1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Akif'in penceresinden Milli Mücadele filmi
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Akif'in penceresinden Milli Mücadele filmi

A+A-

Bağımsızlığın sembolü İstiklal Marşı'nın yazılışı sırasında yaşanan olaylar, Mehmet Akif Ersoy'un hayatından çeşitli kesitler, Akif adlı filimle izleyiciyle buluşacak. Milli Şair'imiz Mehmet Akif Ersoy'un hayatını konu alan Akif adlı filmin çekimlerine eylülde başlanacak.

Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesini yansıtan İstiklal Marşı'nın yazılışı, şair Mehmet Akif Ersoy'un yaşamından ilginç olaylarla beyazperdeye aktarılacak.

Yapımcılığını Tarçın Film Yapım'ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Kudret Sabancı'nın oturacağı, senaryosunu Hakan Haksun'un kaleme aldığı Akif, izleyenlere Mehmet Akif Ersoy'un yaşam öyküsüne tanıklık etme olanağı da sunacak.

Filmin çekimleri İstanbul, Ankara ve yurt dışında yapılacak. Çekimin danışmanlıklarını Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon, Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova ve Prof. Dr. Yasin Aktay üstlenecek.

Halen oyuncu seçimi devam eden filmin çekimleri eylül ayında başlıyor. 12 Mart 2021'in İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılı olması dolayısıyla hayata geçirilmesi beklenen filmin, aynı tarihte sinemaseverlerle buluşması planlanıyor.

Filmin danışmanlarından Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, gençlerin Mehmet Akif'i sadece İstiklal Marşı şairi olarak tanıdıklarını, Milli Mücadele'deki vatansever faaliyetlerini ve diğer eserlerini pek fazla bilmediklerini söylüyor.

Bayhan, İstiklal Marşı'nın yayınlandığı ilk dergi olan Sebilürreşad Dergisi olarak, bugüne kadar 400'ün üzerinde konferans verdiklerini, özel hazırladıkları kitap ve tiyatro oyunları ile Mehmet Akif Ersoy'u' anlatmaya çalıştıklarını belirtti.

Fatih Bayhan bu konuda şunları açıklıyor: "Mehmet Akif'in hayat öyküsünü anlatmak için güçlü bir sinema filmi yok. 12 Mart 2021'e yetişmesi için 3 yıldır sinema filmi için çalışma yapıyoruz. Filmin merkezinde İstiklal Marşı'nın yazılma hikayesi anlatılacak. Tabii Akif'in hayat öyküsü de anlatılacak. Milli Mücadele dönemi, İlk Meclis'in açılışı, Anadolu'da Kuvay-ı Milliye'yi anlatmak adına yaptığı konuşmalar, Akif'in milletin uyanışı için yaptığı çalışmalar... Bunların tümü filmde olacak. Bunlar İstiklal Mücadelemiz'in de öyküsü. Akif'in penceresinden Milli Mücadele'nin öyküsünü izleteceğiz."

Bütün çalışmalarını Akif'in tanınmasına adadıklarını, bunun için bugüne kadar 400'den fazla konferans verdiklerini dile getiren Bayhan, sinema filmiyle Mehmet Akif Ersoy'un daha iyi anlaşılacağını düşündüklerini, film seyirciyle buluşacağı için de oldukça heyecanlı olduklarını söylüyor.

Milli Şair'imiz Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon da filmin çekileceği haberini aldığında çok mutlu olduğunu belirterek, duygularını şöyle dile getiriyor:

"Mehmet Akif dedemizin çalışmalarının güzelce anlatıldığı, İstiklal Marşı'nın yazılma sürecinin izleyiciye sunulduğu, Akif'in hayatına da dokunulduğu bir çalışma olması güzel. Akif'in yaşamı mükemmel ve tertemiz bir hayat çünkü. İnsanların Mehmet Akif'i iyice tanıması gerekiyor."

Filme danışmanlık yapan Sebilürreşad Dergisi ile çalıştığını da sözlerine ekleyen Argon, "Filmi yapanlara, bu konuda faaliyete geçtikleri için yürekten teşekkür ediyorum" diyor.

Selma Ersoy Argon'un duygularına katılmamak mümkün değil. Bütün izleyiciler gibi biz de Milli Şair'imizin hayatını yansıtacak Akif filmini merakla bekliyoruz.

Bu yazı toplam 495 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar