1. YAZARLAR

  2. Hüdavendigâr Onur

  3. Plevne'de bir kahraman
Hüdavendigâr Onur

Hüdavendigâr Onur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Plevne'de bir kahraman

A+A-

Tarih, her milletin kahramanları olduğunu, bunlar sayesinde adını ve varlığını sürdürdüğünü anlatır. Türk ulusunun bağrından çıkan 'Bahadır' ya da 'Alp' dediğimiz kahramanlar da Türk tarihinin sayfalarında yer almaktadır. İçlerinde adı duyulmayan yiğitler de vardır. Biz bunlara 'adsız' kahramanlar diyoruz.

Türk tarihinde çeşitli dönemlerde tarihin akışını değiştiren büyükler de var. Bunlardan biri de Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa.

Tokat'ta, Yağcıoğulları'nın çocuğu olarak 1833'te doğdu. Askerlik hayatına Beşiktaş Askerî Rüşdiyesi'nde başladı. Kırım Harbi çıktığında asteğmen rütbesiyle gittiği savaşta üsteğmenliğe yükseldi, savaş sonrasında Erkân-ı Harb eğitimini tamamladı. Başarılı çıkışlarıyla devlet büyüklerinin dikkatini çekti. Rumeli'de görev aldı, İşkodra, Bosna, Niş ve Vidin komutanlıkları askerlik alanında tecrübe sahibi olmasını sağladı. 

Adını asıl Plevne'deki direnişiyle duyurdu. Artık tüm dünyanın dikkatindedir. Osmanlı-Rus Savaşı 24 Nisan 1877 tarihinde başlayınca, Plevne'de Rus kuvvetlerine direnip üç Plevne Savaşı'nda da bu saldırıları kırdı. Ancak ağırlaşan kış ve ikmal sistemindeki aksamalar dolayısıyla aralık ayında kuşatmayı yarma teşebbüsü başarısız oldu. Esaret hayatında Rus yetkililerden ilgi gördü. Çar II. Alexander kılıcını almayıp kendisine iade etti. 5 Nisan 1900 tarihinde yaşama veda etti. Mezarı İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet türbesi yakınındadır.

Gazi Osman Paşa hakkında çok sayıda yapıt kaleme alınmış, şiirler yazılmış, marşlar bestelenmiştir. İhsan Yenice ve Raşit Fidan'ın birlikte hazırladıkları "Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa (1833-1900)" adlı yapıtta bunlardan biri olup Gaziosmanpaşa Belediyesi'nce yayınlanmıştır.

Yapıtta, "Gazi Osman Paşa'nın yaşadığı yıllarda Osmanlı'nın içinde bulunduğu durum", "Gazi Osman Paşa'nın biyografisi", "Askerî kimliği", "Siyasi Hayatı", "Gazi Osman Paşa'nın ruhi portresi, vasiyeti ve dönemin önemli şahsiyetlerinin Gazi Osman Paşa ile ilgili görüş ve düşünceleri", "Değişik kalemlerden Gazi Osman Paşa'nın hayatından kesitler ve şiirler" başlıklı bölümler vardır.

Bulgaristan Türk Halk Edebiyatı'nda yer alan Tuna marşını bilmeyen var mı?

Tuna nehri akmam diyor,

Etrafımı yıkmam diyor

Şanı büyük Osman Paşa

'Plevne'den çıkmam' diyor.

 

Bu yazı toplam 859 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar