1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Akordeonla geyik avına gitmek!..
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Akordeonla geyik avına gitmek!..

A+A-

Suriye’de, iç savaşla birlikte Türkiye dahil 60’dan fazla ülkenin askerleri savaşıyor. Bu ülkelerden biri de Fransa. Bu ülke savaşın başlangıcında, IŞİD’e karşı yürütülen operasyonda yer aldı.

Fransız Donanması’nın nükleer güçle çalışan Charles de Gauelle uçak gemisi, Doğu Akdeniz’i mesken tuttu. Charles de Gauelle uçak gemisinden kalkan Fransız savaş uçakları, bölgedeki hedefleri bombaladı. Gerçi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Suriye rejiminin müttefiklerini değil, rejimin kimyasal silahlarını hedef aldığını” söylemişti. Fakat Fransız Mirage ve Rafale savaş uçaklarının ilk zamanlarda aldığı IŞİD hedefleri, daha sonra genişledi. IŞİD’in elindeki bölge gittikçe daralırken, Fransız uçakları kimyasal silahların bulunmadığı daha geniş alanlara bomba yağdırıyordu.

Ancak nükleer güçle çalışan yaşlı Charles de Gauelle, bu yüke fazla dayanamadı. Kızağa çekilip, kapsamlı bir yenilenme programına alındı. Fransa da, denizci ve havacı personelini hem eğitim hem de ortak operasyonlar için USS George H.W. Bush uçak gemisine konuşlandırmak zorunda kaldı. Fransa aynı zamanda Mirage ve Rafale savaş uçakları için Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki üsleri de kullandı.

Ancak bütün bunlar Fransa’daki siyasi hesaplar için yetmeyecekti.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyona hava desteği veren Fransa’dan beklenen yeni adım gecikmeyecekti. Fransa Özel Güçleri, IŞİD’le mücadeleye destek vermek bahanesiyle Suriye’nin kuzeyine konuşlandırıldı.

AFP’ye bilgi veren bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, ağzından baklayı çıkaracaktı:

Fransa Özel Güçleri, PKK’nın yandaşı YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’ne danışmanlık desteği vermek üzere Suriye’nin kuzeyine konuşlandırılmıştı. Adını vermekten kaçınan yetkilinin dediğine göre “Menbiç operasyonun aralarında Fransa’nın da olduğu bazı ülkeler tarafından desteklendiği açık. Bu destek alışılagelmiş şekilde danışmanlık desteği” ydi. Yani sizin anlayacağınız bölücü terör örgütüne yardımın kılıfı hazırdı.

Fransa’nın Kuzey Irak’a 150 kişilik özel bir güç göndermişti. O dönemin Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, sonunda resmen açıklamak zorunda kaldı: “Cephane, hava mevcudiyeti ve danışmanlık doğrultusuyle destek sağlıyoruz.” Terör örgütüne, Türk askerine sıkılsın diye cephane vermek nasıl bir danışmanlıksa...

Fransız Özel Kuvvetleri’nden oluşan 150 askerin, bölgede iki müttefiki vardı: Teröristler ve Amerikalılar. Fransızlar cephede, bu iki güçle iş birliği yapıyorlar.

Suriye’de YPG/PKK’ya siyasi desteğini artıran Fransa, terör örgütüyle askeri işbirliğini de geciktirmemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir’de yaptığı konuşmada, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili olarak Fransız şirketi Lafarge’ı işaret ederek, “Oralara gelen o mikserler çok ilginçtir. Mikserler kimin? Lafarge. Lafarge kimin? Fabrikaları var orada. O tünellerin halini gördük. Bu tünellerin içinden değişik yerlere giden yaşam alanları var. Bütün bunlar ortadayken batı bize hala neyin hesabını soruyor?” diyerek işin vehametini açıklamıştı,

Afrin’den sonra Türkiye’nin “Menbiç’e de operasyon yapacağız” mesajı, bölgedeki ABD, Fransa ve PKK/YPG ortaklığını iyice rahatsız etmişti. YPG’nin bağlı bulunduğu PYD’nin kamufle örgütü Demokratik Suriye Güçleri (DSG)’nin Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, Sputnuk’e yaptığı açıklamada, ABD ve Fransa askerlerinin Menbiç’te askeri varlıklarını artırdığını belirtirken bu paniği dile getirecekti.

Afrin’i Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ile alan Türkiye’nin Menbiç’i yeni hedefi olarak seçmesi, Menbiç’te ABD ile Fransa’nın askeri varlığını arttırmasına neden olmuştu.

Bu olaylar sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, içinde YPG’nin temsilcilerinin de bulunduğu DSG heyetiyle görüşüyordu. Görüşmeye ilişkin bilgi veren YPG yetkilisi, Macron’un Menbiç’e de asker göndereceğini söylediğini öne sürmüştü. Macron’un resmi açıklamasında ise Ankara ile DSG arasında arabuluculuk teklif edildiği öne sürülmüştü.

Bölgeden gelen son haberse bir hayli ilginç. Ortada afra tafra ile dolaşan Fransız Özel Kuvvetleri’nden 60 asker, gariban Suriye ordusu tarafından derdest edilmiş!..

Yakın Doğu Haber (YDH)’nin aktardığına göre; yaşanan olayda bir grup Fransız askeri Irak tarafından Kürtlerin kontrolündeki bölgelerden geçerek Haseke’deki Suriye ordusuna ait bir kontrol noktasına geldi ve Suriye ordusu tarafından tutuklandı.

Grubun Fransız komutanı, Suriye ordusunun sorgusunda Suriye’ye Amerika’nın desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’ne destek vermek için geldiklerini söylemiş. Şimdi bir sözü hatırlatmanın tam da sırası: Körfez Savaşı’nın ABD’li komutanı General Norman Schwarzkopf: “Yanınızda Fransa ile savaşa gitmek, akordeonla geyik avına gitmeye benzer” demiş. ABD, kendi komutanının sözüne inanmıyorsa biz ne yapalım?

Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar