1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Adalardan bir yar gelir bizlere
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Adalardan bir yar gelir bizlere

A+A-

Bestesi ve güftesi Yesâri Âsım Arsoy'a ait olan; Hicaz makamı, Sofyan usûlündeki, "Adalardan bir yâr gelir bizlere" adlı İstanbul şarkısını bilmem hatılarlayınız var mı? Eskiler bu şarkı; Columbia taş plaktan Hafız Burhan (Sesyılmaz)'dan gramofoünda dinlerlermiş. Biz ise şimdilerde; Sanatçı: Adnan Yavuzer'in 1995'te çıkardığı albümden veya TRT Türkü veya Radyo Alatarka'dan zaman zaman dinliyoruz.

Gelin bu "Adalardan bir yar gelir bizlere" şarkısının sözlerini bir hatırlayalım:

 

Adalardan bir yar gelir bizlere

Aman Allah gözlere bak gözlere

İpek çorap varsın düşsün dizlere

 

Hoş yaratmış Allah pek şirindir billah

İşvebazdır vallah çapkınlardan kolla

 

Adaların ıssız tenha yolları

Boynumda kaldı o yarin kolları

Menekşeden biçilmiştir şalvarı

 

Hoş yaratmış Allah pek şirindir billah

İşvebazdır vallah çapkınlardan kolla

 

Şimdi durup dururken bu da nereden çıktı demeyin. Şu aralar; "adalardan bir yarin gelmesi çok zor" da ondan. "Neden?" derseniz; gelin onu da sizlere kısaca aktarayım:

Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta sonu sokağa çıkma yasağını kaldırdı. Kaldırmasının nedeni de; "Vatandaşlarımızın evde kapalı kalmasına gönlüm razı olmadı" dedi. Bu güzel karar sonrasında sıcak havanın da bastırmasıyla İstanbullular başta Adalar olmak üzere soluk alacak yerler aradı. Gel gör ki Adalar'a gitmek ayrı bir dertti. Bu derdi sırtlanıp izin girebilenler; büyük hayallerle Adalar'a kapağı attı.

Ancak burada kendilerini başka bir dert bekliyordu. Faytonlar kalkdırılmış, yerine de hiçbir şey konulamamıştı. Dolayısıyla Adalar'a gelenler ulaşım sıkıntısı yaşadı. Oysa elektrikli faytonlar için yollarda şeritler çizilmeye başlanmıştı. Ulaşım boşluğunu ise kaçak yapılan elektrikli araç seferleri doldurmaya çalışıyordu. Büyükada'ya gelenler ulaşımlarını yasak olmasına rağmen "Tuk-tuk" denilen elektrikli araçlara 25-50 TL aralığında sıkı pazarlıkla sağlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından geçtiğimiz Ocak ayında alınan karar ile birlikte Adalar'da faytonlar ile ulaşım kaldırılmıştı. Faytonlar yerine ise Adalar dizaynına uyumlu elektrikli araçların kullanılmasını kararlaştırılmıştı. Ancak yaz ayları başında hizmet vermeye başlaması planlanan elektrikli araçların henüz Adalar'a gelmemesi nedeniyle bu günlerde ulaşım hizmeti bulunmuyordu.

İskeleye gelenler Adalar'ın uzak noktalarına gitmek istediklerinde ise ulaşım aracı sıkıntısı yaşadılar. 1 Haziran'da başlayan normalleşme süreci kapsamında sokağı çıkma yasağının kaldırıldığı ilk hafta sonunda Büyükada'ya gelenler ulaşım sıkıntısı yaşıyordu. yasak olmasına rağmen "Tuk-tuk" denilen elektrikli araçlarla sağlaya bildi.

Bu yazı toplam 850 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar