1. YAZARLAR

  2. Kemal Kamburoğlu

  3. 2018 terörizm ülkeler raporu
Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

2018 terörizm ülkeler raporu

A+A-

2018 Terörizm Ülkeler Raporu açıklandı. Yayımlayan kim? ABD Dışişleri Bakanlığı! Yayımlayan ABD Dışişleri Bakanlığı olunca aslında terörle ilgili hiçbir raporun bir kıymeti harbiyesi olmaz ve üzerinde konuşmaya bile değmez diyeceğiz ama uluslararası kamuoyunu etkilediği ve uluslararası politikaların şekillenmesinde önemli etkileri olduğu için üzerinde durmak zorunda kalıyoruz. DEAŞ ile mücadeleye geniş yer ayrılan raporda, ABD ve ortaklarının, uluslararası terör örgütü DEAŞ'ın yenilmesi ve yok edilmesinde büyük rol oynadığı vurgulandı. Raporda, DEAŞ ile mücadele kapsamında örgütün Suriye ve Irak'ta elinde bulundurduğu 110 bin kilometrekare alan ile iki ülkedeki yaklaşık 7,7 milyon sivil halkın vahşi örgütün yönetiminden kurtarıldığı kaydedildi. Bu ifade ile ABD kendi yarattığı El- Kaide'nin içinden ayrılarak Irak ve Suriye'ye kayan burada da Ebubekir El Bağdadi yönetiminde, örgütlenmesine ABD tarafından büyük destek verilen DEAŞ'ı nasıl yok ettiğini açıklayarak kendi propagandasını yapıyor. ABD silah ekonomisi çalışsın diye her zaman özellikle de kitlelerin eğitim düzeylerini düşük olduğu Orta Doğu ve Güney Asya ülkelerinde bu tür örgütleri yaratıp önce onlara silah ve malzeme satmış sonra da onları terörist olarak değerlendirip (ki gerçekten de kafa kesen insanlık dışı vahşi teröristlerdir) onlarla savaşmıştır. Bu tür bir asimetrik savaş sadece ABD'nin silah, malzeme, ilaç endüstrisinin çarklarının dönmesi için gerekli bir enstrüman olmuştur. Tabii bu örgütlerin yarattığı terör ve kaos ortamının perde arkasındaki amaç da ABD'nin özellikle Orta Doğu enerji kaynakları üzerindeki emperyal emelleridir. 

Raporun Türkiye bölümünde, Türkiye'nin içeride terör örgütü PKK, dışarıda da terör örgütü DEAŞ ile mücadele ettiği vurgulanırken, PKK'nın diğer terör örgütlerinde de görüldüğü gibi radikal ve aşırıcı ideolojilerle Türkiye sınırları içinde çeşitli terör eylemleri gerçekleştirdiği kaydediliyor. Raporda PKK'nın Avrupa'da ciddi bir para topladığı ifade ediliyor. Ama aynı raporda PKK'nın Suriye kolu olan YPG'den yani PKK/PYD'den hiç bahsedilmiyor. Çünkü ABD süzme terör örgütü olan PKK/PYD'yi terör örgütü olarak kabul etmiyor ve açık açık Suriye'deki "müttefik gücü" olarak deklare ediyor. Üstelik Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı teröristbaşlarından Mazlum Kobani kod, Ferhat Abdi Şahin isimli teröriste "General" unvanı vererek Washington'da ağırlayabiliyor. Hah, generalmiş, pabuçlarımın generali bile olmaz o herif. Üstelik de o teröristin Türkiye'de yaptığı kanıtlanmış onlarca masumun kanının döküldüğü sürü sepet olay var. Bu bile söz konusu raporun yalan dolanla dolu olduğunu gösterir. Şimdi soru; Terör nedir, terör örgütü hangi örgüte denir? Kökünü Latince 'terrere' sözcüğünden alan terör deyimi 'korkudan sarsıntı geçirme' veya 'korkudan dehşete düşmeye sebep olma' anlamlarına gelmekte olup, ilk defa Dictionnarire de l'Academie Française'nin 1789 yılında yayınlanan ekinde rastlanmaktadır. 

Diğer bir deyişle terör; korku salma, yıldırma ve genellikle siyasal bir dava uğruna girişilen, toplumu korkutmaya, yıldırmaya yönelik her türlü eylem. Bu eylemlerin iki veya daha fazla kişinin birleşerek yapması halinde ise ortaya çıkan yapılanmaya "terör örgütü" denilmektedir. Şimdi somut bir örnekle meseleye bakalım. Geçen hafta içinde Tel Abyad'da Pazar yerinde bir bomba patlatıldı. 13 masum sivil hayatını kaybetti, 20 sivil insan da yaralandı. Bu kanlı terör saldırısını PKK/PYD örgütü yaptı. Sonra ABD kalkıp diyor ki; "PKK/PYD terör örgütü değildir, benim müttefikimdir." E, birader bomba patlatarak 13 kişiyi öldüren 20 kişiyi yaralayan bir örgüt terör örgütü değilse ABD Millî Futbol Takımı mıdır? Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır, nasıl bir çarpık mantıktır, nasıl bir zekâ özürlülüktür? Aslında ABD kendi stratejik hedeflerine ilerlerken "dünyanın en güçlüsü benim, yersen" yaklaşımıyla dünya kamuoyunu enayi yerine koyarak yoluna devam ediyor. Böylesi bir düşünce ahlaksızlıktır, rezilliktir, aşağılık olmaktır, haysiyetsiz olmaktır, hangi makam ve devlet olursa olsun insan bile olamamaktır. 

Öte yandan yine söz konusu raporda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Türkiye'nin FETÖ'yü terör örgütü olarak tanımladığı", Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen için ise "sürgünde din adamı" ifadesi kullanılıyor. Raporda, FETÖ'nün ABD tarafından terör örgütü olarak tanınmadığı belirtilerek, FETÖ soruşturmaları dolayısıyla yapılan bazı operasyonlar, üstü kapalı eleştiriliyor. Neden? Çünkü FETÖ terör örgütü de başlangıçta 1960'lı yıllarda dönemin MİT Müsteşarı Korgeneral Fuat Doğu ile Fergana doğumlu General Ruzi Nazar tarafından beraberce komünizmle mücadele edecek sivil toplum örgütü diye kuruldu. Rus ordusunda General olan Ruzi Nazar, İkinci Dünya Harbi'nden sonra Almanya'ya oradan da ABD'ye kaçarak yıllarca CIA'nın tepe yöneticilerinden biri olarak ABD'ye hizmet etti. FETÖ terör örgütünün temeli daha o yıllarda atıldı. Türkiye'deki yöneticilerin uzun yıllar boyu meseleyi dikkate almaması sonucu 15 Temmuz'a gelindi. 15 Temmuz'da da FETÖ'nün arkasındaki güç yine ABD değil miydi? Büyükada'daki ABD organizatörleri o gece neden apar topar kaçtılar? Kısacası darbe yaparak Türkiye'nin anayasal düzenini ortadan kaldırmaya, yöneticilerini ıskata çalışan organize silahlı bir suç örgütüne terör örgütü denmezse ne denir? Ama bu örgütün arkasında ABD olunca FETÖ teröristbaşı değil de sürgündeki din adamı oluyor. Geç be kardeşim geç bunları... Rapora göre "Terörizmin devlet sponsorları" ise İran, Sudan, Kuzey Kore ve Suriye geliyormuş. Diyelim bunları kabul ettik, o zaman ABD'nin PKK/PYD terör örgütüne gönderdiği binlerce TIR'lık ağır silahı, malzemeyi, melbusatı, cephaneyi ne sayacağız doğum günü hediyesi mi? Bizce en büyük terör finansörü ABD'dir. Rapormuş, hadi canım sen de!

Bu yazı toplam 634 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar