ve arkadaşları çok güzel zeybek oynamış. Efe kültürünün Japonya'da tanıtılması bizi gururlandırdı. Yaptığımız işin karşılığını aldık. Türk kültürüne aşık birinin gelip bizden bu oyunları öğrenmesi ve ülkesinde bunları yayması bizim için çok değerli" ifadelerini kullandı.

Bu yazı toplam 141 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar