1. YAZARLAR

  2. Kemal Kamburoğlu

  3. 3'üncü Ege Ekonomik Forumu
Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

3'üncü Ege Ekonomik Forumu

A+A-

Geçtiğimiz hafta içinde İzmir'de çok önemli bir forum yapıldı. Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ( EGEV) tarafından her yıl düzenlenen Ege Ekonomik Forumu'nun bu yılki toplantı konusu "Yarın İçin Hayal Et-Imagine For Tomorrow" idi. Öncelikle forumu düzenleyen EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam ve ekibini içtenlikle kutlarız. Fevkalade iyi organize edilmiş iki gün süren bir forum izledik. Forumda; Teknoloji ile Dünya çok hızlı değişiyor, Değişen dünya düzeninde yarının kodları neler olacak? Dünyayı değiştiren küresel gelişmeler, araçlar, değişimin liderleri, Yapay zekâ ve blockchain çağını yakalıyor muyuz? Ekonomik büyümenin dinamosu olan AR-GE ve inovasyonda Türkiye nerede? AR-GE faaliyetlerinin büyümeye katkısı, İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi, Bölgesel yenilik stratejisi ve akıllı uzmanlaşma kavramı, Yerelde AR-GE faaliyetlerinin artırılmasına yönelik araçlar, İzmir'de akıllı uzmanlaşma stratejisine yönelik çalışmalar, Üniversite-Sanayi iş birliği ile AR-GE ve inovasyon olanaklarıyla katma değerli ürünler elde ederek ihracatın artırılması, Teknoparkların, üniversite, reel sektör ve kamudan oluşan ekosistemin oluşmasındaki etkisi, AR-GE ve inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi ile katma değeri yüksek yeni yatırımların bölgeye gelişi nasıl sağlanacak? Türkiye bu konuda nerede? Teknolojik ilerlemeye ivme kazandıran savunma, otomotiv sanayi, Girişimcilik ekosistemi, Sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik, Dijital dönüşüm ile üretimin dönüşmesi, Yerel yönetimlerin tarım ekonomisinin kalkınmasındaki rolü, Tarımda inovatif gelecek, Küresel aktörler olarak kooperatifler, Ege'de akıllı kentsel dönüşüm gibi birçok konu ele alındı.

Ege bölgesi Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip. Öncelikle tarımın büyük ağırlık gösterdiği Ege bölgesinde tarım alanında yapılacak her atılımın ülkeye ciddi bir katma değer katacağı kuşkusuzdur. Çünkü Ege bölgesinin tarıma uygun çok önemli toprak alanları mevcut. Öte yandan İzmir limanı her türlü ihracat için elverişli konumda olan bir liman. Şimdi Çandarlı limanı da tam kapasite ile hayata geçirilmek üzere. Bu liman tam kapasiteye geçtiğinde Ege ekonomisine büyük ivme kazandıracaktır. Kabul etmek gerekir ki özellikle son 10 yılda Türkiye altyapı yatırımları konusunda büyük hamleler yapmıştır. Özellikle ulaştırma ve haberleşme alnında yapılan yatırımlar muazzam düzeydedir. Örneğin İzmir-Çanakkale yolu bundan 20 yıl evvel tek şeritli ve 6-7 saatte gidilebilen bir yol iken şimdi dört şeritli 3 saatte gidilebilen bir yol oldu. Ulaşım, ekonominin olmazsa olmazıdır. Yeni bitirilen İzmir-İstanbul otoyolu ile İzmir-İstanbul arası 3 saat gibi bir zamana indirgendi. Bununla birlikte haberleşme altyapısı özellikle de 4.5 G internet ağları ile ticaret yapabilme, ihracat ve ithalat tüm dünyada herkesin elinin altına gelmiş bulunuyor. Bütün bunların hayata geçmesi Ege'nin ekonomik düzlemde dünya ile kolayca entegre olmasını sağlamıştır. Bu imkânları sağlamada İzmir Milletvekili ve Ulaştırma-Haberleşme eski Bakanı, son Başbakan ve önceki dönem TBMM Başkanı, dostluğundan onur duyduğumuz Sayın Binali Yıldırım'ın en büyük pay sahibi olduğunun da altını çizmek gerekir.

Tabii Ege için tarım çok önemli, turizm çok önemli ama bütün bunların ötesinde bizim en önemsediğimiz konu dijital dünyada yaşanan gelişmeler üzerine yapılan tartışmalar oldu. Dünya artık dijitalleşiyor. Türkiye ise bu konuda büyük imkânlara sahip olabilir. Bu alanda çok yetenekli gençlerimizin olduğunu iyi biliyoruz. Forumun ikinci gününde açış konuşmasını Binali Yıldırım yaptı. Sayın Yıldırım son ABD seyahatinde Silikon Vadisi'ni ziyaret ettiğini ve burada çalışan Türk gençlerini gördüğünü söyledi. "Hem gurur duydum hem de içim buruldu, keşke bu gençlerimiz Türkiye'de olsaydı diye düşündüm." dedi. Evet, biz biliyoruz ki ülkemiz onlara o imkânları sağlayınca hepsi vatanlarına geri döneceklerdir. Sayın Yıldırım'ın da vurguladığı gibi bu gençlerimize en kısa sürede o imkânları sağlamalıyız. Bunun için de İzmir en iyi adres görünüyor. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi bir anlamda bu işin merkezi olmaya hazır durumda zaten. Üniversiteyi gezdiğimizde gerekli altyapının hazır olduğunu görmüştük. Dünyadaki söz konusu dijital dönüşümü bu gençlerimizle sağlayacağımıza hiç kuşku yoktur. İzmir Ticaret Odası da dijital dönüşüm konusunda İZQ adında bir merkez kurmuş. İzmir'in İZ'i ile IQ'nun Q'sünü vurguluyor. Yani sonuçta İzmir'in aklı. Binali Bey İzmir'i çok iyi tanıyan bir devlet adamı. Dijital kümelenme konusunda İzmir'in çok elverişli olduğunu en iyi bilenlerden. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi'ni işin merkez noktası haline getirecek yasanın çıkmasında da çok büyük katkı vereceğine inanıyoruz. Ege Ekonomik Forumu iki günlük sürede yeni ufuklar açtı. Türkiye'nin bu yeni ufuklarda büyük başarılara ulaşacağını düşünmek hiç de hayal değildir.

Bu yazı toplam 567 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar