1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 709 bin çocuğun diş tedavisi ücretsiz yapıldı
709 bin çocuğun diş tedavisi ücretsiz yapıldı

709 bin çocuğun diş tedavisi ücretsiz yapıldı

Kadıköy Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, "Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık" projesi ile öğrencilerinin ağız ve dişlerini koruma altına alıyor. Proje ile bugüne kadar 709 bin 940 ağız ve diş sağlığı tedavi işlemi ücretsiz yapıldı.

A+A-

Levent BULUT / Dokuzsütun

10 Mart 2007 tarihinde hizmete açılan Kadıköy Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hizmete başladığından beri Kadıköy sınırlarında içindeki resmi ilkokullarda okuyan öğrencilere, koruyucu diş hekimliği uygulamaları, ağız ve diş sağlığı tedavileri ve ağız hijyeni ve farkındalık eğitimlerini tamamen ücretsiz yapıyor. Diş Sağlığı Merkezi'nde bulunan 100 kişi kapasiteli eğitim salonunda, eğitimci diş doktoru tarafından çocuk ve ebeveynlerine; doğru ve etkili diş fırçalama, ağız hijyeni ve genel vücut sağlığı konularında periyodik eğitimler veriliyor. Bugüne kadar 89 bin 312 çocuk ve 33 bin 520 veli bu eğitimlerden faydalandı.

ÜCRETSİZ TEDAVİ

Her sene ilkokula başlayan 1.sınıf öğrencilerinin projeye dâhil edilmesiyle devam eden "Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık" projesinde bugüne kadar 709 bin 940 ağız ve diş sağlığı tedavi işlemi tamamen ücretsiz olarak yapıldı.

56 personelin çalıştığı Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne 2009 yılında Genel Anestezi Altında Diş Müdahale Ünitesi eklendi. Ve bu sayede normal klinik koşullarda tedavisi yapılamayan fiziksel ve /veya zihinsel engelli vatandaşlar için ağız ve diş sağlığı tedavileri tamamen ücretsiz yapılmaya başlandı. Bugüne kadar bin 109 engelli vatandaşın tedavilerinin ücretsiz gerçekleştirildiği merkezde herhangi bir ikametgah ve yaş sınırlaması da yok. Engelli raporu olan bütün yurttaşlar Türkiye'nin her yerinden randevu alarak bu hizmetten yararlanabiliyor.

ÖDÜL ALDI

Kadıköy Belediyesi Çocuk ve Ağız Diş Sağlığı Merkezi bugüne kadar yurt içi ve yurtdışı olmak üzere birçok kongre ve sempozyuma davet edildi ve iki ödül aldı. Bunlardan birincisi, 2011 senesinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleşen Uluslararası Pedodonti Kongresi'nde 76 ülke arasından verilen "Parlak Gülüşler - Parlak Gelecekler" ödülü. İkinci ödül ise 2011 yılında İstanbul Tabipler Odası'nın verdiği En İyi Toplum Halk Sağlığı dalındaki Prof.Dr. Nusret Fişek Toplum Halk Sağlığı ödülü oldu. Öte yandan Kadıköy Belediyesi, Kadıköy'de yaşayan engelli bireylerin evlerinden çıkıp sosyal hayata katılmalarını sağlamak bunun yanı sıra gündelik eğitim ve sağlık ihtiyaçlarına kolaylıkla katılabilmeleri için Engelli Taksi hizmeti sağlıyor. 2016 yılı ve 2017 Ocak ayı itibariyle 381 kişi 5.554 kere Engelli Taksi hizmetinden faydalandı. Kadıköy'de yaşayan vatandaşların hastane nakil ve eve nakil işlemleri Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor. 2016 yılından bugüne kadar toplam 4.886 kişinin nakil işlemleri gerçekleşti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.